Američtí vojáci v Polsku bez trestů

us  army polsko
21.7.2022 09:53
Obvodní prokuratura ve Varšavě zastavila řízení proti americkému vojákovi, který v květnu zmlátil obyvatele Lodže. Prokuratura poukazuje na to, že rozhodnutí o zastavení stíhání vychází z ustanovení mezinárodních dohod podepsaných Polskem a Spojenými státy, informoval portál Gazeta.pl.

Pár seděl na jedné ze zahrádek vedle restaurace. Setkal se tady se dvěma Američany, kteří se představili jako vojáci americké armády podporující misi stíhacích pilotů umístěných na letecké základně v Łasku. Jeden z Američanů začal ženu v určité chvíli velmi vulgárně urážet, Polák se manželky zastal a v reakci na to byl Američanem surově zbit.

„Mám za sebou dvě operace čelisti a absolvuji rehabilitaci. Ještě mě čeká plastická operace,“ cituje Gazeta.pl zbitého obyvatele Lodže. Zbitý muž poukazuje na to, že je od května do přelomu července a srpna na nemocenské.

Dne 28. června bylo řízení zastaveno obvodní prokuraturou ve Varšavě. „Toto rozhodnutí vyplývá z ustanovení mezinárodních smluv, jejichž smluvní stranou je Polsko, vč. dohoda NATO SOFA a dohoda z 15. srpna 2020 uzavřená mezi vládou Polské republiky a vládou Spojených států amerických o posílené obranné spolupráci “- uvádí prokuratura. Dále odůvodňuje, že „výše uvedené právní akty stanoví přednost jurisdikce amerických úřadů pro vojáky ozbrojených sil tohoto státu v případě konvergentní jurisdikce“.

Připojme, že na konci prosince loňského roku policejní zásah v Gdaňsku skončil třemi policisty zbitými americkým vojákem z jednotky dislokované v Drawsko Pomorskie. Zbitá policistka a její kolega měli zlomený nos a další policista a další měl zlomenou ruku.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.