Proč můj dědeček bydlí v rozpadlé garsonce

klavesnice stroje
3.11.2018 22:23
Minule jsem vás seznámila se svým dědečkem, panem Josefem Kusým. Vyprávěla jsem o jeho moudrosti. Moudří lidé však také ve své dobrotě mohou být naivní. Přesvědčili mne o tom jak „šmejdi“ v oblecích, co zvoní na zvonky, tak i podobná havěť, co sedí v kancelářích.

Můj dědeček je nejen bývalý profesor umění, ale také vážený člověk v komunitě křesťanů. Protože je celoživotní věřící a uznává hodnoty, kterým jsme my někteří na hony vzdáleni, nikdy se nehnal za nějakým mamonem. Také si navykl na prostý život v jedné cimře, kde se tísnila celá rodina a jak sám říká, všichni si byli tak nějak...blíž.

Zažila jsem to zamlada a i když si toho už spousty nepamatuji, tak soukromí mi spíše vadilo a vyhledávala jsem společnost. Třeba jídlo – to bylo u nás posvátné. U stolu nikdo nesměl chybět, jedno, zda šlo o snídani, oběd či večeři. Vždy jsme se modlili a vždy byli rádi, že jsme spolu. Když byl někdo nemocný, trpěli jsme s ním a jedli u jeho postele, jen abychom zůstali pohromadě. A tyhle věci, tohle spojení, to vše vymýšlel děda. Ten trval na tom, abychom byli spolu, abychom si pomáhali.

A teď si představte takového člověka, bezelstného, hodného a upřímného a lidi tam venku. Když tohle píšu, je mi to tak líto, tak moc líto. Ale musí to ze mne ven, protože tyhle křivdy, ty snad budou varovat ostatní takové lidi, aby si dávali pozor. I z tohoto důvodu budu adresná, protože chci, abyste přesně věděli, čemu se vyhnout. Snad někdo mému dědečkovi v těchhle věcech třeba i pomůže.

Před měsícem u nás zazvonili šmejdi, ano, nebojím se toho slova. Leccos jsem našla už na internetu a tak se jim prý i oficiálně říká. A budu jmenovat – tihle šmejdi se jmenovali Jakub Pavlásek a Jiří Ruml a byl z firmy Bohemia Energy. Nabízeli nám levnější energii, tady si nejsem jistá, nevyznám se v tom. Každopádně nám zjevně lhali v jiných věcech, protože jsme dostali prý darem jakési žárovky a to prosím pěkně za jednu korunu. Dědečkovi se nejvíce líbilo to, že tvrdili, že jde o energii, která je z Čech. On je patriot a chce podpořit vše české. Takže máme (prý) levnější energii z Čech a k tomu žárovky. Potud asi dobré. Jenže když jsme to chtěli zrušit, jaké bylo naše překvapení, když žárovky už nestály korunu, ale dva tisíce jedna! Takže vás donutí si vzít tenhle dar a pak už nemůžete nikdy utéct s těmi energiemi! Takže moc prosím o radu, zda to nějak jde a opakuji- vyhněte se obloukem Bohemia Energy a hlavně dvěma povedeným zástupcům panům Pavláskovi a Rumlovi!

Druhá věc už je starší, ale dědečkovi ubližuje úplně stejně. Víte, dědeček není jen ten klasický vysloužilý profesor. Náš dům postavil s bratrem zcela sám, tehdy si někoho najali jen na jedinou věc, na pokládání traverz, jinak vše dělali ve dvou! Kdo si dnes dovede představit položit základovou desku a obvodové zdivo ve dvou lidech? Dědeček nikdy nechtěl řešit světské statky, jak sám říká. Takže, i když se v mládí živil pracemi na stavbách a pomohl postavit polovinu dnešního pražského Jižního města, když mu výhodně za pomoc nabídli byt, tak stejně odmítl. Takhle odmítal dokola, než zasáhla babička a nějaké světské statky nám zůstaly. Babička by asi vše vyřídila, jenže zemřela a dědeček se vždy raději modlil, než aby chodil k notářům a advokátům. Že má nárok na své majetky, to jsem mu musela sdělit až já. Na magistrátu na majetkovém odboru vše nejdřív vypadalo velmi jasně. Není pravda, že všichni úředníci jsou nepříjemní, paní byla naopak velice milá. Dodnes jsem ale nepochopila, proč jasnou věc předali jakési externí paní právničce, pí Zvolánkové. A od té doby nám začalo peklo, protože dědeček je sice oprávněným majitelem bytů a pozemků, ale bydlet tam nesmí. Pí Zvolánková náš už roky tahá k soudům a neustále se odvolává. Asi je to její práce, ale dědečkovi je prosím pěkně 83! Ona asi čeká, až umře. Navíc ani není schopna se k nám chovati slušně, neustále je arogantní, vysmívá se nám a dokola se snaží zničit naše práva, která už u několika soudů byla potvrzena. Pokud mi někdo dokážete poradit i s tímto, byla bych moc ráda. Každopádně všem doporučuji se paní Zvolánkové, která pomáhá pražskému magistrátu majetkovému odboru, vyhnout. Našla jsem na internetu i články, kde si na ní stěžují jiní, takže v tom nejsme sami. Stejně tak ta Bohemia Energy, taky stížnosti. Tak snad mi někdo poradí, co dělat. Příště budu psát o tom, jak dědeček pracoval na šachtě a co tam zažil, tak dopředu děkuji jako minule za všechny milé příspěvky. Krásný večer a bůh s námi všemi. Kusá.

