Potřebujeme Českou televizi?

tv historicka
29.11.2014 19:02
Česká televize dneška je typickým produktem uplatňování zásady leninského dekretu o půdě. Kdo na půdě pracuje, toho půda je, zformuloval Lenin. Kdo na Kavčích horách pracuje, toho Česká televize je, můžeme přesně vyjádřit situaci panující zejména ve zpravodajství formálně veřejnoprávní instituce.

Česká televize rozhodně nepřináší objektivní a vyvážené zpravodajství. Řadou způsobů naopak sama – na domácí scéně – situaci utváří. Stačí se podívat na úvod Otázek Václava Moravce, kde zazní „a o jakých tématech se po dnešních otázkách začne mluvit?“. Stejně jako v případě kampaně proti Jiřímu Paroubkovi a dnes proti Miloši Zemanovi se fakticky podílí informováním o akcích na jejich organizování. Je snad dnes dán stejný prostor stoupencům M. Zemana, jejich vyjádřením a akcím?

Česká televize a její publicistika je dlouhodobě nástrojem jednostranné propagandy. Bylo tomu tak třeba se vstupem republiky do NATO, v souvislosti s referendem o vstupu do EU nebo v případě americké radarové základny. V těchto případech, pravda, šlo souběžně o vládní propagandu. To je ale lhostejné. K tomu ČT zřízena nebyla. Není státní televizí a platí ji občané.

Nyní jsme již rok svědky naprosto jednostranného informování o událostech na Ukrajině. Jistě, za těch dvanáct měsíců dokonce i Česká televize pozvala např. Jiřího Vyvadila do pořadu Interview. Nicméně v takových případech, zde v osobě redaktorky Z. Tvarůžkové, je zřejmá připravená manipulace rozhovoru. Že se to v případě Vyvadila nepodařilo je jiná. Vskutku úchvatný je potom jednostranný výběr hostů např. na kanálu ČT24, ať již jde o tzv. odborníky nebo o všem píšící novináře.

Nechci rozebírat podíl České televize na volebních kampaních, kde jistě je možné stanovením formátu mnohé dosáhnout. Napadne ale třeba, jak se ČT podílela ve chvílích vzniku TOP 09 na zformování této strany. Konečně M. Kalousek je takovou hvězdou, že ani dnes se snad jediný problém neobejde bez toho, aby od ČT nedostal prostor k jeho okomentování.

Průzkum společnosti SANEP letos na jaře ukázal, že informace zpravodajství České televize považuje za důvěryhodné (ano či spíše ano) 57,9 procenta respondentů. V předchozím průzkumu v roce 2010 to bylo o 30 procent víc. Zcela šokujícím údajem průzkumu potom je, že Česká televize je ze všech médií vnímána jako ve zpravodajství názorově a informačně nejvíce ovlivnitelná z pohledu zájmových politických a finančních skupin.

Jaké jsou to skupiny? Že by snad Zdeněk Bakala, „jehož“ redaktoři jsou obvyklými hosty zpravodajství? Ale jehož jméno bylo naprosto bezprecedentně vystřiženo z vystoupení Miloše Zemana, když zaznělo vedle Viktora Koženého? Nejtragičtější ovšem je, že z Kavčích hor k tomo zaznívají pouze falešné výmluvy. Jak asi manipulují s jinými informacemi?

Veřejnost, která je nucena formou koncesionářských poplatků, odváděných pod nemalou sankcí, nucená platit provoz České televize, začíná z působení leninských obhospodařovatelů mít nemalou pachuť. Nic víc nemůže pocity vyjádřit, než kolující bonmot, že „Pravda začíná tam, kde končí signál České televize“.

