Nesnesitelné Babišovo páteční dilema

lubomir man 20
24.10.2020 13:47
Když se v pátek ráno téměř souběžně s aférou o „zločinu“ rouškou nepřikrytého Prymulova obličeje, zobrazeného na titulní straně Blesku, rozjela česká Prymulagate, stál premiér před nejosudovějším rozhodnutím své politické i životní kariéry.

Mediální příval aférou vyvolaný se v těch okamžicích se zlověstným hukotem Sorosových a Bakalových medií valil Českou kotlinou směrem k Moravské bráně a zdálo se, že musí smést každého, kdo by se mu postavil do cesty. Včetně premiéra samozřejmě, kdyby projevil odvahu udělat cokoli jiného, než se k přívalu bez dlouhého rozmýšlení a co nejrozhodněji připojit.

Stalo se tak ke škodě dobrého svědomí všech, kteří jsou či byli komplotu účastni a dokonce i nás ostatních, kteří mu jen přihlíželi. Protože všichni víme, že jedině spravedlivé by bylo, kdyby se premiér po zvěstech Blesku s obviněným Prymulou urychleně spojil, zeptal se ho, co je na pověsti Blesku pravdy, a pak teprve činil. A to buď dal víru tomu, co mu Prymula k dané věci sdělí – a pak se za svého ministra váhou svého úřadu postavil, anebo naopak tomu, co mu Prymula sdělí, potřebnou víru nedal, a teprve potom – a teď už s čistým svědomím - sdělil národu, že na základě jím zjištěných faktů, jak k nim z obou stran sporu dospěl, čin svého ministra odsuzuje a žádá si jeho odstoupení.

Nic z toho, jak víme, se nestalo, a nestalo se to proto, že premiér Prymulovi nezavolal. A podle mého skromného názoru mu nezavolal proto, že NENAŠEL ODVAHU MU ZAVOLAT. Byla zde totiž ona možnost shora uvedená jako první. Totiž ta, že by mu Prymula průkazně dosvědčil, že se žádného porušení proticovidových pravidel v onen páteční večer na Vyšehradě nedopustil, a pro premiéra by pak bylo nekomfortní čin, o kterém tedy nyní už ví, že nestal (a o tomto jeho vědomí ví i profesor Prymula), veřejně odsoudit. Cítil samozřejmě i zlověstný hukot médií, která už byla připravena semlít jej do posledního knoflíku, kdyby se za médií ostouzeného ministra postavil – a tak dal přednost tomu být pro daný den raději slepý i hluchý, nic se nedovídat a upřednostnit zkrátka víru tomu, co napsal bulvár. Protože i ohled na to, aby si svým zastáním Prymuly tyto psy na sebe nepoštval, hrály v řešení jeho životního pátečního dilematu svoji roli.

Že to všechno dohromady dalo políček všemu našemu smyslu pro slušnost a spravedlnost je pak na celé Prymulagate, myslím, to nejsmutnější.

Lubomír Man

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Můžeme to i otočit. Proč nezavolal ministr Prymula svému šéfovi, aby se obhájil a koordinoval společný postup. A hlavně, dostali pánové Prymula a Faltýnek pokyn k takové aktivitě od předsedy vlády? Zjevně nedostali a nabízí se nejpravděpodobnější vysvětlení v podobě soukromých kšeftů s testy pro Moravskoslezský kraj. Z narážky pana premiéra jsem vycítil, že má stejné podezření.{#emotions_dlg.sealed} 

antoninsebek

Děkuji Vám za Váš příspěvek, pane Lubomíre!

Nemohu si pomoci, ale v té věci "pochybení" souhlasím s panem Prymulou. A mohu dokázat, že jsem o tom psal ještě dříve než on vydal svoje stanovisko. A nejen na tomto webu. 

Ano, je občan jako každý druhý. Takže jako například já (či Vy) může i nyní jít venku bez roušky, když do dvou metrů okolo  nikdo není. A může si dát do kufru auta co potřebuje. Tečka. 

To jednání (údajně v hospodě) si nevymyslel on, ale ten, kdo ho pozval. A věřím tomu (podle toho, co bylo dosud publikováno), že nevěděl přesně, kde to bude. A jestli ta hospoda byla prázdná a bylo to s plným souhlasem majitele, tak to nic protistátního není. Nezapomeňte, že v té době ještě holiči stříhali a holili až do 6-té hodiny ráno. Kapišto? A všimli si opoziční "všeho-kritici", že ministr zdravotnictví pracoval i o půlnoci? Můžete na to reagovat posměšně, OK. Ale tímto faktorem se NIKDO nezabýval. Nemám špatnou paměť. Já si (na rozdíl od řady absolutních kritiků) pamatuji, že už když tato virová katastrofa začala, tak pan Prymula upozornil na tzv. druhou etapu. A kdyby se ta opatření tady dotáhla do konce května (tj. řádově o jeden až dva týdny), tak jsme se mohli světu vyšklebovat. Tehdy už se ale Bureš začal bát o popularitu a tak ty termíny zkrátil - neboť on virům asi rozumí. Ano: jako koza petrželi.

Tečka.

Jsem přesvědčen, že šéfíci ODS, Pirátů a dalších SE NEMOHOU DOČKAT VLÁDNUTÍ. Ať ministerswtvo udělalo cokoliv, tak byli a jsou vždy jenom PROTI. A přitom tam pochopitelně žádný odborník na viry NENÍ.

Nikdy jsem nebyl příznivcem pana Bureše. Od včerejška tím více. Nevím sice, koho budu volit, ale Bureš to nebude. 

Samostatnou kapitolou jsou media, včetně Naší Veřejnoprávní a prý i Nezávislé Telky. 

Senilát kupodivu také mlčí. Čekal bych, že šéf Senilátu pojede do Náhorního Karabachu. Já bych ho tam vystrčil.