Bolívie: návrat k socialismu

8.1.2021 10:04
Na podzim 2019 došlo k faktickému svržení bolivijského prezidenta Eva Moralese poté, co pravicová opozice odmítla uznat výsledky prezidentských voleb, v nichž byl první domorodec už po čtvrté potvrzen v čele státu. Morales volby vyhrál, když v poměru 47,1 ku 36,5 % porazil protikandidáta, centristu Carlose Mesu, a to při účasti 88,3 % voličů.

Vítěz voleb do exilu

Průběh prvního kola a soudem přerušené vyhlašování průběžných výsledků však vyvolalo podezření z machinací, načež odpůrci prezidenta vyšli do ulic a zahájili násilné protesty a nepokoje. Výsledky voleb neuznali ani pozorovatelé z Washingtonem ovládané Organizace amerických států (OAS), a proto Morales vyhlásil druhé kolo. Mezitím ovšem ztratil podporu bezpečnostních složek státu a opozice požadovala jeho okamžitou rezignaci. Ve strachu z rabující lůzy musel opustit zemi, neboť se ocitl ve vážném ohrožení života. Státní převrat přivedl k moci pravici, která exprezidenta obvinila z „terorismu“ a dalších závažných zločinů a znemožnila mu kandidaturu do jakékoliv politické funkce. Nicméně nedlouho poté nezávislí experti dokázali, že zpráva OAS o zfalšování voleb byla podjatá a vycházela z nesprávných dat. Soud Moralese zprostil křivého obvinění z terorismu a rozhodl, že jeho politická práva byla porušena.     

Konec pravicového intermezza

Na říjen 2020 byly prozatímní pravicovou administrativou vyhlášeny nové prezidentské volby, několikrát odložené kvůli pandemii. Kandidát Hnutí za socialismus (MAS) Luis Arce, někdejší Moralesův ministr financí přesvědčivě zvítězil už v prvním kole se ziskem 55,1 % a porazil tak svého centristického oponenta a exprezidenta Carlose Mesu, který získal 28,8 % hlasů. Kandidát pravice L. F. Camacho se 14 % zcela propadl. Bolivijské noviny El Deber ocenily Arceho smířlivý tón po vyhlášení volebních výsledků, což naznačuje, že nová hlava státu bude chtít spojit polarizovanou společnost a upozadit radikálně levicové křídlo vlastní strany. Arce zvítězil především díky masivní podpoře levice ve venkovských oblastech, vlastní umírněnosti, slabosti svého hlavního vyzyvatele a fragmentaci opozice, která postavila dva kandidáty a nedokázala se spojit.  

Kdo je Luis Arce?

Ale zásluh na vítězství má 57letý Luis Arce více. Jeho politický životopis je plný superlativ a má za sebou hodně kvalitně odvedené práce pro lidi. Již v lednu 2006 zasedl v Moralesově vládě na postu ministra financí a ekonomiky a za jeho působení vzrostl hrubý domácí produkt o 344 % a extrémní chudoba byla zredukována z 38 na 15 %. Bývá označován jako hlavní tvůrce bolivijského ekonomického zázraku a iniciátor znárodnění telekomunikačních společností a dolů. Pravice ho sice nazývá Moralesovou loutkou, nicméně Arce se od svrženého prezidenta v průběhu předvolební kampaně distancoval a vyloučil jakoukoliv jeho roli v budoucí vládě s tím, že zůstane pouze předsedou MAS. Morales se tak po téměř ročním exilu v Argentině mohl vrátit zpět do země.  

Zahraniční politika

Nový prezident zásadním způsobem obrátil kormidlo zahraniční politiky. Jeho prvním diplomatickým počinem bylo obnovení vztahů s Íránem a uznání Madurovy vlády ve Venezuele, čímž bylo zrušeno uznání Juana Guaidóa předchozí pravicovou administrativou. Rovněž bylo obnoveno členství země v Bolívarovské alianci lidu naší Ameriky (ALBA), což je organizace založená někdejším venezuelským prezidentem Chávezem sdružující radikálně levicové latinskoamerické režimy. Arce se také přihlásil k myšlence Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC) jako k nejlepší cestě integrace v iberoamerickém prostoru. Doufejme, že nový prezident Bolívie bude ve své funkci stejně tak úspěšný jako býval ministr financí.  

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Aj keď obyvateľstvo  zišlo z diaľnice na poľnú cestu, neblúdili 30 rokov, ako my. Po roku sa vrátilo opäť na diaľnicu. 

Bolívia, ktorú náš supersvet pokladá za rozvojovú krajinu, a tým pádom " ohŕňa " nosom ako nad menejcennými, dokázala , že je nielen rozumnejšia ako náš svet, ale aj emancipovanejšia, takmer nezávislo rozhodujúca o politike voči okoliu a zvyšku sveta - vďaka tomu, že sa veľmi rýchlo poučila, veľmi rýchlo pochopila svoj omyl a nestala sa len ďalšou figúrkou na americkej šachovnici.

Pokladám to za zázrak týchto dní. Blahoželám a vysoko oceňujem odvahu, cieľavedomosť a pevný charakter nového vedenia Bolívie.