Miluj létání! Miluj zabíjení!

f18
31.10.2020 16:44
V pátek běžel na ČT 2 od 13.50 britský dokumentární cyklus o současném a budoucím vojenském letectví nazvaný KŘÍDLA VÁLKY: LETADLA PRO 21. STOLETÍ.

Američtí letečtí konstruktéři a piloti v něm předváděli nejmodernější letadla vzdušných sil USA, určená pro budoucí válečné střety, a všichni vespolek si až s nepříčetnou pýchou pochvalovali ničivou sílu těchto strojů.  Uváděli, jaká obrovská množství pum tato letadla unesou, jak byla úspěšná už ve válečných akcích v Iráku, jak velké plochy dokáží očistit od veškerých známek života v průběhu několika sekund, jak dokáží ničit i  míle vzdálené cíle, jak jsou  rychlá, obratná a pro nepřítele nezjistitelná atd.

Kamera při tomto výkladu po pojednávaných strojích švenkovala, při čemž jsem si všiml, že na štíhlém trupu jednoho z nich je  velkými a výraznými písmeny vyražen tento text: LOVE TO FLY! LOVE TO KILL¨! Čili: Miluj létání! Miluj zabíjení!

Téměř to se mnou trhlo. To snad není možné! Vyzývat takto otevřeně lidi k zabíjení jiných lidí, to snad neprovozovali ani ti nejzlotřilejší nacističtí hrdlořezi. To takto, tímto textem už ozdobeno, vyjelo to letadlo z tovární linky, anebo si jej na trup letadla namalovali až krvežízniví letci, kteří s tím letadlem létají?

Odpověď přišla vzápětí. Kamera putovala po šedém trupu jiného letadla a ta výzva k zabíjení zde byla znovu. A přesné tatáž a stejně barevně vyvedená, jako v případu prvním: Love to fly! Love to kill“ posazené do profesionálně vyvedené malby, zobrazující hlavu jakési dravé šelmy, snad jaguára.

Takže tovární výroba, bez debaty – jasný důkaz. A čeho to vlastně?

To už nechám na posouzení laskavého čtenáře.

Lubomír Man

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

luis

   Já bych to nedramatizoval a zařadil bych to do "píár"  ozbrojených sil všech států, které logicky využívá emocí z počítačových stříleček a leteckých soubojů (z řad hráčů ostatně jsou náborováni jak piloti velkých letadel, tak naváděči dronů). Myslím, že to je všeobecný jev - od Japonska po Nový Zéland.

  U těchto adorací technologické vyspělosti snad zarazí jen absence prvku vlastenectví a uvědomění si, že kdo zabije člověka na druhém konci planety, který je někomu blízký, musí brát jako samozřejmost, že jemu blízcí lidé jsou v dnešním technologicky vyspělém světě, vystaveni stejnému nebezpečí.