V souvislosti s přípravou nového mediálního zákona je třeba si položit dvě zásadní otázky, které zazněly na facebooku. Potřebujeme tedy českou televizi? Odpověď je, že ano. Druhou otázkou je, zda potřebujeme Českou televizi. Tady odpověď zní stejně jednoznačně: ne.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Kvido

Pánové, nezlobte se, ale zde dlouhé komentáře pod článkem nemám čas číst. S autorem článku souhlasím, a pokud jsem narychlo viděl v komentářích něco o privatizaci ČT, trak říkám, NESMYSL!!! ČT, pokud zůstane, musí být veřejnoprávní v rukou koncesionáířů, kteří ji platí. Proto do toho kecáme... ČT by však měla, jako na Slovensku a jinde ve světě (kde se to osvědčuje)  fúzovat s Českým rozhlasem. Má to hodně výhod, mj. rotace zpravodajů, ušetřené peníze, větší rozhled, spokojenost koncesionářů... Pracoval jsem tam téměř 30 let a vím své.

Vladimír Štingl

Pane Waltere, dobrý den. Vaše komentáře zde delší dobu chyběly. Vždy pragmatické, konkrétní, korektní, výstižné a postihující dané téma, prostě zkušenost, rozvaha a skutečně to, co zdůrazňujete - REALISMUS. Nemám sílu nevnášet do témat a komentářů emoce, protože občas jsem takříkajíc "vzteky bez sebe", když čtu rádoby "objektivní" a "libové" vyprávění, zkazky.....z "masmédií" ala ČT.... Ale není to o netoleranci, pokud se to nedotýká konkrétně - viz např. právě problematika informací, veřejnoprávních médií a povinného placení z nařízení státu za lži a neskutečnou manipulaci s myšlením - nás všech.

Též doslova abstrahuji lžiinfo z ČT a podobných institucí, ale bez informací si nedovedu představit normální život. A tak jsem to řešil satelitem. No, naběhl jsem si neuvěřitelně jako ostatně asi statisíce, ne-li více lidí v této zemi. Vybavení, vše rádoby separované a ejhle. Platím jako mourovatý, abych se dostal alespoň k tomu co mě zajímá, historie, příroda, historie a vývoj techniky, společenskohospodářské problémy atd. A protože vlastním TV, tak bohužel platím navíc ten lžisystém. A když se zprivatizuje ČT, tak pokud budu chtít dosáhnout na uvedené, tak i za tu zprivatizovanou ČT ZAPLATÍM, aniž bych se na ni kdykoliv díval, natož ji sledoval..... Ale i lži bychom měli ve veřejném prostoru sledovat a vnímat, protože v současné a budoucí době bude té TOTÁLNÍ MANIPULACE PŘIBÝVAT a orientace bude čím dál složitější, zvláště pokud se člověk stane "jednosměrným" konzumentem jen názorů, které se mu líbí.... Zhodnocuji situaci "na bojišti" obdobně jako Vy. Ale, bohužel, ve většině případů nemám vůbec jistotu, zda to co vstřebávám o situaci JE NEBO NENÍ REÁLNÉ.... Nebyl jsem "tam", nebyl jsem "u toho", nemám jako kdysi "korektní, dostupné info". VŠE SE MANIPULUJE a nejsou to žádné konspirační ani jiné teorie.... JSOU TO FAKTA A REALITA, bohužel neskutečně "proměnná" dle toho jakou mám ekonomickou a informační sílu VŮČI "DAVU", "PLEBSU" - prostě vůči nám.

Když to Jiří Paroubek vzdal, což svým způsobem naprosto chápu, v čele ČSSD, tak od té doby už jsem marně "vyhlížel" nástupce - všestrannou OSOBNOST, egoistického VŮDCE, který by dokázal nejen formulovat, vést, řídit a REALIZOVAT, ale hlavně to, co i Jiřímu Paroubkovi naprosto chybělo - soustřeďovat názorově blízké, schopné a neprodejné osobnosti, které by dokázali nejen odolat, ale i prorazit tu obrovskou kumulovanou sílu "globalizovaného" KAPITÁLU, který má sílu o které asi ani nemáme představu..... Zjevně ta snová naivita na rozdíl od pragmatického realizmu, ale to je stálá obměna jako v 48., 68., 89. a opět, jen jinak upravený "sofware".....

Domnívám se, že Havel a jeho spolek je mimo hru již dlouhou dobu, že je to dnes pouhá zástěrka pro ty, kteří skutečně ovládají pimprlata ala parta klaunů, kterým se říká např. předseda vlády, sněmovny apod.....

