Analyzovat činnost ČSSD protiplácáním prostě nejde

klavesnice stroje
18.6.2019 22:27
Ono víceméně nejde, nebo by nemělo jít, tímto stylem se vyjadřovat k čemukoliv. Přičinil jsem drobnou poznámku k úvaze J. Paroubka Ostudná žaloba senátní pravice a Dienstbiera (http://vasevec.parlamentnilisty.cz/domaci-politika/ostudna-zaloba-na-prezidenta-ze-strany-senatni-pravice-dienstbiera ), kterou J.P. označil plácáním nesmyslů. Běžně bych nad takovou grófovskou zkratkou mávnul rukou. Ale Jiří Paroubek je dlouholetým, mimořádně zkušeným politikem, s velkou osobní inteligencí, se širokým rozhledem a k tomu dobře zná jak tu otevřenou politiku z mítinků, tak i tu kabinetní, kde se vedou jednání za zavřenými dveřmi. Jako letitý matador politické scény by na mém místě nejednal jistě jinak a polemizoval.

Současný buldozer české politické scény Babiš, např. vytýká svým oponentům,
že nepostavili ani psí boudu. Ne, nepostavili, nepotřebovali,
protože dokázali víc! Třeba tím, že pracovali v Babišově imperiu, nebo se s ním potýkali v politice,
a chtě nechtě jedli Babišovy párky...


Zřejmým signálem pro ty, kteří budují obrazně řečeno, katedrálu své politiky by mělo být naslouchat tomu, zda tento chrám nedostává své trhliny, doslova s lupou a fonendoskopem.
Na J.P. ani ve své éře nevyčlenil své lidi. Bohužel!

Začnu klasickým citátem:

Kdo rozhodl spor bez vyslechnutí druhé strany, nebyl spravedlivý, i kdyby rozhodl spravedlivě. -Autor: Lucius Annaeus Seneca

Jistý přehled o politice mám, napsal jsem řadu článků, v nichž jsem několikrát mj. i hodnotil volby v ČR. A již od své diplomky vím jedno důležité:
hledat problémy, tam, kde si většina ostatních myslí že všechno je v pořádku.
Ostatně jeden z Murphyho zákonů říká něco v tom smyslu, že pokud se nám zdá, že všechno dobře funguje, tak jsme na řadu věcí již zapomněli.
J.P. mi jemně vytýká s nonšalancí mastodonta v porcelánu vytýká, že plácám nesmysly.
Říká:
Převzal jsem sociální demokracii ne vybudovanou Zemanem, Špidlou, Sobotkou a dalšími, ale na 10 % volebních preferencích v dubnu 2005. Za 13 měsíců poté  měla ČSSD  ve volbách do sněmovny 33 %. Udělal jsem z ČSSD během pár let nejsilnější stranu v zemi.

Mluvil jsem osobně se všemi předsedy ČSSD, J. Horákem počínaje, a J. Hamáčkem konče a to dost kriticky.
Nutno říci, že každý z nich udělal dost velký kus práce a každý z nich se také dopustil nemalých chyb. Budování velké politické strany není hodinářská práce pod lupou ale klopotná a lomozná a letitá dřina a tudíž není možné, aby ji vybudoval jeden, byť velmi schopný jedinec.
J.P. pracoval s mimořádným nasazením, avšak mohl naštěstí „zalévat“ to co M. Zeman zasil do „předhnojované“ půdy, nepřišel k úhoru, byť Zemanovu práci jeho nástupci se víceméně snažili ne kypřit půdu, ale nějak ji spíše zadusávat, jako Špidla, Gross, Buzková.
Ale r. 2005 není rokem 2015 a dále!

Tehdy tu nebylo ANO 2011 s miliardářem v čele, knížecí Kalouskovo TOP09, Piráti.
Nebyla velkým tématem migrace po barevných revolucích. Ekonomická krize pod Kalouskovou taktovkou udělala také své!

 

Ale již tehdy bylo pár lidem v ČSSD i mimo ni bylo jasné, že pokud se neprolomí bohumínismus, tak to bude strhávat ČSSD pod hladinu.
Nevyužít tehdejších 111 hlasů byla kolosální chyba, kterou se vyznamenal zvláště Vl. Špidla a J. Paroubek ji ani zčásti neopravil.
Prostě ČSSD, ale již delší dobu i švédská socdem NEMAJÍ NA 51%. J. P. byl jednou účastníkem semináře SpaS, kde byl srdečně uvítán. Na dotaz stran Frankfurtské školy ohledně spolupráce reformní a radikální levice rozmrzele odtušil, že o tom nic neví a nechce se tím zabývat. To je prakticky to samé, jako by dnes chtěl někdo sestrojovat PC-čka z elektronek místo z integrovaných obvodů. Ono srdečné uvítání přešlo na ledové děkování za přednesené téze.
A tak J. P. dosáhl tehdy úctyhodných 33%, ale měřeno elektrikářsky jako spíše riskantní překmit, než stabilní výkon do budoucna.

Nechci dělat advokáta nástupcům J. P. ve vedení ČSSD ale v daném prostředí roku tak 2015 nebylo možné zůstávat na těch cca 30%, na to „přenosová síť“ ČSSD prostě nebyla stavěna, navíc byla rozbíjena víceméně diletantskými pokusy o modernizaci.
Ale pojďme tzv. dolů, na okresní sekretariáty. J. P. ve své době dost publikoval, např. kniha: Plnou parou v politice byla na všech tehdejších OVV. Pokud by J. P. některý mimopražský z nich navštívil, pak by zjistil, že kniha odpočívala zabaleně v některé spodní zásuvce. Není to divné, že OVVčka nejsou příliš nadšena tím, který ČSSD „vytáhl“ na 33%?

Dobrá rada pro politika ze (středo)levicového spektra je tato:
Vytýkej těm, od tebe napravo jejich chyby a těch od tebe nalevo se ptej na své chyby.

 

Ve své replice J, P. označil Jiřího Foldynu za mamlase, který spoluzapříčinil, že Ústecký kraj v roce 2019 dostal do EP asi 2.8% hlasů
A proč svého času bylo
třeba J. Foldynu masivně „upozadit“ tehdejší hejtmankou Vaňhovou?
Připomínám podle

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/paroubek-vzdal-volby.A130913_124749_domaci_jw ,
že Paroubek vyhlásil tažení za ziskem hejtmanského křesla, ale v krajských volbách 2012 skončil v Ústeckém kraji hluboko v poli poražených s 2,8 % hlasů.
Nezaznamenal jsem, že by tehdy a i dnes hřmotný boxer Foldyna taxíroval kulantního J. P. jako mamlase.

Nějak se mi proto prostě zdá, že ona replika byla hozena na decimálku, místo toho, aby byla vážena na lékárnických vahách, jak povaha věci vyžaduje.
Q.E.D.

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.