Cui bono?

pelc vladimír
28.9.2022 23:01
Latinskou frází "v čí prospěch?" nebo "komu ku prospěchu?" (v doslovném překladu "komu/kterému dobro") se ptáme na motiv jednání, činu; tedy na to, komu čin prospěch přináší. Dobré je ptát se tak zejména v politice; jen tak se lze dobrat podstaty věci, problému, činu, události – na rozdíl od propagandistických zdůvodnění, které se zhusta snaží skutečnost zakrýt, překroutit.

Na začátku týdne byly odhaleny rozsáhlé úniky plynu z plynovodů Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři (ve švédských a dánských vodách u dánského ostrova Bornholm), jimiž může proudit zemní plyn z Ruska do Evropy (Vyborg, Ust´Luga – Greifswald). Plyn uniká ze tří z celkových čtyř větví obou podmořských plynovodů.

Poškození není náhodné. Potrubí zasáhly podmořské výbuchy, došlo k velkým ztrátám tlaku. Nord Streamy jsou nefunkční.

Švédská premiérka Magdalena Anderssonová, dánská premiérka Mette Frederiksenová, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, polský premiér Mateusz Morawiecki: Jde o sabotáž. Předsedkyně německého parlamentního výboru pro obranu Marie-Agnes Stracková-Zimmermannová: Nejde vyloučit, že jde o útok v režii Ruska.

Kdo to udělal?

Nebudu spekulovat, budu uvažovat podle metody: komu to slouží (?), kdo z toho má užitek?

Rusko? Rusko má zájem na provozování plynovodů, má ekonomický zájem na dodávkách plynu do Evropy; je to pro ně výhodné. Pokud transport plynu chce zastavit, nepotřebuje k tomu plynovody destruovat; jednoduše uzavře kohouty. Navíc by, kvůli mezinárodní politické situaci, plyn oběma plynovody v dohledné době stejně neproudil – tak proč by ho Rusko ničilo? Z toho nic nemá.

Prohlášení poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljaka na Twitteru (únik plynu z Nord Streamu 1 není ničím jiným než teroristickým útokem naplánovaným Ruskem jakožto akt agrese vůči EU), je prohlášením bez důkazů, je propagandistickým výplodem, z věcného hlediska to je nesmysl; je to pouze ideologické vyjádření.

Německo? Německo má zájem na levnějším plynu z Ruska, než na drahém plynu ze Spojených států (zemní LNG). Proto se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2 podílelo, jde o německo-ruský projekt – tak proč by ho Německo ničilo?

Ukrajina? Útok na plynovody může Ukrajina využít dvěma způsoby; jednak hospodářsky (budeme do Evropy dodávat své suroviny), a dále propagandisticky – viz výše Mychajlo Podoljak, s důrazem na to, aby USA a NATO do Ukrajiny pumpovaly další finanční a vojenské prostředky. Prý by ale takových útoků nebyla technicky schopna.

Spojené státy (USA)? Ty mají zájem na tom, aby Evropu zásobovaly vlastním plynem (několikanásobně dražším, než je plyn z Ruska). Mají tedy zájem hospodářský. Stále usilují o narušení obchodu Ruska s Evropou, zejm. obchodu se surovinami. Uvedení plynovodu Nord Stream 2 do provozu se snažily všemožně zabránit. Ministr zahraničí USA v r. 2020 (prezident Donald Trump): Uděláme vše, co je v našich silách, abychom dostavbu Nord Stream 2 znemožnili. Prezident USA Joe Biden, únor 2022: Zprovoznění již dostavěného Nord Stream 2 zabráním, slibuji vám, že to budu schopen udělat. A zájem ekonomický je zájmem mocenským.

Radek Sikorski, bývalý polský ministr obrany a zahraničních věcí k uvedeným sabotážním výbuchům na svém twitteru: Děkuji vám, USA.

Takže komu slouží? Logický závěr je jednoznačný; přitom akce nemusela být provedena manu propria USA, mohla být uskutečněna prostřednictvím někoho jiného (třeba Dánska?).

Dovětek: Pochopitelně lze očekávat jednotný hlas mediálních stok mainstreamu, které už dávno mají o pachateli jasno. Bez přemýšlení. Bez ptaní. Bez důkazů.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328

Němci jedou ve starém duchu - zapálení Reichstagu a napadaní vysílačky v Gliwicích polskými vojáky a td., a překvapuje to vlastně vůbec ještě někoho, tato německá náklonnost lhát vždy a každému? To by snad jen Gorbačov, kdyby už nebyl v pekle, mohl zahrát překvapeného člověka, vždyť on těm Němcům přece tak věřil. Teď ještě příjde další dávka lží od Fialy, o tom já prohlašuji, že je to všech českých lhářů král, a od toho, aby byl i králem evropských lhářů, mu už chybí jen kousek, aby to natřel Zelenskému, ten je zatím na špici ligy evropských lhářu. Ale je možno, že teď chytí Fiala svoje štěstí za pačesy.