Do kouta jste mě dostal jednoznačně, protože už jsem "mimo hru" a už nemám ani sílu ani možnosti třeba v menším okruhu přátel, spolupracovníků, lidí organizovat TÝM, který má nakonec skutečně sílu prosadit a realizovat.... ALE STÁLE VĚŘÍM, ŽE TATO CESTA NENÍ MRTVÁ, POUZE BY SE JÍ MĚLI UJMOUT VŮDCI schopní, možná, až nemyslitelného, neuvěřitelného.... Pravdu máte, že v Česku nás v blízké době??? "revoluce" nečeká....

Ale, kdo věřil, že Michail Gorbačov dokáže, včetně katastrofické naivity ve vztahu k smrtelně nebezpečným amíkům a podobné pakáži, v roce 1997, připravit spojení Německa, rozložení sféry vlivu SSSR a předání moci nepřátelům všech národů východního "bloku", aby byly zneužity jako "pouhé" odpadkové kolonie.... "POUZE TI, KTEŘÍ VĚDĚLI....A TAKÉ SE NA TO PŘIPRAVILI!  Jediná země tzv. "východního" bloku se od 89. roku nevzpamatovala a neprobrala z té podařené "demokracie a svobody" natož z totální devastace hospodářství, násobně horší, než bylo tzv. "technické a zbrojní zaostávání".... Ale to už jsem poněkud odbočil.

Věřím, že lze tu verbež z ČT zlikvidovat a alespoň "trochu" opticky a verbálně změnit výstupy..... Věřím, že se nakonec najdou tací, které Babiš, Kellner, Bakala a spol. nedokáží zkorumpovat a budou se "scházet" s bejzbolkami na Kavčích horách..... Popř. před "budoáry" současných tvlhářů a manipulátorů..... Sen, možná se toho dočkáme jako reality..... Vše, co člověk vymyslí, LZE REALIZOVAT (řekl jakýsi velice moudrý člověk).....

Miloš Zeman, jako prezident je jednoznačnou ukázkou vývoje od kritickoanalytického článku v TN (??..) v srpnu 89., kdy se mi dostal do ruky, přes naprosto jednoznačný POSTOJ PROTI VŠEM, když tzv. "havloidi", Klaus, Kalvoda, Čarnogurský, Kňažko, Mečiar rozbíjeli Československo a M. Zeman to nevzdával, přes "opoziční" smlouvu (zoufalý kompromis pro zmírnění šíleností Ježků, Stráských, Třísků, Tlustých, Dlouhých, Klausů, Kočárníků, přicmrdávajících Kalousků, Luxů apod.), naprosto egoistický "výbuch" solitéra, cynika a narcise po debaklu se Špidlou, Buzkovou, Grossem, Jiřím Paroubkem......a dále.... Dnes je to naprosto rozporuplný člověk z hlediska přínosu pro řadové občany, ale v té "sbírce" chtivých prezidentů byl prostě "jednička". Taková špína jako Schwarzenberg, Dlouhý a řada hochštaplerů moci v ženském či mužském provedení  mu nesahali a nesahají ani po kotníky..... Děsivé je, že se zde nevykrystalizoval nikdo lepší, než "menší zlo". Ale oproti "šmejdkavárně" a těm odporným ku...., které označil M. Zeman ještě velice decentně budu stát, bohužel, vždy na jeho straně...... M. Zeman byl, je a bude svůj. Mě osobně zklamal, ale potěšil mě, že nazval věci správným jménem, zvedl tu sebranku ala Kocáb a spol. Pije jim krev a toho si cením. Hrůza, jen pomyslet na pemperskového "hajného" nebo snad ještě horší - Vládíka Dlouhého....

Čas je "lékař" všech "nemocí".....

Věřím, že z té "léčby" ještě ledasco zažijeme, ale je otázkou zda a jaký bude efekt. Stále - sny vers. realita. To, bohužel, bohudík, léčit neumí nikdo. M. Zemanovi držím palce už jen kvůli "zku..... zákonům" a těm dementním ruským "pseudoumělkyním" z domu hrůzy a hororu. Jsem příští týden v Praze a pokud se bude "něco" na Kavčích horách dít, tak se pokusím o přímou účast....

