Jiří Paroubek: Smutný konec „pana Čistého“

obrazek
17.6.2013 08:36
Vlastně už ve čtvrtek brzo ráno mně bylo jasné, že premiér Nečas nemůže přežít skandál, který se zrovna rozvíjel do plné krásy. Jde o největší skandál po listopadu 1989. Nemá smysl se dnes květnatě pohoršovat nad tím, že šéfka sekretariátu premiéra nechala šmírovat premiérovu ženu. Šmírování už tady přece bylo. Jeden z nedávných lídrů koalice – dnes jeden z nesmiřitelných lídrů opozice – měl svého času šmírování jako metodu práce. A tak se dostal do vysoké politiky a proto také skončil.

Smutné a zejména protizákonné bylo řízení šéfů Vojenské rozvědky šéfkou sekretariátu premiéra. Politický Kocourkov, hloupost, stihomam. Upřímně, kdyby nebylo nic jiného nežli toto, tento důvod, musel premiér skončit. Prostě to byla kolosální chyba, která jej diskvalifikuje pro pokračování v úřadu premiéra.

Tak jak vidím koncepci celé kauzy, do níž ÚOOZ prozíravě setřepal tři případy, můžeme se denně dozvídat další a další novinky. Jsou to potenciálně zajímavé etudy. Komu patřilo oněch 120 – 150 mil. Kč v hotovosti zabavených při domovních prohlídkách? Komu patři onen malý, rovněž policií zabavený zlatý poklad z Fort Knoxu? Do toho všeho budou zveřejňovány odposlechy, tedy alespoň některé. Jiné ne. Tak jsme to zažili už v kauze D. Ratha. Že by mediální stereotypy? K naprosté kompromitaci premiéra – a mnoha vysokých vedlejších figur – to stačí. P. Nečas si uvědomil neudržitelnost své osobní i politické situace. Pokud zájmové skupině, co je za celou záležitostí, jde jen o pád P. Nečase, už se o mnoho více z vyšetřování nedozvíme. Pokud „věci“ půjdou spontánně, mohou skončit až dalšími senzačními odhaleními např. o financování ODS.

A co bude následovat po demisi P. Nečase? Pokud má současná koalice ve sněmovně dostatek hlasů a chuť – po všech těch skandálech a obrovských neúspěších zejména v hospodářství – společně pokračovat dál, nejspíše bude obnovena pod novým předsedou vlády. Bude to spíše Kuba nežli Schwarzenberg. M. Zeman ale ještě může zamíchat kartami. Skoro bych se ale vsadil, že nebude věci komplikovat.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.