Je to globální cenzura nebo oprávněná kontrola Facebooku na základě i falešné politické korektnosti?

obrazek
1.5.2020 21:45
Svoboda projevu je základ demokratické společnosti. Nelze z kontroly pravdy udělat cenzuru pravdy. Lidé mají rozum. Máme to nechat na nich, čemu věří nebo nevěří.

Od března dochází ke kontrole českého i slovenského obsahu na Facebooku, která je i v ostatních zemí Visegrádu. K tomu byla najata například globální agentura AFP zastoupena v Česku novinářkou Laďkou Mortkowitz Bauerovou, aby odhalovala dezinformace a hoaxy. Oficiálně její funkce zní fact controller neboli kontrolorka faktů. Mají několik kategorií od vytržení z kontextu, zavádějící a nepravdu. Je velký rozdíl najít nepřesnou zprávu a pak jí vyvrátit. Jejím úkolem je vyvrátit alespoň deset článku za měsíc. Výběr článku je nastaven algoritmem sdílení, když je nějaký článek, u kterého mají pochybnosti hodně sdílen v řádek stovek sdílení, tak se na něj zaměří. Mají rigorózní požadavky na vyvrácení textů. Zatím se jí podařilo vyvrátit 16 článků. Podstatou je fact checking, což je faktického tvrzení s cílem určit jeho pravdivost a správnost. Agentura AFP byla založena za účelem poskytování nestranného zpravodajství ve veřejném zájmu ve Francii i zahraničí. Pochybuji, že i tento atribut se neprojeví v posuzování jednotlivých příspěvků, které se týkají zájmu Francie. Články si vybírají z několika zdrojů, buď jim je podle algoritmů a udání FB dodá nebo sami vytipuji určité servery a na ně nabalené stránky nebo skupiny či osoby, které sdílejí polopravdy, hoaxy, dezinformace, polopravdy a xenofobní prohlášení. Mají různé nástroje například program FB, do kterého zadá zdroje a oni je začnou monitorovat. Může se podívat každý den, co psali, kolik to má sdílení, vše založeno na pravděpodobností.

Na svých stránkách zveřejňují svá zjištění https://napravoumiru.afp.com/. Mají kritéria, na co se mají zaměřit. Oficiálně je nesdělila jen, podle hodně sdílení. Podle jejich uvedených falešných zpráv na jejich stránkách lze usoudit, co je nejvíce zajímá a co se nejspíše nesmí. Nesmí se politicky nekorektně kritizovat EU a USA i Francie, propagovat falešné politické zájmy Ruska a Číny a psát nepřesné informace o uprchlících. V případě problémů jsou nastaveny algoritmy, aby se takové články moc neobjevovaly. Nebezpečné je podle ní, když článku začne věřit hodně lidí, takže jde jednoznačně o ovlivňování lidí. Z toho usuzuji, že lze lidi ovlivňovat jenom pozitivně a pravdivě a ona tedy oni to posoudí. Mají přistup do systému FB a mohou označit zprávu jako nepravdivou, je přes ní obrazovka a odkaz na link agentury s vysvětlením důvodů. Otázkou je, jestli to bude úplně objektivní.

Jedno z omezení, které mají je, že za falešnou zprávu nesmí označovat příspěvky na stránkách politiků. V Americe se proti tomu ozval George Soros, který požadoval cenzuru výroku prezidenta Trumpa. Přesto to omezení se pokusila novinářka rozporovat zprávu euro poslance SPD Ivana Davida, která se týkala migrantů na řecké hranici. Kontrolovat politické názory obyčejných lidí se smí. Na otázku, jak získávají a dostávají se do skupin nechtěla odpovědět, že kdo chce, se tam dostane. To nezní moc eticky od novinářky. Na základě toho všem důrazně doporučuji blokujte ihned lidi, kteří by vás mohli udat. Kdo váš příspěvek nepřečte, ten vás neoznámí! Samozřejmě to není úplně účinné, protože tam můžete mít krtka, tichého pozorovatele a ten vás případně oznámí. Jakmile budete sdílet některé stránky, které jsou takzvaně považované za závadné, ihned na sebe upozorníte. Které stránky jsou podle nich dezinformační se dozvíte od EU, EK, našich medií, opozičních politiků, politických neziskovek a České televize.

Obdobou její činnosti jsou české projekty Manipulátor a Demagog, které moc obdivuje, protože kolegové dělají skvělou práci.

Projekt Demagog se k iniciativě FB nepřipojil, protože to vylučuje jeho činnost, jelikož se zabývá ověřování pravdivosti faktických vyjádření politiků.  Já osobně o jeho objektivnosti pochybuji a považuji jeho ověřování za subjektivní a v některých detailech i za malicherné. Projekt Manipulátoři je zaměřen jednostranně pouze na nepřesnosti a na názory politického spektra, se kterými nesouhlasí a aktivně nepřímo podporuje druhou stranu dokonce na svých stránkách.

