Lipavský ministrem zahraničí – zlý sen skutečností?

pirates
18.11.2021 09:54
V souvislosti s obsazením resortu zahraničních věcí v nové vládě se nejprve objevilo jméno starosty Prahy 6 O. Koláře (TOP 09), jehož jedinou „kvalifikací“ na tento post bylo odstranění sochy maršála Koněva a vypjatá rusofobie. Nakonec v rámci dělení koryt připadlo zahraničí pirátům, kteří nominovali exposlance J. Lipavského.

Bakalář Lipavský je v oblasti zahraniční politiky naprostý amatér, který se v minulém volebním období jen omylem ocitl v zahraničním výboru a výboru pro obranu Poslanecké sněmovny. Do té doby pracoval v oboru IT a bankovnictví. Pro politickou nominaci jsou ovšem více než erudice rozhodující „správné“ ideologické postoje a ty Lipavský má. Bude spolehlivou zárukou té nejreakčnější pravicové politiky. Od Koláře se neliší téměř v ničem, z hlediska odporu k Rusku a Číně se mu zcela vyrovná. Co tedy od presumptivního ministra zahraničí očekávat? Jaké jsou jeho postoje?

Podporuje zahraniční mise, jejichž nesmyslnost se naposledy prokázala letos v létě, když po dvaceti letech působení vojsk NATO v Afghánistánu Tálibán převzal moc ještě před jejich úprkem.

Je nekritický obdivovatel EU a NATO a tak jako kdysi jezdívali českoslovenští soudruzi pro pokyny do Moskvy, bude Lipavský jezdit do Bruselu a vždy se podřídí. Vztahy uvnitř V-4, která je často kritická vůči EU, se zcela jistě zhorší. Tento pirát odkýve všechno, co Brusel nařídí (včetně migračních kvót a dalších nesmyslů).

Nenávidí Rusko a Čínu, takže bilaterální vztahy s těmito velmocemi prakticky přestanou existovat. Kontakty s Moskvou jsou umrtveny již nyní a jejich oživení je v dohledné době nereálné. Lipavský vehementně prosazoval vyloučení Moskvy a Pekingu z tendru na dostavbu Dukovan a po pseudokauze Vrbětice skandalizoval českého velvyslance za účast na vojenské přehlídce v Moskvě u příležitosti 76. výročí vítězství v druhé světové válce.

Vůči ČLR tak může dojít k dalšímu ochlazení vztahů vzhledem k provokacím ohledně Tchaj-wanu, jehož nezávislost piráti podporují. Lze očekávat nerespektování principu jedné Číny a postupnou likvidaci této konstanty zahraniční politiky. S tím bude souviset pokles obchodní výměny s Pekingem a zmaření všeho, čeho na poli ekonomické diplomacie dosáhl prezident Zeman. Pirátská europoslankyně Gregorová dokonce hovoří o tom, že „místo politiky jedné Číny prosazuje politiku jednoho Tchaj-wanu“. Lipavský také obvinil Čínu z rozšíření pandemie Covidu-19 do světa.   

Dále prosazuje slektivní uvalování sankcí na tzv. nedemokratické režimy (Bělorusko, Rusko, ČLR), ale o Saúdské Arábii a dalších brutálních despociích nehovoří. Ačkoliv odsuzuje protiprávní výstavbu židovských osad na Západním břehu Jordánu a jejich anexi, sankce proti Izraeli odmítá. Kromě toho podpořil jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova a jeho uznání ČR.

Petříček i Kulhánek byli velmi slabí ministři, ale Lipavský je ztělesněním bezbřehého lokajství a naprosté konformity vůči EU a NATO. Jakákoliv zdravá kritika těchto organizací je pro něj nepřípustná hereze. Naopak směrem k Rusku a Číně je daleko militantnější než jestřábi v USA. Petříček byl sice jen asistentem europoslance bez zkušeností, ale má alespoň odpovídající vzdělání. Lipavský však nemá ani to. Prezident Zeman by měl postupovat stejně jako v případě Pocheho a odmítnout nominaci Lipavského na tento post.    


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jaromír Petřík

Já si myslím, že je úplně jedno, kdo u nás dělá ministra zahraničí, protože naši zahraniční politiku stejně řídí Washington prostřednictvím BIS, což jsme měli možnost poznat v případě Vrbětice, kdy jsme měli zájem o nákup vakcíny Sputnik a Rusku nechat zakázku na jadernou elektrárnu Dukovany. To by u nás musela být ve funkci předsedy vlády osobnost typu Viktora Orbána.