Je Lipavský nastraženou pastí na Zemana?

23.11.2021 13:04
Petr Fiala (ODS) se sešel v nemocnici s prezidentem republiky Milošem Zemanem a seznámil jej se zamýšleným personálním obsazením nově vznikající vlády. Miloš Zeman se již nechal slyšet, že mezi nimi je několik jmen, s nimiž má problém. S jedním z kandidátů na ministra má tak velký problém, že mu jej ministrem nově vznikající vlády nejmenuje.

Přestože nikoho konkrétního neuvedl, má se všeobecně za to, že se jedná o kandidáta Pirátů na post ministra zahraničních věcí Jana Lipavského. Jan Lipavský je velice mladý politik s absolutně neodpovídajícím vzděláním, praxí a životními zkušenostmi pro avizovaný post ministra zahraničních věcí. Toto musí být zřejmé i Petru Fialovi, přesto jej na tento post navrhuje.

Navíc se Jan Lipavský ještě před případným jmenováním ministrem MZV nechal slyšet, že dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) by se neměl stát velvyslancem ve Finsku a ani nehodlá jmenovat velvyslancem ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře Petra Pirunčíka na Ukrajině.

Nedělám si o inteligenci pana Lipavského žádné iluze, ale tak hloupý být nemůže, aby něco takového vyslovil proti všeobecně respektovanému člověku z okruhu spolupracovníků prezidenta republiky, který jediný jej může jmenovat ministrem, ještě před tímto jmenovací aktem jen tak, aniž by si uvědomil, jak si tím minimálně zkomplikuje své vlastní jmenování do funkce. Pravděpodobný budoucí předseda vlády se již nechal slyšet, že do personálního složení jeho vlády si nenechá od prezidenta Zemana zasahovat a na všech jím navržených budoucích ministrech jeho vlády trvá.

 

Nabízí se proto klíčová otázka: Nachystala tímto budoucí vládní pětikoalice past na prezidenta Zemana?

 

Já se domnívám, že ano, že tímto hraje dopředu vykalkulovanou hru, kde sází na to, že prezident Miloš Zeman neustoupí a ke jmenování nové vlády v brzké době z tohoto důvodu nedojde.

Proč by to dělali?

Fialova parta tak bude moci před svými voliči hrát divadlo, že chtějí vládnout, ale že jim to kazí temné síly na hradě.

Domnívám se totiž, že vládnout by sice chtěli, ale ne hned. Alespoň ne do té doby, než se přeženou největší problémy s pandemií COVID-19 a případný kompetenční spor s prezidentem Milošem Zemanem by jim mohl poskytnout onen chtěný oddechový čas. Minimálně měsíc až čtvrt roku, než by se věc se jmenováním nového kabinetu vyřešila. Do té doby bude to nejhorší s COVIDem za námi, oni by tak mohli naskočit ve fázi ústupu této nemoci a s tím spojeným koncem nepopulárních restriktivních opatření. Navíc posílení o vítězství nad jimi nenáviděným Zemanem. Marná sláva, za současného složení Ústavního soudu je výsledek předem daný. Viz spor o jmenování profesorů prezidentem…

 

Osobně jsem přesvědčen o tom, že Fialova parta dopředu sází na Zemanovu pověstnou neústupnost.

 

Inu nezávidím prezidentu jeho současnou situaci. „Těžká, písemka, těžká. I Já bych s ní měl problémy.“

Přesto bych na jeho místě asi zavčas zvolil taktický ústup do předem připravených pozic. Vládu bych jmenoval, tak jak si jí Petr Fiala navrhl, jen při jmenování vlády bych odhalil jméno dotyčného ministra, o němž jsem přesvědčen, že je pro danou funkci nekompetentní a náležitě bych uvedl důvody proč. Normálně bych si jej namazal na chleba a Fialovu vládu bych nechal vykoupat ve všech problémech, které na ní čekají. Ale kdo jsem já, abych radil prezidentu republiky, že?!

Takže jen se zájmem budu sledovat vývoj událostí příštích, nakolik se mé předpovědi naplní.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jaromír Petřík

Já si myslím, že je úplně jedno, kdo bude dělat ministra zahraničí, když stejně naši zahraniční politiku řídí agent CIA, náš šéf BIS Michal Koudelka. Když bylo třeba zabránit dostavbě Dukovan a dostat naši jadernou energetiku pod kontrolu USA, tak Koudelka okamžitě zasáhl s Vrběticemi. A když bylo třeba na pokyn BIS vyhošťovat ruské diplomaty (kufřík s ricinem a podobné nesmysly), tak jsme se mohli přetrhnout. Přitom vůbec není v zájmu ČR mít nepřátelské vztahy s Ruskem. Toto je v zájmu USA, jejich agentů a našich vlastizrádců.