Po debaklu v Kazachstánu pozornost USA přesměrována na Ukrajinu

ua neonazi
23.1.2022 10:33
Po neúspěšném pokusu amerických tajných služeb vyvolat státní převrat v Kazachstánu se úsilí Washingtonu opět zaměřuje na Ukrajinu, kterou navštívil státní tajemník Anthony Blinken. Ten zde pronesl provokativní výroky o tom, že „Rusko možná brzy zaútočí“ a zároveň slíbil Kyjevu zaslání další vojenské pomoci. Ačkoliv USA tvrdí, že si přejí diplomatické řešení ukrajinské krize, ve skutečnosti dělají neustálým přiléváním oleje do ohně pravý opak.

Krize ohledně Ukrajiny pramení ze snahy USA/NATO expandovat na východ do prostoru bývalého Sovětského svazu v kombinaci se stále hlasitějším a důraznějším odporem Moskvy vůči tomuto úsilí. Když se SSSR v roce 1990 začal rozpadat a sovětská vojska se stáhla z tehdejšího východního Německa, vysocí američtí představitelé ruským reprezentantům v čele s Gorbačovem slíbili, že NATO nebude expandovat na území bývalého SSSR. Tito američtí představitelé nyní popírají, že by kdy takový slib učinili, a za těch třicet let se NATO skutečně rozšířilo na východ a udělilo členství třem bývalým sovětským republikám – Litvě, Lotyšsku a Estonsku. V roce 2008 navíc NATO nabídlo perspektivu členství dalším dvěma – Gruzii a Ukrajině. Zpočátku byla Moskva příliš slabá na to, aby tyto kroky napadla, ačkoli je považovala za významnou hrozbu ruské národní bezpečnosti. V poslední době se však zdá, že ruští vůdci v čele s prezidentem Putinem věří, že nastal čas zvrátit tento proces. 

Ukrajinu mnoho Rusů považuje nejen za nedílnou součást svého národního území a kolébku historické ruské státnosti, ale je také vnímána jako zásadní překážka invaze ze západu. „Rusové a Ukrajinci byli jeden národ,“ říká Putin. Přestože Ukrajina ještě není členem NATO, dostává vojenskou pomoc od Spojených států a dalších členů NATO a stále aspiruje na vstup do organizace. Pro Putina se tato trajektorie stala neúnosnou a na ukrajinských hranicích rozmístil odhadem 100 000 vojáků se zjevným úmyslem napadnout tuto zemi v případě, že kyjevská vláda použije sílu proti donbaským separatistům a pokud USA a NATO nebudou souhlasit s tím, že trvale zamítnou ukrajinské členství v NATO. Nyní probíhá jednání o mírovém řešení krize, ale jasné řešení není na dohled.

Biden již slíbil, že kyjevské vládě poskytne zvýšenou vojenskou pomoc a zavázal se uvalit další ekonomické sankce na Rusko, pokud podnikne invazi. Americké zpravodajské služby ve skutečnosti naznačují, že Putin ještě neučinil rozhodnutí o invazi a je si jistě vědom, že takový krok by mohl mít za následek značné ruské ztráty a vyvolat nelibost doma, což je riziko, které nemusí být připraven podstoupit. Pokud by však k takové strašné události došlo, Biden by měl udělat vše pro to, aby zastavil boje co nejdříve a minimalizoval civilní ztráty. Je však pravděpodobné, že Biden bude za těchto okolností nucen reagovat dramatickými tahy agresivnějšího a represivnějšího charakteru – tahy, které by mohly zintenzivnit boje na Ukrajině a zvýšit riziko zapojení USA do konfliktu velmocí. Mnozí ve Washingtonu volají po trvalé vojenské přítomnosti USA/NATO v Pobaltí (západní spojenci nyní rozmisťují své síly v těchto zemích na rotačním základě, ale žádné tam trvale neumisťují), což je krok, který by dále zesílil ohrožení Ruska a zvýšil tak riziko dalších střetů v Evropě.

