Americký orel soustavně provokuje čínského draka

china tchaj-wan
2.6.2022 08:06
Čína zaútočila na tvrzení amerického prezidenta Joe Bidena, že Washington bude Tchaj-wan vojensky bránit, a varovala, že by nikdo neměl podceňovat „pevné odhodlání, pevnou vůli a silnou schopnost“ ČLR chránit svou suverenitu a územní celistvost.

Mluvčí ministerstva zahraničí na tiskové konferenci řekl, že ČLR vyjadřuje nespokojenost a odpor vůči Bidenovým poznámkám, přičemž zdůraznil, že Tchaj-wan je nezcizitelnou součástí čínského území. Šéf Bílého domu, který byl na návštěvě Japonska, v Tokiu řekl, že USA vojensky zakročí na obranu Tchaj-wanu. Takové prohlášení je de facto porušením závazku USA vůči zásadě jedné Číny. Mluvčí zopakoval, že tchajwanská otázka je čistě vnitřní záležitostí ČLR, a proto nedovolí žádné zahraniční vměšování: „V otázkách, které se týkají suverenity, územní celistvosti a dalších klíčových zájmů Číny, nikdo nemůže očekávat, že Peking udělá nějaký kompromis“.

Peking vyzval Washington, aby vážně dodržoval zásadu jedné Číny a ustanovení ve třech společných čínsko-amerických komuniké, plnil svůj závazek nepodporovat „nezávislost Tchaj-wanu“ a byl obezřetný se svými slovy a činy v této citlivé otázce. USA by se měly vyvarovat vysílání špatných signálů separatistickým silám „tchajwanské nezávislosti“, jinak by to vážně narušilo vztahy mezi ČLR a USA a mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu. „Čínská strana podnikne rázná opatření, aby ochránila svou suverenitu a bezpečnostní zájmy. Plníme svá slova,“ dodal mluvčí resortu zahraničí.

Krátce po Bidenových výrocích představitel Bílého domu objasnil, že americká politika vůči Tchaj-wanu zůstává nezměněna. Biden náhle otočil a zopakoval, že USA prosazují politiku jedné Číny a zůstávají oddány míru a stabilitě v Tchajwanském průlivu. Mezitím 75. světové zdravotnické shromáždění jednoznačně odmítlo zařadit na program konference návrh, aby hrstka zemí pozvala Tchaj-wan jako zemi se statutem pozorovatele. Světové zdravotnické shromáždění je rozhodovacím orgánem Světové zdravotnické organizace (WHO). Bylo tak prokázáno, že princip jedné Číny je širokým konsensem mezinárodního společenství.

Tchajwanská otázka je ve vztazích mezi Čínou a USA nejcitlivější záležitostí. Washington však v posledních letech neustále hraje „tchajwanskou kartou“, což nepřispívá k dobrému vývoji americko-čínských vztahů. V roce 2018 Donald Trump podepsal tzv. Taiwan Travel Act, který povzbuzuje návštěvy mezi USA a Tchaj-wanem na všech úrovních. Jedním z provokativních kroků Washingtonu vůči ČLR byla dubnová návštěva delegace členů Kongresu v Tchaj-peji. Objevily se zprávy, že Nancy Pelosiová, předsedkyně Sněmovny reprezentantů, by mohla během své asijské cesty navštívit Tchaj-wan, ale cesta byla odložena poté, co se nakazila COVID-19.

Nedávno byla z části webu amerického ministerstva zahraničí odstraněna formulace o nepodporování „nezávislosti Tchaj-wanu“ a uznání postoje Pekingu, že ostrov je součástí Číny. Nezodpovědná slova a činy Washingtonu jsou v rozporu s řadou konsensů dosažených mezi hlavami států obou zemí. Pokud USA budou nadále hrát „tchajwanskou kartu“ a půjdou dále špatnou cestou, povede to k velmi nebezpečné situaci. V době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou ještě není vyřešen, USA neustále rozdmýchávají plameny a pokouší se vyvolat další požár na mezinárodní scéně. Jako největší světová ekonomika by Spojené státy měly převzít odpovědnost za prosazování světového míru, ale to, co dělají, pouze brzdí regionální a globální rozvoj a dokazuje nečisté úmysly americké vlády. 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.