Ať je tedy vaše slovo ‚Ano‘ ano a ‚Ne‘ ne. Co je nad to, je od zlého.

obrazek
14.10.2020 16:27
Výzvu v titulku jsem si vypůjčil od sv. Matouše (bez jeho vědomí). Tato zásada v některých situacích dnešní doby se mi zdá překonaná, přesto se jí mnozí řídí, aby si zjednodušili život na úkor ostatních.

   Mediální oblohou(www.reflex.cz) přebíhají v těchto dnech bílé obláčky s jasně tmavšími konturami. Všichni čekají s nadějí na jejich alespoň chvilkový blahodárný stín či alespoň pár kapek životodárné vody. Ano, jsou to hlášky typu Roušky ANO vs. Roušky NE. Další podobné dilema zahrnuje hlášky typu Karanténa ANO vs. Karanténa NE. Hlavně ne nic mezi tím. Asi si autoři hlášek myslí, že většina lidí končí se svoji inteligencí u rozlišení těchto dvou slovíček. Možná k tomu postoji mají originální důvod (podle sebe soudím Tebe).

   Pěknou ukázkou  typu Roušky NE je příkladně nedávné prohlášení bývalého prezidenta České republiky Václava Klause, které okořenil hláškou: "... nebojím se a roušku nenosím...". 

   Jistěže je to vytrženo z kontextu a pan exprezident se možná už těší na své obligátní dodatečné komentování na výsluní takto důmyslně získané pozornosti (třeba-smyšlený to příklad): "... takové věci vytržené z kontextu se každý hned chytí, ale už si nevšímá mnohem závažnějšího sdělení, které jsem uvedl a které je mnohokrát obsáhlejší než tato maličkost...".

   Jistěže bude mít pravdu. Ale ruku na srdce, jaká to síla jej přinutila tuto kategorickou větu, která (jak sám jako politik ví) je mediálním trumfovým (nikoliv nutně trumpovým) esem, které vždycky přebije vše ostatní? Je to podobné, jako kdyby nějaký nositel Nobelovy ceny perfektně vyložil svou ideu, ale na závěr plivnul (bez roušky) na zástupkyni pořadatele kongresu. Je téměř jisté, že by se obsahu přednášky v médiích netýkal ani jeden titulek.

   Kdyby pan exprezident měl v tomto bodě (Roušky NE) pravdu - jakože dobře ví, že ji nemá, jinak by se řácky obul také do chirurgiských operačních týmů a desítek dalších povolání, která bez používání roušek, respirátorů či filtrů by prakticky nefungovala - nemluvě o miliónech lidí, kteří prostě roušky nosí v některých znečištěných světových městech - Roušky NE!

Oponenti tohoto prohlášení se zase zaměřují na heslo Roušky ANO. To ale nic neřeší. Jádro problému (a pohříchu to všichni vědí nebo tuší) je v tom, že v drtivé většiné případů dojde ke snížení koncentrace covidviru. Jak toho, které z prostředí nositel roušky přijme na nosní a ústní sliznici a do dýchacích cest, stejně jako v drtivé většiné případů dojde ke snížení koncentrace covidviru, které nositel roušky uvolní do prostředí. 

    A právě kvalita, typ a různá správnost postupů při práci s rouškou (oddělení vdechu nosem a výdechu ústy, často vyměnitelná nanovložka, jednoduchost desinfekce i těch nejprimitivnějších roušek tak aby měl každý k dispozici nezávadnou, vyjasnění situace, věrohodné zásady kdy a kdo z běžných občanů potřebuje nejkvalitnější roušku či filtr, jaká je správná kombinace hygieny a roušek...) nedovoluje přeceňování ale ani bagatelizaci tohoto (jednoho z více) faktoru snižování koncentrace covidviru. Nic víc a nic míň. Význam to ovšem má v mnoha případech malý - ale v mnoha případech velký. Další funkce či disfunkce roušky (záchyt prachových částic, bakterií, jiných virů, vlhkost, pomnožení bakterií a jejich znovuvdechování) závisí na tomtéž.

   Ani mně by nečinilo pronést podobné megaústní prohlášení vlastní odvahy -  jako pan expezident - třeba před partou svých mladších známých (ovšem jen kdyby tam byly kamery světových médií, jinak je to v mém případě nepředstavitelný úlet). Ale odhodit roušku v dál a navštěvovat naši 86-letou babičku, upoutanou na lůžko, nekontrolovat kdy a kde jsem se předtím setkal s podobnými odvážlivci? Ne, na  to jsem skutečně hodně zbabělý.

   Typickou ukázkou  z kategorie Karanténa NE  je nedávné prohlášení pana doktora Hnizdila v televizi  o tom, že (volně reprodukuji, záznam nemám k dispozici): sám roušku nenosí (už vůbec ne v ordinaci a lidé to vítají), je pozitivně testován ale nemá příznaky, takže se nebojí že někoho nakazí, atd.). Vyjádřil jsem se k tomu již v příspěvku "Covidová nestrategie" vcelku kladně s osobním "nijakým" dojmem.

   Já na rozdíl od něj rozlišuji(viz můj příspěvek "Covidová nestrategie") situaci a stav, kdy mi test potvrdí, že uvolňuji pouze nezávažné množství covidviru nebo to beru pouze jako můj předpoklad. V zaměstnání či na veřejnosti zejména vůči rizikovým jedincům bych se toho neodvážil. Kromě toho, když se doktor tzv. "odkope", že u něj rozhodují příznaky a dále už jej nic nezajímá, nevím, jestli bych od něj očekával významnější pomoc při léčení jakýchkoliv chorob.

 Takže co jsem to vlastně chtěl vyjádřit tímto textem?  Aha, už vím.

   Navzdory tomu,  při volbě jednoho ze dvou zel mi nečiní problém se jednoznačně a bleskově rozhodnout a zodpovědnosti se neštítím, tak v případech, kdy žadná krajní možnost není zjevně správná mě podobná prohlášení (Roušky ANO vs. Roušky NE) vadí jako nepoužitelné nesmysly.

  A také, že když věnují slouvutné kapacity svoji invenci do služeb úkolu "JAK co nejlépe S rouškami", aby mohlo nastat  "co nejdříve BEZ roušek", místo do služeb nesprávně chápané výzvy sv.Matouše, bude to lepší pro všechny.

   Otázku, kolik lidí tato prohlášení veřejně známých osob ovlivní, nechávám už zcela stranou. Vždyť kdo třeba rozhodne, jestli počet fandů pana exprezidenta díky jeho vyjádření klesnul či stoupnul? 

luis
Vývojář (ročník 1955), se zkušenostmi z ekonomiky, managementu, zemědělství a techniky. Zajímám se o makropolitiku a makroekonomiku pouze z pohledu jejího dopadu na lidi, které znám a z pohledu jejich možných reakcí.
Klíčová slova: covidvir, karanténa, Klaus, Rouška

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.