Jak se hnutí za "velký návrat" chtělo vydat do Izraele

gaza-1
15.5.2018 18:40
V pondělí 14. května nebyla v Gaze válka. Demonstranti nevystřelili jedinou kulku či raketu navzdory přítomnosti ozbrojených skupin v zadní části davu. Šlo o obrovský protest, jaký Gaza nikdy nepoznala, šlo o protest s holýma rukama.

Obyvatelé v počtu 1900 000 v pásmu Gazy mají velký problém. Jsou odsouzeni ke kruté blokádě od doby, kdy si zvolili islamistické hnutí Hamás v roce 2007, aby spravovalo toto území, ignorováni palestinskou samosprávou, vrženi do bídy a devastováni třemi válkami v průběhu deseti let. A je to nejen politická, ale i demografická krize. Podle statistické ročenky v roce 1967 žilo na tomto území o rozloze 365 km2 pouze 356,3 tisíc obyvatel , Gazané se vrhli na izraelský ostnatý drát v naději, stejně pošetilé jako iluzorní, že dosáhnou někteří z nich země svých předků a uprchnou z faktického vězení, kde není práce pro jejich většinu.Nebýt dotací EU a ještě několika zemí, tak by již dávno zemřeli hladem. Je však otázkou, zda tato pomoc skutečně pomohla Gazanům při řešení jejich krizové situace.

Pro Gazany je to ze strany Izraele opticky nelidské, ale z pohledu Izraelců to je vnímáno poněkud jinak.
Je přece zřejmé, že pokud nemají Gazané fungující ekonomiku, která by je uživila, tak je nezodpovědné, aby v této enklávě nekontrolovatelně rostl počet nově narozených dětí. Je snadné natahovat ruku pro pomoc, ale ani zdroje Izraele nejsou neomezené.Navíc i ze strany Gazanů není veden konstruktivní dialog, který by vedl k dlouhodobému míru.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.