Politická stávka

10.6.2011 13:21
Až se v pondělí ochromí veřejná doprava v celé republice a veškerá doprava v Praze a možná i v dalších velkých městech, nebude to porušení sociálního smíru se zaměstnavateli, jak ostatně potvrzoval i průběh posledních jednání tripartity. „Ke stávce nás dohnala vláda České republiky,“ píše se v prohlášení Koalice odborových svazů, které žádá stažení a změny nesmyslných reforem. Odbory zároveň zahájily kampaň, kterou se občanům omlouvají za komplikace, které způsobí, ale zdůrazňují: Stávkujeme i za vás!

Je to politická stávka.  Bylo to zřejmé z prohlášení, které prezident federace strojvůdců Jindřich Hlas četl na schodech největší odborové centrály ČMKOS, obklopen početnou skupinou odborářských vůdců. Koalice odborových svazů je proti reformám, které ještě více prohloubí zadlužení České republiky, poškodí většinu občanů ČR a způsobí privatizaci veřejných služeb. Žádají stažení zdravotnické reformy, jinou formu reformy penzí a trvají na zachování daňového zvýhodnění benefitů. Je to stávka proti vládě. (Celé prohlášení uvádíme níže.)

A bude to taky stávka – vojenskou mluvou – chirurgická. Přesný zásah na citlivém místě, který ovlivní vše ostatní. Až se v pondělí 13. června zastaví vlaky, autobusy a v Praze i metro, bude nejlépe zvolit dopravní cíle v dosahu pěší chůze, protože v Praze a možná i jinde budou zároveň podniknuty akce pro ochromení páteřních komunikací. Dopravní kolaps je jistý. Ale to není hlavní smysl stávky třinácti odborových svazů spojených do bojové koalice, protože dopravní kolaps je v Praze jistý zhruba jednou nebo dvakrát týdně i bez nich. Volí tuto relativně měkkou formu protestu hlavně proto, aby demonstrovali, že jsou schopni důrazné akce. 

Jaroslav Zavadil, předseda Českomoravské konfederace oborových svazů, zároveň informoval o vyhlášení stávkové pohotovosti. Ta bude pokračovat i po pondělní stávce, která je zatím jednodenní a má začít od 3 hodin ráno. Zavadil vyzval vládu, „aby začala používat selský rozum a začala uvažovat o našich návrzích. Protože jinak se může stát, že ta stávka by měla úplně jiné rozměry. A to bych nechtěl.“

Stávku bude provázet vtipný plakátek, který shrnuje to podstatné: „Omlouváme se všem občanům ČR, kterým naše stávka způsobí nepříjemnosti a komplikace. Vyzýváme veřejnost ČR k co největšímu pochopení a k co nejširší podpoře našich akcí. Zabraňme společně devastaci života většiny obyvatel ČR. Občané stávkujeme i za vás!!!“

Prohlášení Koalice dopravních odborových svazů 

Jedním z nejzákladnějších poslání odborových organizací je vyjednávání s cílem dosáhnout rozumných kompromisů. Stávku, jako krajního prostředku, české odbory v novodobé historii využívaly minimálně a jen ve výjimečných vypjatých situacích.

Takováto situace bohužel nastala nyní. Způsobila ji vláda ODS, TOP 09 a VV, která v rozporu s programovým prohlášením, svými tzv. reformami ještě více prohloubí zadlužení České republiky, poškodí většinu občanů ČR a způsobí privatizaci veřejných služeb.

Odbory v rámci tripartitních jednání předložily řadu návrhů a analýz, dokumentujících rizika a negativní dopady reforem. Koalice dopravních odborových svazů a další odborové organizace opakovaně vyzvaly premiéra a vládu, aby u takto důležitých reforem byla zajištěna nutná široká společenská dohoda.

Vláda nechce vysvětlit veřejnosti, proč reformy mají být jen škrty a restrikce, nevyjádřila se k relevantním návrhům odborů a odmítla reformy schvalovat na základě širšího konsenzu.

Vláda nebojuje proti korupci a nebrání účinně neuvěřitelnému mrhání veřejnými financemi. Místo toho prosazuje důchodovou reformu prospěšnou pouze pro soukromé penzijní fondy se záměrem devalvovat průběžný důchodový systém.

Odchod do důchodu v 70 letech je hazardem se zdravím lidí a výsměchem zaměstnanců v náročných profesích.

Zvyšování plateb od pacientů, př. jakékoliv absenci opatření zamezujících plýtváni, vydává za zdravotnickou reformu. Nesmyslné rušení zaměstnaneckých benefitů bude mít silné negativní sociální a ekonomické dopady.

Koalice dopravních odborových svazů vyčerpala všechny možnosti vyjednávání a na protest proti nespravedlivým, zákeřným reformám poškozujícím většinu občanů ČR, vyhlašuje stávku v dopravě, která se uskuteční 13. června 2011.

Omlouváme se všem občanům ČR, kterým naše stávka způsobí nepříjemnosti a komplikace!

Vyzýváme veřejnost ČR k co největšímu pochopení a k co nejširší podpoře našich akcí!

Zabraňme společně devastaci života většiny obyvatel ČR.

Občané stávkujeme i za vás!!!

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.