Omluvu za zpoždění reakce, za "výlev" názorů a osobní "poznání". Mějte se.

Příjemný den. Zdravím Vás.

heriot

Zdravím též pane Śtingle. Bohužel platit za ČT do jejího rozpočtu musím, a to přímo a na tvrdo, i když se už dívám jen na Eurosport a Sport 1 či Sport 2. Za jiné tv takto zatím neplatím, i když jsem z nich zhnusen, nesleduji je (až na úplné výjimky) ale nemusím jim platit.

Ano máte pravdu, že nikdy bychom neměli asi říkat "nikdy", je to poněku expresivní, zní to jako rezignace, nicméně v tomto případě nikdy pro mne znamená, že v historicky dohledné, pro nás ještě nějak zajímavé (a dostupné.....) době nikdo havloidům a pravici tu ČT nevezme. Ona to totiž není rezignace, to je zhodnocení reálné situace na bojišti. Kutuzov také vydal Napoleonovi Moskvu...:-). Nezapomeńte, že privatizace ČT znamená ustřižení havloidů od 7 miliard ročně, to by byla výrazná rána jejich zásobování a logistice, dalo by se říci.

Přání žádnou válku ještě nevyhrála. Velice rád bych se mýlil a jak píšete tu lidskou svoloč z ČT vyrazil. Ale jak? Zkuste tedy třeba naznačit konkrétní perspektivy, jak by k tomu mělo dojít. Já je tedy nevidím. Nezapomeňte, že ČT stojí v jedné frontě s ostatními též pravicově havloidními médii.

Jestli se dá na základě jednoho expresivního slova a jednoho překladu sprostého názvu pornoskupiny dostat do ulic několik tísíc zmanipulovaných lidí proti řádně zvolenému prezidentovi, víte jaké prostředky by ambasáda USA, Bakala i ostatní vrhli na to aby šla Praha hájit "svobodu a demokracii" v ČT? Tvrdím, že není momentálně (a dlouho ještě nebude) politická síla, která by tomuto dokázala čelit, budeme rádi, když se uhájí funkční období Zemana.

Vladimír Štingl

Pane Waltere, dobrý večer. Docela jste mě pobavil. Píšete "Ona jedna věc je.... něco potřebujeme a druhá zhodnotit zda je reálné....."... Vy to dokážete? Kdokoliv zde vystoupí, tak jde o jeho nebo popř. "opsané", či jinak "získané" názory"..... A pokud se domníváte, že realita je taková jaká je, tak dobře, klidně dělejte "kejvala" komukoliv..... Ať jde o svoloč v ČT, parlamentu, vládě, ČNB, bankách, pojišťovnách, obchodních řetězcích - prostě kdekoliv.... Vyslovil jste názor, obdobně jako F. Štván ("zavilý nepřítel M. Zemana".....). Jde o verbální projev, diskuzi a nikdo z nás neovlivní REALITU jinak než, že se s jeho názorem ztotožní nebo on ztotožní s určitou fyzickou, popř. "finanční" silou, aby "názor" vyvolal konkrétní fyzickou reakci......

Pokud se domníváte, že "nebudete" platit, když se ČT zprivatizuje, tak to se doslova bavím..... Nebudete, ale to znamená, že se zavřete do sterilní "jeskyně" a budete čekat..... Jsem si též vědom, že tzv. "neexistuje síla", ale to je jen a jen fabulace o ničem, protože bychom nikdy neměli říkat NIKDY..... Vše má svůj začátek i konec a třeba to vezme "rychlý konec" a "polemika" o realitě a růžových brýlích??? O ničem, protože v realitě každodenně žijete Vy, pan Štván i já a "někdy" máte růžové brýle Vy, F. Štván, někdy já.... Normální lidské sny vers. realita.... A rozhodně je lepší "vyrazit" tu lidskou svoloč z ČT, než "vědět" komu privatizovaná ČT patří.... O kolika podobných "instutucích" víte komu to "PATŘÍ"???? A platit za ČT ani rozhlas nemusíte ani dnes..... Poptejte se.

