Bez krytí – flastr

sovy
23.7.2015 22:25
Dnes dostal David Rath od středočeského krajského soudu v prvním kole za korupci osm a půl roku natvrdo a propadnutí zabaveného majetku státu. Dovolte mi při té příležitosti čtyři vzpomínky a drobet poznámek.

Vzpomínka první: Tři dny po zatčení D. Ratha mi osoba, s níž jsem se bavil o zcela jiných záležitostech, avšak kauza Rath byla živá, osoba znalá českého soudnictví a mnoha soudců více než my ostatní, mi na mou pochybovačnou otázku myslíte, že ho (Ratha) odsoudí (?), korupce se přece těžko dokazuje… velmi kategoricky odpověděla určitě ano, nemá šanci!

Vzpomínka druhá: Pár dní po zatčení D. Ratha mi osoba, s níž jsem se bavil o zcela jiných záležitostech, avšak kauza Rath byla živá, osoba znalá více než my ostatní dění a intrik v Lidovém domě, řekla: Zavinil si to sám, před pár měsíci prohlásil, že vedení ČSSD je bezzubé a že to (vedení) bude muset převzít, aby to k něčemu vypadalo. A Sobotka se to dověděl.

Vzpomínka třetí: Pár dní po zatčení D. Ratha mi osoba, s níž jsem se bavil o zcela jiných záležitostech, avšak kauza Rath byla živá, osoba znalá více než my ostatní dění a intrik v tzv. hlavní kanceláři ODS, řekla: Odeesáci jsou nadšení, z něho (Ratha) měli obavy, z měkotyblekoty Sobotky mají spíš srandu a vždycky se s ním nějak dohodnou.

Vzpomínka čtvrtá: Pár dní po zatčení D. Ratha mi osoba, s níž jsem se bavil o zcela jiných záležitostech, avšak kauza Rath byla živá, osoba, která v civilních šatech nosí služební průkaz dokládající její vyšší policejní důstojnickou hodnost (to je od majora k plukovníkovi) řekla: Ti (policisté) to na něj (Ratha) ušili, co? … ale zkurvili to… (píšu, jak jsem slyšel).

Vím, že díla placená z veřejných rozpočtů jsou z větší části provázena korupcí. Nevím jak na tom byl s korupcí D. Rath. Vím, že vydatných abonentů na flastr za korupci jsou hejna. Zmíním jen ProMoPro, tunel Blanka… a další korupční kauzy si, prosím, doplňujte sami dle libosti; kauzy úrovně republikové, regionální…

Tak si kladu otázku, proč Rath?

Protože neměl krytí, jako mají ti ostatní; krytí politické, třeba od politické strany, jež je u moci, nebo krytí policejní, či krytí sálající z pražské ulice Na Tržišti (zde sídlí ambasáda USA; jako v případě korupční kauzy ProMoPro). Rath však vadil všem: „vlastní“ straně ČSSD, přesněji jejímu současnému vedení, chtěl totiž dosednout na nejvyšší křeslo, vadil i konkurenční ODS jako potencionálně silný protivník, a ještě navíc bylo potřeba nějakého korupčníka, domnělého nebo skutečného, najít a exemplárně ho potrestat, aby se příslušné orgány ukázaly bdělými, neboť taková byla (a je) společenská objednávka.

Závěr: Vrchní padouch Calvera z filmu Sedm statečných věděl, že v Mexiku mohou krást jenom Mexičané (když totiž se svou bandou vykradl v Mexiku kostel, tak ho pronásledovala asi půlka mexické armády, vždyť co si to ten cizinec dovolil, že?; v případě, že by zloději byli Mexičané, tak by se armáda neobtěžovala). Analogicky platí, že krást v našem státě mohou jen osoby s krytím.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Ať se dívám jas se dívám na kauzu Rath z různých úhlů pohledu, vždycky se mi chce blít -(