Co přijde po dnešku - zítřek?

obrazek
15.9.2022 20:20
Systém, kdy vláda zvolené většiny je dlouhodobě nesesaditelná, škodí chodu státu. Vyspělá starověká Evropa znala demokracii. Po ní nastal feudalismus. Co přijde po dnešní demokracii?

Někdy se stane, že národ není spokojený s bezpečností či s budoucností, se zásobováním obchodů nebo se zdražováním zboží. Vláda se sice nemá starat o lidi, jak řekla politička z nejdůležitějších - předsedkyně současné sněmovny, jenže právě v takové době zjistí svůj omyl. A tak začne náprava. Odsuzování davové aktivity na náměstí.

Tehdy se projeví skutečnost demokracie. Lid vládne a tak svou vládu změní. Jenže co když mezitím v zimních měsících zmrzne? Čtyřleté období do příštích voleb nepřečká.

Podle Karla Poppera demokracie značí, že když lid není spokojený se svou vládou, nahradí ji jinou. Volby rozhodly o stavu sněmovny - jenže ta pak může na čtyři roky zkamenět.

Něco tady nehraje, struny politického nástroje jsou přetržené? Bylo období, kdy lid nebyl spokojený se svou vládou až z 90 %, ale změnit ji nemohl. Až nám tehdy odpomohla spřátelená velmoc.

Demokracií nemyslím něco tak neurčitého jako vláda lidunebo vláda většiny, ale soustavu institucí, jež dovolují veřejnou kontrolu vládců a jejich odvolání ze strany ovládaných a jež umožňují, aby ovládaní dosáhli reforem bez užití násilí a třeba i proti vůli vládců. Použití násilí je oprávněno jedině za tyranie, která neumožňuje reformy bez násilí a mělo by mít pouze jediný cíl a to zavést takový stav věcí, který by reformy bez násilí umožňoval.

Otevřená společnost a její nepřátelé II – Popper, K. R.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.