Američané opět sondují ve Venezuele

6.7.2022 05:32
Venezuelská vláda přivítala druhou delegaci USA na vysoké úrovni, přičemž schůzka navazovala na předchozí bilaterální jednání v Caracasu v březnu. S delegací se setkal předseda Národního shromáždění Jorge Rodríguez. Návštěva americké delegace přichází uprostřed pokračujícího boje amerických a evropských lídrů o nalezení řešení energetické krize způsobené uvalením sankcí na Rusko po invazi na Ukrajinu. Zemím vyvážejícím ropu, jako je Venezuela, bude i nadále věnována zvláštní pozornost, protože se očekává, že ceny energií budou nadále růst.

Socialistický prezident Nicolás Maduro výslovně zmínil francouzskou výzvu, aby se Venezuela a Írán vrátily na „západní“ trhy s ropou. Caracas a Teherán podepsaly dvacetiletou dohodu o spolupráci během nedávné Madurovy cesty. Venezuelská vláda trvá na tom, že je ochotna obnovit dodávky ropy, pokud budou zrušeny jednostranné sankce. Venezuelský ropný průmysl byl ochromen americkými donucovacími opatřeními (finanční sankce, ropné embargo a sekundární sankce). Caracas v současnosti těží méně než milion barelů denně, přestože disponuje největšími zásobami na světě. Venezuela má nicméně dobrou pozici pro navýšení těžby, aby uspokojila globální poptávku, protože země jako Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie údajně nejsou schopny rychle zvýšit produkci.

Na otázku, zda schůzka souvisí s potenciální ropnou dohodou, americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan zopakoval postoj Washingtonu, že jakékoli uvolnění sankcí bude spojeno s pokrokem v rozhovorech mezi venezuelskou vládou a opozicí podporovanou USA. Jednání vedená v Mexico City mezi Madurovou administrativou a opozicí byla pozastavena v říjnu 2021 po zatčení venezuelského diplomata Alexe Saaba na Kapverdách a jeho vydání na Floridu, aby čelil obvinění z praní špinavých peněz. Caracas označil případ jako „politicky motivovaný“.

Strategie amerického prezidenta Joea Bidena týkající se Venezuely se nedávno stala terčem ostré kritiky ze strany latinskoamerických vůdců, jako je Andrés Manuel López Obrador poté, co se Washington rozhodl vyloučit Venezuelu, Kubu a Nikaraguu z IX. amerického summitu, což vedlo mexického prezidenta spolu s několika dalšími hlavami států k bojkotu akce. Venezuela přerušila diplomatické vztahy s USA v roce 2019 poté, co USA uznaly opozičního představitele Juana Guaidóa za „dočasného prezidenta“. Přímé rozhovory s venezuelským vůdcem však podkopaly americkou strategii ve Venezuele a její podporu Guaidóovi. Bez legitimity uvnitř Venezuely a neschopnosti uplatňovat jakoukoli reálnou moc se Guaidó při udržení své pozice spoléhá téměř výhradně na zahraniční podporu.

Samozvaný prezident navíc utrpěl další neúspěch poté, co Kolumbijci v nedávných prezidentských volbách zvolili Gustava Petra, čímž přišel o klíčového spojence. Pod vedením pravicového prezidenta Ivána Duqueho sehrála Kolumbie klíčovou roli ve snaze destabilizovat Venezuelu. Maduro již s nově zvoleným prezidentem Petrem telefonicky hovořil o normalizaci diplomatických vztahů. Zdá se, že nová etapa míru, bratrství a spolupráce Venezuely s Kolumbií je na obzoru. Stejně tak je otázkou času, kdy bude Guaidó kvůli ekonomickým zájmům Američany obětován a skončí na smetišti dějin.

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.