Slovenská agrese po boku Německa

20.6.2021 13:15
O této historické události se příliš nemluví, přitom je významnou součástí československých novodobých dějin. Připomínám slovenskou spoluúčast na německé agresi proti SSSR v červnu 1941. Na Slovensku byla kolem toho velká sláva, byla plná náměstí, všude vlajky, projevy. Slovenskem znělo luďácké zvolání: „Na stráž!“ Jak asi bylo československé exilové vládě v Londýně, při slovenské agresi proti Polsku v září 1939, tak i v roce 1941 proti SSSR?

V těchto červnových dnech uplyne 80 let od německého útoku na Sovětský svaz. Toto výročí nebude v Bruselu, tudíž ani v Česku příliš připomínané, nehodí se do současné protiruské režie. Budeme slyšet spíše o Bělorusku, Ukrajině, Pobaltí, jen kolem německá agrese proti SSSR bude ticho. 22. června 1941 třímilionová německá armáda přepadla Sovětský svaz. Po rychlých vítězstvích na západní frontě měl SSSR padnout do šesti týdnů. Hitler si k této velké hostině pozval své spojence, mezi nimi i Slovensko, to mělo dostat drobečky z této kořisti.

Za invazní armádou, zůstaly tisíce mrtvých, zraněných, tisíce zajatců… Zničená města, vesnice, zoufalí lidé. 60.000 slovenských vojáků se vydalo po boku německého spojence hluboko do Ruska, slovenské divize došly až k Azovskému moři. Vidím dobové fotografie, vojáci se usmívali, pochodovali vítězně po boku hitlerovských jednotek. V den útoku pronesl slovenský prezident Josef Tiso projev plný obdivu, cituji: „V plné solidaritě s Velkoněmeckou říší nastupuje slovenský národ na obranu evropské kultury…“. Z těchto jeho slov až mrazí.

V těchto proklamacích se Slovensko hájilo tažením proti bolševizmu, osvobozením evropských národů, jak falešné, jak účelové, přesto i dnes líbivé heslo o nové Evropě! Tiso tehdy prohlásil: „Zvolili jsme, a to ne náhodně, velmi úzkou spolupráci s Velkoněmeckou říší pod vedením Adolfa Hitlera. My s Adolfem Hitlerem vydržíme až do konce!“ Slovenská armáda tehdy vítězně postupovala, tato euforie netrvala dlouho, brzy jejich cesta vedla opačným směrem… Tisíce Slováků padlo, tisíce následně vstoupily do 1. Československého armádního sboru, pod velením pplk. Ludvíka Svobody.

Dnešní slovenští politici nestojí na náměstích, neomlouvají se obětem této slovenské agrese. Nepřipomínají svým voličům, že Hitlerově snu o Nové Evropě podlehl před 80lety tzv. „Slovenský štát.“ Na tento příběh věrolomnosti dnes padá prach, politici i historici mlčí. Máme zapomenout. Přitom v mohutných prostorách Ruska, Ukrajiny, Běloruska,… našly svůj hrob vedle milionů německých, italských, maďarských, rumunských,… i tisíce slovenských vojáků. Ti v duchu nacistické a protiruské propagandy pochodovali na Východ, šli budovat Novou Evropu… Dnes leží zapomenuti někde daleko od své vlasti. Můžeme si položit otázku, jak zareaguje slovenská prezidentka paní Čaputová na toto výročí? Na agresi Slovenska před 80lety. Ten otazník je asi zbytečný...

Proto připomínám, že v červnu 1941 osud evropských národů ležel především na obětech sovětských občanů, oni svým hrdinstvím zachránili Evropu…. Za agresí Německa a jeho spojenců zůstaly tisíce vypálených vesnic, měst, padlo 26 milionů sovětských občanů, to je 14% obyvatel tehdejšího SSSR. Srovnáním s USA 400tisíc padlých, to je 0,32% …Ještě v prosinci 1941 Spojené státy byly neutrální, právě v té době SSSR čelil útoku Hitlera i … Slovenska.

Přemysl Votava


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Netrvalo dlho, a už tu máme mladých rusobijcov, ale aj sivovlasých zástancov Slovenského štátu, Tisa, Hitlera..... Okamžite po samete vznikajú oddiely SS v celej Európe, najviac v Nemecku, na Ukrajine, v Pobaltí... Začínajú sa vyrábať hrnečky s Hitlerovým obrazom, šíri sa svastika, vznikajú spolky priateľstva s nemeckými/bavorskými " občanmi " ČSR...

Oblúkom sa vraciame na začiatok. K tomuto návratu významne prispela rusofóbna propaganda, ktorá pracuje s neustálym pripomínaním Stalina, Pražskej jari, udalostí 1968, reinkarnáciou 50 rokov a Milady Horákovej, ... a výsledok týchto reminiscencií je prepisovanie dejín v prospech aktuálneho vládcu Európy.

Faktom je, že za udalosťami Slovenského štátu stála, a dodnes stojí, katolícka cirkev, ktorej Monsignor Tiso bol čelným predstaviteľom. Faktom je, že cirkev sa dodnes hlási a uznáva Slovenský štát a všetko , čo s ním súvisí. Preto od súčasných  " konzervatívnych " politických strán nemôžeme očakávať, že sa k činom  slovenskej armády vyslanej do Sovietskeho zväzu prihlásia s odsúdením, či ľútosťou. Ak, tak s opačným prejavom.

Od liberálov - pravých, či ľavých - detto.

Dnes  vládne podobná eufória proti Putinovi, ako kedysi za Hitlera. Dokonca minulosť vyhráva nad prítomnosťou. Pretože nie sme schopní poučiť sa a poučení kráčať k novým začiatkom.

 

 

 

 

opatovice328
Děkuji, že jste připomenul tuto slovenskou ostudnou podporu fašismu a Hitlera. Lidé si tu zvolili za premiéra Slováka, který snad věří, že jednou povede divize Čechů do války proti Rusku. Bohužel dnes tento slovenský premiér dělá ostudu nám Čechům a snaží se o to, aby nás přivedl do stejné hanby, do jaké přivedli Slováci sami sebe v době 2. světové války.