Günter Verheugen: V Kyjevě sedí ve vládě skuteční fašisté z masa a kostí

G. Verheugen
21.3.2014 13:34
Německý politik a bývalý člen Evropské komise Günter Verheugen byl vždy znám jako rozvážný a umírněný člověk. Prokázal to i ve funkci evropského komisaře pro její rozšíření, ostatně i v průběhu přijímání České republice. Nyní ovšem v rozhovoru pro "Deutschlandfunk" v podstatě nezvykle ostře kriticky vyjádřil své názory na krizi, která vznikla okolo Ukrajiny.

Oproti některými politiky a sdělovacími prostředky prosazovanému názoru, který jako viníka vidí ruského prezidenta Putina, Verheugen tvrdí, že bylo třeba dříve Moskvě naslouchat. Moskva prý pouze bránila vlastní zájmy a zodpovědnost za eskalaci událostí mají také v Bruselu a Washingtonu. Příčinu potom vidí v celkovém zanedbání politiky směrem k Rusku.

Jak Verheugen říká, se znepojením sleduje vývoj v Kyjevě, kde se vládní stranou stala Svoboda vedená O. Ťiahnybokem, která „nenávidí Židy, Poláky a také Rusy“. Její zapojení do vlády považuje za chybu a říká: „Poprvé v tomto století skuteční fašisté z masa a kostí sedí ve vládě“.

Ťiahnybokovu Svobodu v rozhovoru potom přirovnal ke Svobodné straně Rakouska (FPÖ). Verheugen tvrdí, že rakouská strana Jörga Haidera je v tomto srovnání „dětskou hračkou”. Ovšem když se v roce 1999 FPÖ stala koaličním partnerem v kabinetu Wolfganga Schüssela, Evropská unie zavedla proti Rakousku sankce. Dnes v případě Svobody Západ jen pasivně koukal a ještě tomu tleskal, shrnuje srovnání Günter Verheugen.

Se znepokojením připomíná také kontakty Svobody s neonacistickou Národnědemokratická strana Německa (NPD).

Jak v rozhovoru pro "Deutschlandfunk" Günter Verheugen říká, Ukrajina potřebuje především neutralitu, kterou bude akceptovat Západ i Rusko. Varuje před možností nové studené války, jestliže spirála konfliktů bude nadále podněcována.

stanislav-kliment
Výkonný redaktor dnes již neexistujícího časopisu Trend

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Vřele DOPORUČUJI všem čtenářům a komentátorům rozhovor na Parlamentních listech s panem Štěpánem KOTRBOU. Vynikající rámcová analýza a výhled variant vývoje "kauzy Ukrajina". Stojí to za pročtení.

Zdravím.

Vladimír Štingl

Pane Klimente, dobrý večer. Myslím, že nejsem sám, kdo s povděkem kvituje informace, které jste zde poskytl. Zcela jistě není G. Verheugen osamocený v tvrdé kritice autorů "kauzy Ukrajina", kteří se jednoznačně nacházejí v Berlíně, Bruselu a Washingtonu.

Ale stále stejná hra a špína ze strany jak soukromých médií, tak rádoby veřejnoprávních. Je to stále horší a nikoho to nevzrušuje. Ještě, že už táhne z RRTV Uhde, jeden z viníků toho, co se zde 24 let odehrává.....

Bylo by bezchybné seznámit se s názory dalších autorit, ať již z předcházející nebo současné doby.

Bezchybné. Díky. Zdravím Vás