Židé prchají z Ukrajiny do Izraele

30.1.2019 10:42
Zhoršující se situace na Ukrajině vede občany se židovskými kořeny k hledání nového života v Izraeli. V souvislosti s pondělním příletem několika desítek ukrajinských Židů to napsal deník „The Jerusalem Post”.

Deník jako příklad učitelky Věry Savické z Kramatorska, která v důsledku války na Donbase nejdříve žila v utečeneckém táboře a v pondělí nakonec přiletěla do Izraele. Letecký most zorganizovala organizace „International Fellowship of Christians and Jews“, která pomáhá migraci Židů z území bývalého Sovětského svazu, Evropy a arabských států do Izraele. Navíc se před krátkou dobou objevila informace, že  deset procent turistů z Ukrajiny nakonec požádá v Izraeli o azyl. Emigrace ukrajinských Židů se podstatně zvýšila po státním převratu v roce 2014, kdy se k moci dostali lidé nacionalistické a xenofobní orientace, kteří navazují na politiku ukrajinských kolaborantů s nacismem za poslední světové války, jíž součástí byl také podíl na holocaustu.

 

Foto: Ukrajinci se podíleli také na vraždění Židů v Babím Jaru. Během dvou dnů zde bylo v roce 1941 zavražděno více než než třicet tisíc Židů.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Naštěstí jich už drtivá většina dávno odcestovala.

Už jsem se tady opakovaně chlubil, že jsem měl desítky návštěv (a někdy nikoliv krátkých) na Ukrajině a také v Rusku. A protože jsem za tu delší dobu získal několik velmi dobrých známých, tak mohu potvrdit toto:

Pokud na Ukrajině někdo nalezl prokazatelné "židovské" kořeny, tak už dávno vycestoval. Netýká se to jenom Ukrajiny (kde jde hlavně díky těm fašounským hochům ze severozápadu doslova o život), ale také Ruska. Kdo měl zdravý rozum a měl platnou "bumážku", co se týče předků, tak tam také už dávno vycestoval.

Už jsem to tady uvedl, ale zopakuji to: Jednoho známého (ze smíšeného rusko-ukrajinského manželství) jsem se na to zeptal, když jsem slyšel kritiku: "... v té naší firmě .... ti židové..." atd. Ptal jsem se na to, co konkrétně bylo možno vyčítat ruským Židům v jakési nevelké firmě. Odpověď mě překvapila: Oba dva (ti "Židé") tam dělali náměstky a moc spolu drželi. Konec citátu. Nešlo ol "teplé hochy".

A já jsem přesvědčen, že v normální firmě by  náměstci měli prosazovat stejnou tendenci rozvoje. Kéž by to bylo také tady, bez ohledu nejen na náboženství, ale bez rozdílu stranické příslušnosti či zda jsou ti lidé v opozici či v koalici. Nebo snad nám nejde VŠEM o totéž?  Ve věci rozvoje zdravotnictví, vědy, justice, školství sociální politiky atd. by to mělo klapat. Určitě se na tom shodneme. Praxe je diametrálně jiná...

Omlouvám se, že jsem trochu odbočil. A tak jenom poznámka: Když sleduji vědomostní soutěže naší mládeže, tak mě jímá hrůza. Dozví se naše mládež například to, že mladý Žid ve 14-tém století (na děvčata se to ještě nevztahovalo) musel ve 13-ti letech umět číst, psát a počítat? Jinak by nebyl přijat mezi dospělé! A to v době, kdy to uvedené ne vždy ovládala vrchnost. A že povinnou školní docházku, kde právě šlo o "číst, psát a počítat" uzákonila až Marie Terezie?  Tedy řádově o 4 (čtyřu!) století později. I tak děkuji osvícené panovnici tam nahoru.

"Uprchlíci" židovského původu jsou tedy na protipólu většiny z vlny "pracovního přílivu" do Německa. O průzkumu jejich často mizerné vzdělanosti vydali ostatně Němci nedávno svůj průzkum.