Otloukánek Marx

pelc vladimír
28.5.2018 12:09
Nedávno proběhlo výročí dvoustého narození Karla Marxe (narozen 5. 5. 1818). V rodném Trevíru mu instalovali sochu. Tuzemští politici a publicisté Marxovi většinou nadávali. Museli se přece politicky správně prezentovat. Bez přemýšlení.

 Nejsem pro vyvěšování fanglí ani stavění či bourání soch. Jsem pro přemýšlení.

 Při výročí narození K. Marxe jsem si znovu pročetl jeho klasický výklad elementárního modelu lidského jednatelství při tvorbě konkrétní totality (to je filozofický, nikoli politický pojem) v páté kapitole prvního svazku Kapitálu, koncepci pracovního času jakožto časovosti člověka (Kapitál, Grundrisse), analýzu disposable time z osmačtyřicáté kapitoly třetího svazku Kapitálu jako jednoho z předpokladů lidské svobody (copak se aktuálně o zkracování pracovního dne neuvažuje?), pojetí bohatství lidské existence jako plnost svobodných perspektiv, univerzality a totální konkrétnosti uvědomělé a svobodné existence člověka ve světě (Grundrisse).

 Víc jsem nestihl; pokračování při příštím výročí. Hejna primitivních „kritiků“ samozřejmě o takových úvahách Karla Marxe nikdy ani neslyšela. A tak pro ně inspirativní být nemohou.

  Výrazní jsou v primitivních vyjádřeních někteří zpěváci a především herci. Protože mají většinou chybnou sebereflexi. Domnívají se totiž, že když mají možnost na prknech, kde se věci jeví, či na filmovém plátně nebo televizní obrazovce, tedy když mají možnost reprodukovat a publikovat cizí myšlenky, myšlenky dramatických ad. autorů, že se tak děje díky jejich intelektuální kvalitě, výlučnosti či dokonce nadřazenosti. Omyl. Herci jsou pouhými více či méně kvalitními reproduktory; reproduktor netvoří hudbu Beatles ani básně Vladimíra Holana.

 Případů uvedeného intelektuálního hereckého paradoxu je mnoho: Magda Vašáryová je jejich guvernantkou.*)

 K vrcholu to dotáhl herec Pavel Nový (v nedávném rozhovoru pro ParlamentníListy.cz), když prohlásil: Já jsem si kdysi přečetl celý Kapitál. To je taková snůška věcí a všechny jsou od někoho jiného, jen ne od Marxe! Jednak velmi pochybuji, že celý Kapitál přečetl, protože k jeho přečtení je potřeba více měsíců, k interpretaci více let; a zcela jistě ho nepochopil − svým intelektuálním obzorem jeho obsah zachytit nemůže.

 Tuzemští politici a publicisté Marxovi při výročí jeho narození většinou nadávali. Marx se už bránit nemůže (zemřel 14. 3. 1883 v Londýně). A v současnosti ho (skoro) nikdo nebrání. A hlavně nepromýšlí. A tak si do otloukánka kdekdo kopne. Každý mamlas.

 *) Viz též

 http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/knizeci-rady-magdy-vasaryove

 http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/zmatek-v-hlave-m-vasaryove

 http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/prazska-kavarna-cili-vecnost-bolsevismu

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

   Namísto soustředěného a pokojného studia díla klasiků, však na nás z internenetu jakož i při počáteční fázi zahánění hladu otevřením akční konzervy sardinek, bude všude vykakovat zprofanovaně hnusný a pokrytecky nenažraný Andy Babiš. Peněz má dost, aby další reklamní kampaň opřed volbami zahájil s předstihem před ostatními. Spasitel čecháčků, moraváčků i slezáčků. 

Jiří Volný st.

Vzpomínám si, že pravděpodobně K.Marx prohlásil, že stál na ramenou velikánů jako byli Hegel a další. Co je špatné na tom, že někdo přiznal, že studoval a vycházel z myšlenek předchůdců? Předpokládám, že znalosti Pavla Nového ve vztahu k Marxovu Kapitálu jsou zhruba tak na mé úrovni. Jsem přesvědčen, že pokud by se Karel Marx dožil dnešní doby, tak by byl minimálně kandidátem na udělení Nobelovy ceny za ekonomii, možná i za literaturu. Věřím, že kritika Marxova Kapitálu v podání herce Pavla Nového vyloudí na tváři mnohých lidí pobavený úsměv.