Škodovka musela být zničena!

skoda plzeň
23.4.2018 14:12
Byl duben 1945. Tisíciletá říše byla v troskách. Počítala své poslední dny. I ten prostý voják Hitlerovy říše věděl, že válka je prohraná. Česká a slovenská města, obce, si již užívaly první týdny i dny svobody. Rudá armáda a 1. československý armádní sbor od 6.října 1944 osvobozovaly Československo. Také 3. americká armáda vstoupila koncem dubna na naše území. Blížil se konec války. Rudá armáda dobývala Berlín, přesto nečekaně udeřilo z nebes ! Byl 25. duben 1945.

Po únorových a březnových amerických náletech na Prahu, s obrovským lidskými i materiálním škodami, přišel nečekaný a zcela zbytečný nálet na plzeňskou Škodovku.

25. dubna 1945 přiletělo nad Plzeň 500 letadel USAF a svrhlo 5000 zápalných a tříštivých bomb na tuto největší československou zbrojovku. Tento klenot a pýcha československého průmyslu byl ze své většiny zničen. Zkáze náletu podlehlo 70% Škodovky. Celkem bylo zničeno 29 objektů, dalších 21 bylo těžce poškozeno…. Nálet přinesl přes 600 obětí a dalších 450 bylo zraněno. Po šesti neúspěšných náletech na Škodovku v době hitlerovské expanze, byl tento nálet v závěru války úspěšný, devastující… Americký generál Patton, při prohlídce zničené Škodovky dle pamětníků řekl : „ Dobrá práce, jsem spokojený...“

I dnes zůstalo po tomto náletu mnoho studu i otazníků. Nálet na Škodovku z pohledu amerických stratégů má jistě své opodstatnění…. Tedy z jejich pohledu !

Zde je třeba připomenout, že válka se blížila ke svému konci a Československo nebylo v jejich zájmu. Jaltská konference v únoru 1945 a její závěry, včetně dohody o osudu Německa, přinesla rozdělení sféry vlivů v Evropě. A zde se rodil počátek plánu na tento nálet. K tomuto rozhodnutí přispěl i rychlý postup Rudé armády k Berlínu.

I z tehdejšího válečného pohledu byl nálet zbytečný. Nesmíme zapomenout, že s těmi nálety na Prahu z jara 1945, přinesl vedle materiálních škod i tisícové lidské oběti. Dubnový nálet na Škodovku již neměl vliv na konec války, měl ale dopady na rychlou poválečnou obnovu Československa. Československo bylo tak potrestáno…. Připomínám, že v době náletu,

25. dubna 1945 Rudá armáda již bojovala přímo v Berlíně. Hitler a jeho věrní počítali poslední dny své i Říše. Hitler za necelý týden poté spáchal ve svém podzemním doupěti sebevraždu.

25. dubna 1945 se setkali na Labi, u města Torgau, vojáci americké a sovětské armády. Fotografie z tohoto setkání, plné radosti a naděje na světový mír obletěly svět. Dnes na jejich přání a odkaz zapomínáme….

25. dubna 1945 Rudá armáda stála před Brnem. 26. 4. bylo Brno osvobozeno, před tím 22.4. byla osvobozena Opava, 30.dubna Ostrava…. Válka v Evropě končila.

Přemysl Votava

(nár.soc.)

premysl-votava
Místopředseda strany Národní socialisté.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

V zájmu objektivity je třeba napsat, že Opava dostala pořádně zabrat a nebyly to americké bomby, ale ruské, které město téměř zničily. Stopy po minometné palbě byly patrné na některých domech ještě v sedmdesátých letech. Zda byla Opava osvobozena nebo okupována Rudou armádou, tak o tom by se dalo, vzhledem k převážně německému obyvatelstvu, velmi polemizovat. Ve městě zůstalo něco málo přes sto obyvatel.

K problematice náletu na Škodovku je možno na obranu Američanů napsat, že válka má velkou setrvačnost a nálet mohl být plánován několik měsíců dopředu. Navíc nikdo nemohl očekávat tak snadný postup Američanů na našem území. Údajně byl zabit Němci jenom jeden americký voják. Pokud by byl odpor silnější, pak by Škodovka byla přirozeným a nejvýznamnějším dodavatelem zbraní pro Wehrmacht. Původně protiletadlový kanón 88mm, který byl zde vyráběn, zničil za války tisíce spojeneckých tanků a vozidel. Pochopitelně za náletem byl také politický tlak, Američané rádi něco zničí, aby mohli posléze nabídnout "nezištnou" pomoc při obnově.