Ladislav Jakl prezidentem?!

obrazek
4.6.2012 08:38
K nynějším kandidátům na prezidentský stolec přibude další, pro někoho možná překvapivé jméno. Je jím dosavadní ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Ladislav Jakl. Strana svobodných občanů (SSO) pod vedením ekonoma P. Macha totiž deklarovala, že bude jednat na svém sněmu, který proběhne během června, o nominaci svého prezidentského kandidáta, a že Jaklovo jméno má poměrně velkou šanci na schválení. Nicméně i kdyby Jakl skutečně usiloval o to stát se prezidentem, je už nyní jasné, že je spolu s J. Dienstbierem ml. outsiderem volby.

Kdo je potenciálně dalším kandidátem na prezidentský post? Ladislav Jakl spolupracuje s Klausem již 15 let a je znám svou buldočí snahou obhajovat prezidenta za každých okolností, i když je to mnohdy nehajitelné. Nejvíce však smutně proslul spolu s kancléřem P. Hájkem svými europofobními, ve vnitřní politice pak extremistickými názory, za něž byl odbornou i laickou veřejností kritizován. Spolu s P. Hájkem a prezidentem Klausem tvoří na Hradě jakousi zvláštní enklávu postojů či stanovisek, která jsou často stěží kompatibilní s názory v rámci Evropské unie i České republiky.

Je též známo, že Jakl a Klaus jsou příznivci Strany svobodných občanů (SSO) a tento politický subjekt je zejména Klausem, ač to nikdy neřekne oficiálně, považován za jedinou autentickou pravici u nás. P. Mach, nespokojený s vývojem ODS za předsednictví M. Topolánka, z ní vystoupil v roce 2007 a založil právě SSO a snažil se ji prezentovat jako jedinou ryze pravicovou reprezentantku v České republice. V této souvislosti zmiňme jeden ultrapravicový bod v programu SSO, jímž je úplné zrušení daně z příjmu fyzických osob. V roce 2004 napsal P. Mach coby mladý ekonom do MF DNES článek, v němž též pléduje pro privatizaci České televize.

Tyto postuláty jakkoli na první pohled absurdní vyjadřují skutečný myšlenkový kvas a názorové proudění uvnitř této strany, která je právě proto na okraji voličského zájmu a v průzkumech preferencí oblíbenosti stran je tudíž zanedbatelnou položkou. Pokud by se program SSO realizoval, znamenalo by to jediné - občané by bez nadsázky museli platit za všechno, protože stát by jednoduše ,,odumřel" a neměl by z čeho dotovat veřejné služby placené právě z peněz daňových poplatníků.

Šéf strany P. Mach vzešel z lůna klasických neoliberálních pouček o škodlivosti státu a ničím neomezované svobody trhu na straně druhé. Měl jsem možnost ,,zažít" na vlastní oči P. Macha na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kterou před několika lety navštívil právě V. Klaus. Když jedna slečna položila Klausovi nesouhlasný dotaz, jež se proti hlavě státu poměrně tvrdě vymezoval, tak Mach pronesl větu: ,,Ať si to holka užije, má to jednou za život." Jak se zdá, aroganci a nabubřelost dostali Mach s L. Jaklem do vínku.

K možné kandidatuře na prezidenta republiky Jakl pak prohlásil: „Já mám o sobě docela dobré mínění. Řekněte deset důvodů, proč ne. Jsem blbější než jména, o kterých se mluví?“ Tato slova v jeho podání hovoří za vše. Jaklovi šlo vždy zejména o to být vidět a svými ,,nekonvenčními" názory provokovat veřejnost. Sám totiž nemůže věřit tomu, že by se opravdu mohl stát příštím prezidentem republiky.

Na závěr ještě uveďme, že Česká republika potřebuje ve svém čele silnou, všeobecně uznávanou osobnost, která pro tuto zemi vykonala určité penzum práce, jež má dlouhodobou hodnotu. Nejsem si jist, zda to platí o Jaklovi, ale i o Dienstbierovi ml. a dalších politických trpaslících, kteří se domnívají, že za pár let pobytu ve vysoké politice automaticky vyrostou.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.