Domnívám se, že snaha zlepšit obraz vnímání obsahu Facebooku v Evropě byl iniciován na setkání majitele Facebooku s vysokými představiteli Evropské unie v nedávné době. Také se jedná o zdanění zisků Facebooku v EU, což i to může být také jednou z příčin kontroly Facebooku. Mimo této agentury si FB najímá i jiné agentury! Podle Wikipedie je Cenzura kontrola a omezování sdělování informací hromadnými sdělovacími prostředky!

P.S. jedna cenná rada na konec, zablokujte si na FB v Nastavení, přístup k vašim informacím Aktivita mimo FB a Správa budoucí aktivity, jestliže nechcete, aby někdo věděl, co vás mimo FB zajímá!

 

Zdroj: AFP, Wikipedia, Aktuálně, Demagog, DVTV a FB

 

vaclavstehlik
Je potřeba korektně informovat. Některé pravdivé informace se k lidem nedostanou.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

 Pane Stehlíku, děkuji Vám za zaslání velmi užitečné zpětné vazby. Chybička se mi zkrátka při psaní diskusního příspěvku vloudila. Omlouvám se za tento nedoklep, kdy jsem měl napsát, že ty ,, likvidační" názory má toliko část našich živnostníků, která je i veřejně vyjadřuje.. Nelze samozřejmě paušalizovat. Nedopatření se však hned stejně vyjasnilo, když jste poukázal na nesprávnost mého výroku. Mám tedy poučení, abych psaní diskusních příspěvků věnoval větší péči.

   Tedy konec předposlední věty mého příspěvku ...  ,, přímo likvidoval, jak se v tomto smyslu veřejně vyjadřuje část našich živnostníků."

vaclavstehlik

Děkuji pane Moskalíku za komentář, ale s druhou polovinou vašeho komentáře tedy paralelou nemohu souhlasit. Držím se faktů. V článku píši o kontrole chcete-li cenzuře, která se týká Facebooku, Google, Twitteru a Microsoftu. Jak víte, jsou to americké zahraniční společnosti, na které náš premiér nemá vůbec žádný vliv. Nemá vliv ani z druhé strany, tedy na Evropský parlament, Evropskou komisi, aby této činnosti mohl zabránit. Tuto činnost ani nikdy nenařídil ani nechtěl. Pouze naše opozice tvrdí, že český premiér ovlivňuje média, která jsou ve svěřeneckém fondu, což samozřejmě není pravda. Činnost technologických médií není u nás nijak regulována a v podstatě si dělají u nás, co chtějí a ani daně u nás neplatí. To naopak vláda pod vedením premiéra chce změnit a bylo jí za to vyhrožováno. 

Jinak mám náhodou kamarádku kadeřnici, kterou znám 16 let a situaci v ochraně vidí zcela jinak než vy, ale to je věcí názoru každého člověka.

Jsem živnostník a nepřipadá mi, že by mě vláda nebo premiér chtěla likvidovat. Opozice například zamítla zákon o digitalizaci daní, což by nám výrazně pomohlo. Zákon bude předložen znovu, tak doufám, že projde. 

klokan

   Podobně jak nyní na jaře se začínají svěže zelenat koruny listnatých stromů, počíná zde nějak svěže košatět cenzura. Namísto dřívějšíhi ÚTI, bude zřejmě zřízen vzhledem k rozvoji vědy a techniky  ÚII tedy  jakési byro pro internetové informace. Jak si žádá nynější nová doba, nově vznikající zřejmě úřad bude mít neskonale více uvědomělých dobrovolných spolupracovníků, než ten dřívější. Vždyť udavačství se nyní tak nosí.  Sice se nejedná o nic nového pod sluncem, ale to co se nyní povedlo novodobým výmývačům mozkům, zůstane zřejmě zapsáno v historii nesmazatelným písmem, kdy zastrašení koronavirem lidé úřádům, udávají v rámci chytrých karanten sami sebe a mapují pro ně své vzpomínky, aby jimi mohli být diagnostkování a roztříděni, za účelem dalšího použití a to  dle počtu obdržených banů, respektive kreditů. Vlastně již úřadů ani nebude zapotřebí snad postačí toliko nějaká koordinační centra. Příslušné všelidské zákony však dále platí, mezi nimi i ten ve znění,, co může být zneužito, zajistě také zneužito bude." Udávat dobrovolně sebe úřádům takovou ďábelskost skutečně nevymyslíš. Takovou zrůdnost může snad vymyslit toliko umělá inteligence.

  Nelze si samozřejmě odpustit ani historickou paralelu. V polovině 19. století byl patentován na zdejším území neoabsolutismus, tedy ten pod jménem Alexandra von Bacha, jenž dovedl policejní stát  téměř k dokonalé podobě. Zatím si tedy můžeme domýšlet, že aktuálně nám vzniká neoneoabsolutismus také pod iniciálami A. B., ten dřívější A. B. na rozdíl od nynějšího běžné živnostníky alespoň podporoval a ne  přímo likvidoval. Podoba kadeřnice s průhledným štítem na obličeji, pod ním stříhaný zákazník s uvázaným na obličeji  hadrem, se snad jeví tak úchvatná jako podoba samotné Mony Lisy.