Nejde o pravdu nebo lež, jde o moc vyvolených

pálení knih 1933
14.12.2016 12:52
V Německu začali diskutovat o potřebě trestání za šíření "falešných zpráv, které by mohly destabilizovat stát". Pro tisk s tímto nápadem vystoupili straničtí kolegové kancléřky Angely Merkelové poslanci Patrick Sensburg a Ansgar Haveling. Ostatně i kancléřka sama se nedávno ve Spolkovém sněmu dožadovala zavedení nových způsobů regulace informací.

Ze všech vyjádření je jasná obava, aby se neopakovala volební situace z USA, kde navzdory politickému establishmentu Donald Trump porazil Hillary Clintonovou. Nejen v Americe, ale i v Evropě, Merkelová je toho jasným příkladem, dodnes takový výsledek politické elity jen s obtížemi rozdýchávají.

Těžko se vysvětluje, proč podle těch, co spolu mluví, tak skvělá osobnost, prohrála se strašným dítětem americké společnosti Donaldem Trumpem. Nevolili třeba Američané proti vytváření politických dynastií a předurčenců vládnutí? Nevadili jim všechny nejasnosti okolo financování nadace rodiny Clintonových? Nemají dost zneužívání administrativy ve vlastní prospěch politiků? Lhaní, které je dovoleno neomylným vyvoleným? Etc, etc, …

Německá péče o pravdivost informací má souvislost s volbami do Spolkového sněmu příští rok. Nejde snad o obavu, že navzdory nepochybnému zapojení manipulativních sdělovacích prostředků nebo průzkumů veřejného mínění by se mohla opakovat americká lekce?

Poslanec Haveling rovnou dezinformační snahy po vzoru amerických demokratů přičítá Rusku. Na jednu stranu zábavné. Ovšem zvláště z Německa takové hledání nepřítele zní děsivě. Není třeba nic dodávat.

Kdo bude určovat, co je pravda a co lež? Toto není televizní pořad, ale návrat do hlubokých temnot totality a vytváření světa nikoli jen podle George Orwella. Jsou i horší alternativy, ke kterým můžeme naši cestu nasměrovat.

Kdo ovšem zabrání v záměrném uvádění v omyl ze strany politiků z té dobré, tedy neruské strany? Nelhal snad celému světu americký ministr zahraničních věcí Colin Powell, když v Radě bezpečnosti, tedy na dost váženém fóru, hovořil o zbraních hromadného ničení v rukou Saddáma Husajna. Kde byly? Kolik lidských obětí a neštěstí taková lež přinesla a dokonce i dnes přináší? A kdo a podle jakého zákona potrestá generála Powella?


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

amiourful

Díky.  Nyní máme problém e syrskous Observaoří lidských práv, což je londýnská kanc welář jednoho ze sympatizantů či příslušníků rebelů.  OSN už cituje, jak nelidští jsou Rusové a  Asadova armáda v Aleppu.  Bophužel bychom se mohli dost nemile divit, co z tohoto přebírání lží - lidé utíkají na území obsazená těmi vojsky, jež na nich údajně páchají násilí - komiocké, nevysvětlíte pointu - mohlo pojít.