Celkem úspěšná kachna

obrazek
21.8.2013 14:15
Blíží se volby. Zejména marginální politici dělají vše pro to, aby se dostali do hledáčku sdělovacích prostředků. Především ti, kteří jimi nejsou protežováni, protože živoří s pár procenty volebních preferencí. K publicistickému zvýraznění se hodí všechno. I novinářská kachna.

Dne 20. srpna 2013 celoplošný deník (Právo) přinesl na první straně zprávu, že politická strana Suverenita bude „Suverenita Václava Klause“, že se bývalý prezident takto vrátí do centrální politiky.

Vzápětí se ukázalo, že informace je … no, řekněme poněkud přehnaná. V hantýrce se tomu říká novinářská kachna.

Suverenita Jany Bobošíkové a Jany Volfové sice jednoznačně směřuje do ultrapravicových politických vod; například je ideově a personálně spojena s hnutím D.O.S.T., které Václava Klause podporuje, hnutím, které lze označit za pravicově militantní.

Ale Václav Klaus nepochybně ví, že Suverenita prakticky není politickou stranou, že jde o podnikatelský projekt na teritoriu politiky; pár desítek členů tvoří především rodinní příslušníci „vedení strany“, několik ostatních do ničeho mluvit nemůže. Cílem projektu je získat politickou moc a jejím prostřednictvím peníze. Získat moc jakkoli a s kýmkoli. Pokud by to bylo možné na levici (vzpomeňte, že Jana Bobošíková kandidovala na funkci prezidenta ČR za komunistickou stranu, KSČM) – pak na levici, a když se to ukáže jako neprůchodné – tak na pravici.

Václav Klaus nepochybně ví, že úzké a manifestační personální spojení s tímto politickým podnikatelským projektem by mu politicky jenom ublížilo (což ovšem neznamená, že se od Suverenity nenechá „podporovat“).

Ale novinářská kachna byla celkem úspěšná: splnila účel, totiž aby se Suverenita dostala na první stranu celostátního deníku.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.