Zdravím Vám.

heriot

No, to jste tedy vskutku špatně četl pane Štváne, pokud vůbec...:-)

Naopak nabízím řešení. Vy nabízíte prázdná slova a hlavu do písku....

stvan

Neradíte nic jiného, než rezignovat. S tím nesouhlasím.......

heriot

Ona jedna věc je to říci, si že něco potřebujeme a druhá zhodnotit zda  je reálné toho dosáhnout....Jistě potřebujeme objektivní veřejnoprávní médium, nicméně, je zcela nereálně minimálně v horizontu jedné generace očekávat, že jím bude ČT...

Každý kdo není obluzen růžovými sny, kdo se neopájí planými nadějemi a nezavírá oči před realitou, musí přece vidět, že se ve světě rozjíždí nová studená válka (ne-li horká) a již je totální válka informační. V takové situaci má "veřejnoprávní" ČT cenu zlata a jen blázen by chtěl tento nejmocnější nástroj propagandy kupovat, když už je dávno zprivatizován a uloupen "vnitřně" a je zcela v rukou havlových pohrobků. A je financován občany, které za jejich peníze obelhává a ohlupuje.  Tento zlatý nástroj manipulace má 3 tisíce lidí a dostává 7 miliard korun. Zlaté tele propagandy.

Jakkoliv jsem rovněž pro existenci kvalitního veřejnoprávního média a jsem ochoten na něj platit, nebudu se halit do růžových snových obláčků a nebudu odmítat vidět syrovou realitu.

A ta je jasná. není síla, která by mohla ČT vyrvat zpět z rukou havloidní pravice a vrátit ji dávno ztracenou veřejnoprávnost.  To je asi jako kdybychom chtěli prostitutce vrátit panenství....To je opravdu lepší jim vyrazit ten penězovod z ruky a ČT prodat, ať se ví komu konkrétně patří a ten ať si ji živí.

Není jiné cesty.

stvan

Přesně tak Vláďo. Skuteční demokraté, kteří jsou schopni unést vyvážené informace a názory, veřejnoprávní ČT potřebují. To, že v současnosti ČT, ač pod dohledem Rady pro TV vysílání svoji úlohu neplní, nemůže být povelem k její privatizaci, ale naopak k poslání ji na tu správnou společenskou kolej a k výměně "strojvůdců".

Vladimír Štingl

Skutečně "vydařená" ukázka toho jak lze zmanipulovat jednoduchou záležitost. Samozřejmě, že potřebujeme Českou českou televizi. Co jiného bychom měli "potřebovat"?????????

Že si nedokážeme v této zemi udělat pořádek s bandou povalečů, hochštaplerů a prolhaných zmanipulovaných grázlů??? Už když nastupoval Dvořák do "funkce" muselo být jasné, kam se to s ČT pohrne... Osazenstvo zůstalo stejné, metody a zadání též, tak co kdo očekával.

To není o České české televizi, ale o bandě bastardů, kteří si z této instituce vytvořili superkoryto a v této zemi není síla, která by s nimi ZAMETLA. Takže prodejme úplně vše, protože jsme tak neschopní a zdegenerovaní, že na tu sebranku nevezmeme "bejzbolky" a nevymlátíme je jako kdysi naši předkové cepy žito.....

Vždyť na to čekají, aby se PRIVATIZOVALO....... A ŽE NEBUDEME PLATIT, KDYŽ ČT BUDE "SOUKROMÁ". To si může myslet jen prostoduchý naivka. ASI TAK JAKO SE TO STALO s tzv. "bezplatnou" satelitní televizí..... STEJNÝ SCÉNÁŘ, STEJNÝ PODVOD....

Přece si parta ignorantů a zkorumpovaných šmejdů nebude dělat srandu z tohoto národa.... Snad to již stačilo. Od 17.11.1989 již uplynulo 25 let, takže bychom je měli poslat "světem" - na pracák.....