„Důvěryhodnost“ byla v Bílém domě a Pentagonu dlouho považována za klíčový faktor americké vojenské strategie. Vzhledem k množství zahraničních hrozeb vůči americké dominanci po celém světě musí Washington násilně reagovat na jakýkoli útok na americké zájmy, byť sebemenší, aby protivníci nepocítili nedostatek odhodlání ze strany USA. Někdo by si mohl myslet, že tento pojem byl již dávno zdiskreditován, ale nedávná prohlášení politiků dokazují, že stále není překonaný. „Tento debakl určitě poškodí důvěryhodnost Ameriky u jejích přátel a spojenců“, řekl bývalý ministr zahraničí Mike Pompeo, když hovořil o stažení USA z Afghánistánu.

Biden tak čelí vážnému riziku, že USA budou zataženy do velkého konfliktu – dokonce jaderného – pokud by reagoval překotným použitím vojenské síly. Tyto situace vyžadují mimořádné diplomatické úsilí k utlumení a vyřešení. Biden musí být extrémně obezřetný a nenechat se ukolébat onou nesmyslnou potřebou obnovení americké „důvěryhodnosti“, protože to je jistě cesta k eskalaci a katastrofě.

 

Foto: Na dnešní Ukrajině jsou běžně oslavováni váleční zločinci z řad banderovců nebo příslušníků SS divize Galizien.

 

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Jak se říká: "Když mě nikdo nikdo nepochválí, MUSÍM SE POCHVÁLIT SÁM"

Přetiskuji část mé PROGNOOZY:

"... Celá ta současná americko-evropská "osvobozovací linie" směřuje k určitému opakování. Bude vyprovokováno nějaké napadení (diplomatů, dětí a podobných citlivých cíllů) a bude to uděláno tak, že na vině bude KDO?       No přece opět Rusové. Bylo by však dobře, aby se rušká vojska odebrala pryč, proto ten humbuk. "  Konec citace.

 

 

 

 

antoninsebek

Dovolte mi, abych se tady stal na chvíli prognostikem. K tomu mě dovedl panický útěk amerických rodin, jejichž žena či muž pracují na velvyslanectví v Kyjevě. 

Trochu si rozpomeňte, co se to stalo na onom "MAJDANU". Také čeští umělci tam hráli pro placené "demonstrující" Kyjevany v tehdejších krutých mrazech. Za peníze tam hrál a zpíval i můj příbuzný.  Potom, během jediné noci,  se stalo přesně to, co "osvobozovací šik" potřeboval. 

Prezident republiky Ukrajina stáhnul policii. A TO V NÁVAZNOSTI NA DOHODU SE TŘEMI MINISTRY ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ TŘÍ RENOVOMOVANÝCH STÁTŮ EU. Díky tétio dohodě se měly zastavit šarvátky, ještě to nebyly boje.  V následující noci kdosi střílel a vyprovokoval tím ukrajinské občanské  fórum". DODNES SE NEVYŠETŘILO, KDO MĚL OD TĚCH KLÍČOVÝCH STŘELECKÝCH MÍST KLÍČE .......... O tom se vůbec nemluví...... Proč asi.

Na IHNED následující "vítězné" schůzi ZCELA NOVÉHO ukrajinského parlamentu se bleskově odsouhlasil bod, že ruský jazyk nebude na Ukrajině jazykem úředním.  Přestože tam žije JEDNA TŘETINA UKRAJINSKÝCH RUSŮ......  O oblasti Donabasu ani nemluvě, tam je to více než polovina .... Skutečností zůstává, že po nějaké době se toto usnesení stáhlo. Aby se v době nedávné ZNOVU OBNOVILO. To je prostě Ukrajina, jak ji hodně dobře z častých návštěv znám. A není to náhoda, jde to opět jako přes kopírák. 

Neznám zemii, kde by se takto v jednom státě zaškrtil  podstatné části obyvatel jejich rodný jazyk. Co mají například ve Švýcarsku? 4 (slovy čtyři) jazyky, zcela rovnocenné. Opakuji: tím už se oficielní místa Ukrajiny, USA ani EU nezabývají. Je to prostě (jak se u náš říká) "pargamyšlka". Jak se nás snaží (cenzoure promiňte) nabulíkovat.

