Blíží se pád premiéra Matoviče?

kotrha matovič
25.12.2020 12:05
Od posledních parlamentních voleb na Slovensku ještě neuplynulo ani deset měsíců a podle aktuálního průzkumu voličských preferencí nezůstal kámen na kameni. Prudce padá popularita premiéra Igora Matoviče v čele hnutí OĽaNO a naopak raketově roste obliba nové strany Hlas – sociální demokracie expremiéra Petera Pellegriniho.

Padá hvězda

Matovič vyhrál volby z 29. února se slibem boje proti korupci, klientelismu a mafiánským strukturám uvnitř státu. Jsou zde jisté paralely s českým hnutím ANO, které také vzniklo jako „akce nespokojených občanů“ za účelem odtsavení od moci prohnilých a zkorumpovaných tradičních politických stran. Hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) tehdy získalo 25 % hlasů, avšak podle průzkumu agentury AKO ze 17. – 19. prosince, který vychází z reprezentativního vzorku tisíc respondentů, by nejsilnější vládní stranu nyní volilo pouze 14,2 % dotazovaných a spadla by tak až na třetí místo. Co je příčinou tak enormního poklesu preferencí?

Za všechno může COVID-19

Je to především aktuální pandemie, které se premiér snaží čelit velmi tvrdými a razantními opatřeními omezujícími svobody občanů. Stejně jako ve většině evropských zemí i na Slovensku už jsou lidé z vládních opatření unavení, naštvaní a tato frustrace se projevuje v rostoucí nedůvěře vůči vládám, které je nařizují. K tomu se přidávají i neshody uvnitř koalice, kde premiér Matovič je za toho zlého, který pořád něco zakazuje a vicepremiér a ministr hospodářství Richard Sulík za toho hodného, bránícího ekonomiku a zájmy podnikatelů. Právě Sulíkova Svoboda a solidarita (SaS), která ve volbách získala 6,3 %, by si nyní přičetla deset procent, což ji katapultuje na pozici druhé nejsilnější strany (16,2 %). Ambiciózní Sulík se netají aspiracemi na post ministerského předsedy a nehodlá se spokojit pouze s rolí juniorního partnera v pravostředové vládě. Dlouhodobé napětí mezi premiérem a jeho ministrem vyvrcholilo emotivním rozhovorem, v němž Matovič označil Sulíka za idiota a vyzval ho k rezignaci.

Dvě sociální demokracie

Nejvíce však z celé situace těží opoziční nová formace expremiéra P. Pellegriniho Hlas, která vznikla na konci června secesí ze Směru Roberta Fica. Obě partaje mají v názvu „sociální demokracie“ a míří na stejný levostředový elektorát. Je evidentní, že sice zavedená, ale také zkompromitovaná značka Směru ztrácí na přitažlivosti, neboť Hlas ji válcuje velkým náskokem a je aktuálně s 22,8 % nejpopulárnější stranou v zemi. Směr, který ve volbách získal 18,3 % hlasů, by po odchodu Pellegriniho a spol. dosáhl jen na 9 %. Dvě sociálně demokratické strany nemohou na politické scéně vedle sebe dlouhodobě koexistovat, a tak se jako určité východisko jeví posun Směru výrazně doleva, kde může sehrát roli postkomunistické levice a přitáhnout tak radikálněji naladěné a starší voliče, kteří s nostalgií vzpomínají na husákovskou éru socialistického Československa.   

Na chvostu preferencí

Dvě zbývající vládní strany ztrácí přízeň a balancují na hranici volitelnosti. Národně konzervativní hnutí Sme rodina Borise Kollára pokleslo z 8,2 % volebního zisku na aktuálních 5,7 % a strana Za lidi exprezidenta A. Kisky se propadla z 5,8 % na 4,7 % a zůstala by tak před branami parlamentu. Celkově vzato by současná čtyřkoalice již nedisponovala parlamentní majoritou, čehož se snaží využít opozice k vypsání referenda o předčasných volbách. Centristická formace Progresivní Slovensko – Spolu mající blízko k prezidentce Z. Čaputové si udržuje přízeň 7 % voličů. Dobrou zprávou je výrazný pokles fašistických Kotlebovců hlásících se k odkazu válečného Slovenského štátu – z 8 na 5,7 %. Za zmínku stojí ještě 4,7 % pro Křesťansko-demokratické hnutí (KDH), někdejšího matadora slovenské politiky, nyní neparlamentní stranu.

Aktuální trendy

Volební průzkumy je třeba brát s určitou rezervou, nicméně indikují změny nálad ve společnosti. Trend je takový, že současný premiér ztrácí podporu lidí a z vlády je nejpopulárnější Sulíkova SaS, která má nakročeno stát se lídrem slovenské pravice. Na levém spektru dominuje Hlas P. Pellegriniho, který vytlačuje na okraj dlouholetého hegemona slovenské politiky – Směr R. Fica. Jistotu parlamentních křesel nemají čtyři uskupení paběrkující okolo pětiprocentní hranice. Vývoj na slovenské politické scéně je však poměrně turbulentní, a pokud se opozici nepodaří vyvolat předčasné volby, za více než tři roky do řádného termínu může být vše úplně jinak.     

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.