Judita Kusá
Jsem absolventka filozofické fakulty UK. Stejně jako můj dědeček, muž, kterého si vážím ze všech nejvíce. Vypráví mi spoustu příběhů. A já se s vámi o ně ráda budu dělit, protože z nich čiší laskavost, dobrota a nekonečná moudrost.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

vasevec

Dobrý den,

 

na blogu Vaše Věc – Parlamentní listy se objevil článek nazvaný „Proč můj dědeček bydlí v rozpadlé garsonce“, viz. http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/proc-muj-dedecek-bydli-v-rozpadle-garsonce od autorky Judity Kusé.

 

Jelikož se jelikož ten samý článek (mimochodem i se stejným „úvodním“ článkem o dědečkovi) objevil na jiném serveru, autorkou popisovaný případ jsme v Bohemia Energy již před časem prošetřovali. Uvedení pánové nejsou našimi prodejci, rovněž tak náš kodex prodejce zakazuje uzavírat smlouvu s lidmi staršími 80 let (máme na to kontrolní mechanismy), žárovky již několik měsíců našim zákazníkům nenabízíme. Zároveň ani žádný pan Kusý nebyl a není naším zákazníkem. Autorce článku jsme přes vydavatelství jiného serveru, kde tento článek rovněž publikovala, zasílali mail se žádostí o kontaktování, ale bohužel, bez jakékoliv odezvy.

 

Prosím tedy rovněž i Vás o poskytnutí kontaktu či předání mého kontaktu paní Kusé. Domníváme se totiž, že se jedná o snahu pošpinit dobré jméno naší společnosti. To nám bylo potvrzeno i ze strany vydavatelství, kde byl tento článek paní Kusou již publikován a po prověření byla naše námitka uznána za oprávněnou a článek byl stažen. Bylo použito stejného „příběhu“: nejprve byl publikován článek o dědečkovi a několik dní poté článek napadající Bohemia Energy.

 

Prosím tedy o prověření pravdivosti článku z Vaší strany. Jsme přesvědčení, že je lživý a tudíž žádáme o jeho stažení.

 

Děkuji za spolupráci,

 

Hanka Novotná

jitka.slabejova

Dobrý den, Judito. Naši prarodiče jsou si velmi podobní. Dědu jsem nikdy nepoznala, ale babička je velmi vzdělaná, pochází z rodiny profesorů. Brzy v mládí jí umřela maminka i sestra a její tatínek se také moc nedožil. Babička ale přesto celý život obětovala rodině a své práci, dokud to šlo, vyučovala mediky na univerzitě. V životě to rozhodně neměla lehké, ale nikdy se nelitovala a o to víc se zaměřovala na to, co dělala. Věděla, že tím může pomoci jiným lidem a že to nedělá jen pro nějaké své osobní zadostiučinění, ale je že je to správné a investuje tak své síly do mladších a nadějnějších generací. Prostě že v jiných zanechá kousek sebe. Manžel jí také bohužel umřel poměrně brzy, a tak se věnovala hodně dětem a nám vnoučatům. 
Ale pro dobrotu na žebrotu, že. Své vlastní zkušenosti má se šmejdama taky, ale to s těmi, co prodávají různé ty hrnce, vysavače a podobně. Nic z toho pochopitelně nechtěla a nepotřebovala, ale v době, kdy už neměla svou práci a cítila se stará, si začala připadat, že rodinu už obtěžuje. Bohužel je těžké jí vysvětlit, že to tak samozřejmě není a že bychom s ní rádi trávili tolik času, jak jen to půjde. No nicméně babička začala jezdit na takové ty zájezdy, chtěla se jen zabavit a najít nějaké vyžití... a nedopadlo to dobře. My jsme bohužel zakročili až pozdě, nevěděli jsme o tom, a tak se babička zadlužila, úroky přibývaly  a měly jsme co dělat, abychom to s těmi šmejdami vyřešili a všechno jim vrátili. Neumím si představit, že bychom na to nepřišli nebo by babička byla úplně sama, co by se stalo. Je tu bohudík pořád s námi a už jsme si jí přistěhovali do rodinného domu, tak je vše mnohem snazší, babička je spokojenější a my nad ní máme větší dohled.
O dědickém řízení ti nic nepovím, tomu vůbec nerozumím. Ale zkusila bych nějakou internetovou právní poradnu pro začátek, je toho určitě na internetu hodně. A nebo pak oslovit nějakého šikovného studenta práv, určitě se najde nějaká dobrá duše, kterou by případ zajímal. A s těmi energiemi. My tu společnost Bohemia Energy máme u nás v domku také. U nás to teda zařizoval otec, je to takový pán domu pochopitelně, ale pamatuji si, jak s nimi nabídku vytelefonovával a doma pak povídal, že to vlastně cenově není vůbec špatný. A to už je pár let a nic se nezměnilo, takže my jsme s nimi asi v pořádku. Ale pravda je taková, že dnes člověk nemůže od smlouvy jen tak odstoupit, aniž by si ji dobře prostudoval, pokuty číhají všude, ale  správně by měly být ve smlouvě černé na bílym. Samozřejmě je nechci nijak obraňovat, jen sama vím, že už jsem před lety různě naletěla (a naštěstí to byly maličkosti), protože jsem těm malým písmenům ve smlouvě nevěnovala pozornost... z toho jsem se už poučila (i po babiččiném zdlouhavém řešení hrnců).... Tak Ti moc držím palce, hlavně ať se vše podaří vyřešit a budu se těšit na další děděčků příběh, je to opravdu uctyhocný muž. Měj se hezky. Jitka