Prezidentu Putinovi se naštěstí  podařilo zajistit POŘÁDEK v tom,  kde jeho předchůdci pochybili: Gorbačov rovná se naivka a pak přišel ten populární opilec Jelcin.  Zkuste si najít v dávné historii jak ZACHRÁNILO Rusko (opakuji: RUSKO) poloostrov Krym před muslimy. Ten, který Nikita Sergejevič Chruščov protiprávně  přifařil k Ukrajině. Jen proto, aby své rodné vlasti něco vůbec přinesl.  To nebyl záměr, ale frajeřina. 

Dostal jsem nabídku od přátel z Ukrajiny v roce 1996 vzít svoje blízké na Krym. Ztrátová, nevyužitá a hlavně zanedbaná turistická oblast.  Nastupující ukrajinšt "fóristé" si uvědomili cenu tohoto území  "trochu jinak": v případě, že tam bude možno využít ponorkové základny pro strýčka Sama. Bylo využito dopředu známé situace, že v Rusku se konaly Zimní olymkpijské hry. 

Letos se takové hry konají v Číně a kdekomu to nevoní. To je ale náhodička... 

Celá ta současná americko-evropská "osvobozovací linie" směřuje k určitému opakování. Bude vyprovokováno nějaké napadení (diplomatů, dětí a podobných citlivých cíllů) a bude to uděláno tak, že na vině bude KDO? No přece opět Rusové. Bylo by však dobře, aby se rušká vojska odebrala pryč, proto ten humbuk. 

Cílem je "osvobodit" Donbas a Krym. Například "zajistit" havarii onoho mostu, co spoluje Rusko s Krymem. Stydím se za to, že naše ministryně na vojenské vyhazování peněz se do toho plete. 

Opakuji podněty, které mě k této prognoze dovedly:

1/ Velmi špatná situace v USA (rozbroje, národnostní rozpory, ekonomika, koronavir atd.) musí být "přehlušena" nutností osvobodit svobodnou Ukrajinu. Odvrátit pozornost od  neúspěchů nového prezidenta" 

2/ Co udělat s těmi statisíci Američanů, kteří se vítězně vrátili z Afghánistánu? Poslat je do zemí EU, tedy i do Česka!

3/ USA mají velice širokou základnu specialistů, kteří dokáží narežírovat konflikt, který vznikne opět "vinou Rusů". 

PŘIZNÁM SE, ŽE BYCH SE VELMI RÁD MÝLIL. Alespoň to mi věřte. 

 

 

 

Standa

USA nemají na vedení velké války zdroje. Nemusí vzniknout 3.ww, ale větší rozsah USA prostě neustojí. Stačí si dát info dohromady a nemusíte být velký zpravodajec či analytik. Amerika nemá suroviny, ztratila kapacitu a technologie nestačí bez surovin a výrobních kapacit. Amerika neustojí válku na dvou frontách a ani na té s Ruskem. Viděli jsme zásahy ruských letců proti cisternám a jejich zničení. Myslí si někdo, že Rusko nechá jezdit agresora z NATO po svém území ? Rusko může zničit a zničí celé uskupení ukrajinské armády a nastane i konec ukrajinské státnosti. Putin to jasně řekl, že pokud Ukrajina zaútočí na Dnobas - Ukrajina skončí se svoji státností. Proti nim nebudou stát sandálníci, ale odhodlaní vojáci bránící ruský národa a jeho přežití a to je opravdu jiná válka ! Myslí si snad někdo, že Amerika by byla ušetřena při velké válce ?  Nebyla a pokud ji vyvolá, nebude ušetřena následků války - byly by to pro ni zcela nepřijatelné ztráty! A nechtějte navodit chvíli, kdy by muselo Rusko sáhnout po jaderné zbrani !!! NATO se musí stáhnout ! Kolem Ruska musí být neutrální státy ! Amerika chystá zlomový bod, ale ten nebude pod její režii. Američané mohou začít jako obvykle a Rusko válku ukončí jako obvykle ! Pro nás to může být jen katastrofou, nic jého! Prostě pokud Amerika začne válku, ona chce, pro Česko to bude jen katastrofa ! Ja k říká Hemingway - ke zdi s každým kdo chce válku začít ! NATO go home ! NATO na Východě nemá co pohledávat !