Ekvádor: zrádce Moreno končí

le paz
10.2.2021 10:13
V Ekvádoru se 7. února konaly všeobecné volby včetně prvního kola voleb prezidentských. Lenín Moreno, který se do historie zapíše jako nejméně oblíbená hlava státu a zrádce levicové myšlenky, se rozhodl mandát raději neobhajovat. Země je navíc v hluboké politické a ekonomické krizi způsobené nezvládnutou pandemií.

Z levičáka neoliberálem

Rafael Correa, který byl prezidentem v letech 2007 – 2017, nasměroval Ekvádor na cestu socialismu 21. století a jeho nejbližšími spojenci se stali Hugo Chávez, Evo Morales a bratři Castrové. Protože nemohl kandidovat po třetí, podpořil stranického kolegu L. Morena, jenž v barvách levicové aliance PAIS v roce 2017 zvítězil a stal se prezidentem. K velkému překvapení většiny národa se však rychle rozešel s Correovou politikou a nastolil tvrdý pravicový neoliberální kurz. PAIS přeměnil z radikálně levicové na centristickou stranu sociálně demokratického typu. Paraplegik Moreno začal revidovat klíčovou sociální legislativu z Correovy éry – zrušil restrikce vůči bankám a nejbohatším občanům, seškrtal veřejné výdaje na sociální programy, zjednodušil propouštění zaměstnanců (tzv. flexibilita pracovního trhu), snížil daně velkým korporacím a udělil amnestii daňovým podvodníkům.

Od Havany k Washingtonu

O 180 stupňů obrátil i kormidlo zahraniční politiky. Usmířil se s Mezinárodním měnovým fondem a Světovou bankou, od kterých si půjčil více než deset miliard dolarů. V rámci zlepšení vztahů s Washingtonem nakoupil americké zbraně, radary a helikoptéry a dohodl spolupráci tajných služeb. S americkým viceprezidentem Mikem Pencem také jednal o odepření azylu Julianu Assangeovi na ekvádorské ambasádě v Londýně a jeho vydání do USA. Ekvádor v roce 2018 vystoupil z regionálního bloku ALBA, který sdružuje Kubu, Venezuelu, Bolívii, Nikaraguu a další drobné karibské státy. Během venezuelské krize podpořil opozičního lídra Juana Guaidóa a postavil se proti N. Madurovi.     

Masové demonstrace a preference na dně

Poté, co povolil USA využívat vojenskou základnu na souostroví Galapágy, se v červnu 2019 zvedla vlna odporu zejména domorodých obyvatel. Další masové demonstrace vyvolalo odmítnutí liberalizace potratové politiky a zrušení dotací na paliva. V důsledku násilných nepokojů musela vláda opustit metropoli Quito a přestěhovat se do Guayaquilu, protože nad hlavním městem ztratila kontrolu. Sedm lidí bylo zabito a přes dva tisíce uvězněno, avšak prezident musel ustoupit. Po obnovení dotací na paliva protesty v půlce října skončily. Původně kandidát za socialistickou stranu Moreno provozoval politiku, které tleskal jeho poražený pravicový protikandidát Guillermo Lasso. Není divu, že se jeho popularita, jež krátce po zvolení v roce 2017 činila 77 %, po dvou letech strmě propadla na pouhých 7 %.

Návrat k socialismu 21. století?

Když Moreno posunul alianci PAIS do středu politického spektra, založili stoupenci exprezidenta Correy novou socialistickou koalici Unie pro naději (UNES) a jako prezidentského kandidáta postavili ekonoma Andrése Arauze. 36letý levicový politik a bývalý ministr v Correově vládě získal doktorát z ekonomie na Mexické univerzitě a pracovní kariéru zahájil jako bankovní úředník. Po vítězství Morena jeho vládní angažmá skončilo, ale pokračoval v politice jako obhájce odkazu exprezidenta Correy. S tímto programem zvítězil v prvním kole voleb s 32,3 % hlasů. Není však jisté, s kým se utká ve druhém kole, protože o druhé místo soupeří pravicový ekonom a bývalý neúspěšný kandidát Guillermo Lasso za Křesťansko-sociální stranu (CREO) s indiánským politikem Yaku Pérezem za domorodé eko-socialistické hnutí Pachakutik – oba dosáhli na 19,6 % hlasů. Aktivista Pérez, jenž bojoval proti privatizaci vody, vešel ve všeobecnou známost během masových demonstrací proti Morenovi. Ve svém hnutí však patří k pravé frakci a ke Correově socialistické politice zaujímá negativní postoj. Dubnové druhé kolo prezidentských voleb tak může být zajímavým soubojem mezi dvěma vizemi levicové politiky.

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.