Proč můj dědeček bydlí v rozpadlé garsonce

klavesnice stroje
3.11.2018 21:23
Minule jsem vás seznámila se svým dědečkem, panem Josefem Kusým. Vyprávěla jsem o jeho moudrosti. Moudří lidé však také ve své dobrotě mohou být naivní. Přesvědčili mne o tom jak „šmejdi“ v oblecích, co zvoní na zvonky, tak i podobná havěť, co sedí v kancelářích.

Můj dědeček je nejen bývalý profesor umění, ale také vážený člověk v komunitě křesťanů. Protože je celoživotní věřící a uznává hodnoty, kterým jsme my někteří na hony vzdáleni, nikdy se nehnal za nějakým mamonem. Také si navykl na prostý život v jedné cimře, kde se tísnila celá rodina a jak sám říká, všichni si byli tak nějak...blíž.

Zažila jsem to zamlada a i když si toho už spousty nepamatuji, tak soukromí mi spíše vadilo a vyhledávala jsem společnost. Třeba jídlo – to bylo u nás posvátné. U stolu nikdo nesměl chybět, jedno, zda šlo o snídani, oběd či večeři. Vždy jsme se modlili a vždy byli rádi, že jsme spolu. Když byl někdo nemocný, trpěli jsme s ním a jedli u jeho postele, jen abychom zůstali pohromadě. A tyhle věci, tohle spojení, to vše vymýšlel děda. Ten trval na tom, abychom byli spolu, abychom si pomáhali.

A teď si představte takového člověka, bezelstného, hodného a upřímného a lidi tam venku. Když tohle píšu, je mi to tak líto, tak moc líto. Ale musí to ze mne ven, protože tyhle křivdy, ty snad budou varovat ostatní takové lidi, aby si dávali pozor. I z tohoto důvodu budu adresná, protože chci, abyste přesně věděli, čemu se vyhnout. Snad někdo mému dědečkovi v těchhle věcech třeba i pomůže.

Před měsícem u nás zazvonili šmejdi, ano, nebojím se toho slova. Leccos jsem našla už na internetu a tak se jim prý i oficiálně říká. A budu jmenovat – tihle šmejdi se jmenovali Jakub Pavlásek a Jiří Ruml a byl z firmy Bohemia Energy. Nabízeli nám levnější energii, tady si nejsem jistá, nevyznám se v tom. Každopádně nám zjevně lhali v jiných věcech, protože jsme dostali prý darem jakési žárovky a to prosím pěkně za jednu korunu. Dědečkovi se nejvíce líbilo to, že tvrdili, že jde o energii, která je z Čech. On je patriot a chce podpořit vše české. Takže máme (prý) levnější energii z Čech a k tomu žárovky. Potud asi dobré. Jenže když jsme to chtěli zrušit, jaké bylo naše překvapení, když žárovky už nestály korunu, ale dva tisíce jedna! Takže vás donutí si vzít tenhle dar a pak už nemůžete nikdy utéct s těmi energiemi! Takže moc prosím o radu, zda to nějak jde a opakuji- vyhněte se obloukem Bohemia Energy a hlavně dvěma povedeným zástupcům panům Pavláskovi a Rumlovi!

Druhá věc už je starší, ale dědečkovi ubližuje úplně stejně. Víte, dědeček není jen ten klasický vysloužilý profesor. Náš dům postavil s bratrem zcela sám, tehdy si někoho najali jen na jedinou věc, na pokládání traverz, jinak vše dělali ve dvou! Kdo si dnes dovede představit položit základovou desku a obvodové zdivo ve dvou lidech? Dědeček nikdy nechtěl řešit světské statky, jak sám říká. Takže, i když se v mládí živil pracemi na stavbách a pomohl postavit polovinu dnešního pražského Jižního města, když mu výhodně za pomoc nabídli byt, tak stejně odmítl. Takhle odmítal dokola, než zasáhla babička a nějaké světské statky nám zůstaly. Babička by asi vše vyřídila, jenže zemřela a dědeček se vždy raději modlil, než aby chodil k notářům a advokátům. Že má nárok na své majetky, to jsem mu musela sdělit až já. Na magistrátu na majetkovém odboru vše nejdřív vypadalo velmi jasně. Není pravda, že všichni úředníci jsou nepříjemní, paní byla naopak velice milá. Dodnes jsem ale nepochopila, proč jasnou věc předali jakési externí paní právničce, pí Zvolánkové. A od té doby nám začalo peklo, protože dědeček je sice oprávněným majitelem bytů a pozemků, ale bydlet tam nesmí. Pí Zvolánková náš už roky tahá k soudům a neustále se odvolává. Asi je to její práce, ale dědečkovi je prosím pěkně 83! Ona asi čeká, až umře. Navíc ani není schopna se k nám chovati slušně, neustále je arogantní, vysmívá se nám a dokola se snaží zničit naše práva, která už u několika soudů byla potvrzena. Pokud mi někdo dokážete poradit i s tímto, byla bych moc ráda. Každopádně všem doporučuji se paní Zvolánkové, která pomáhá pražskému magistrátu majetkovému odboru, vyhnout. Našla jsem na internetu i články, kde si na ní stěžují jiní, takže v tom nejsme sami. Stejně tak ta Bohemia Energy, taky stížnosti. Tak snad mi někdo poradí, co dělat. Příště budu psát o tom, jak dědeček pracoval na šachtě a co tam zažil, tak dopředu děkuji jako minule za všechny milé příspěvky. Krásný večer a bůh s námi všemi. Kusá.

Judita Kusá
Jsem absolventka filozofické fakulty UK. Stejně jako můj dědeček, muž, kterého si vážím ze všech nejvíce. Vypráví mi spoustu příběhů. A já se s vámi o ně ráda budu dělit, protože z nich čiší laskavost, dobrota a nekonečná moudrost.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.