Společné foto Steinhardta, Gemindera, Slánského, Clementise a Masaryka na webu kibucu Kefar Masaryk

Soutěž kefar Masaryk
19.1.2012 00:04
Dostal jsem email, jehož překlad zde přetiskuji, jako odpověď na svůj dotaz. adresovaný představitelům místní samosprávy, co říkají na shodu mezi podobou osob na foto, umístěném na webu, s podobou osobností, které jsou tak či onak spojeny s československou asistencí při vzniku Státu Izrael. S potěšením zde publikuji text téměř v doslovném znění (na svém počítači nemám instalovány znaky pro hebrejštinu, takže nemohu uvést skutečná jména a příjmení oněch vyfotografovaných, tak i níže podepsaného představitele samosprávy), neboť tato verze představuje jediné možné vysvětlení celé záhady z hlediska zdravého selského rozumu. Pokud by tomu tak nebylo, tak bych měl pocit, nejenom, že všechno bylo jinak, ale že se svět musel zbláznit.

Vážený pane,

děkujeme Vám za Váš zájem o historii kibucu Kefar Masaryk. Mezi Vámi zaslanými podobenkami Laurence Steinhardta (1892-1950), Bedřicha Gemindera (1901-1952), Rudolfa Slánského (1901-1952), Vladimíra Clementise (1902- 1952) a Jana Masaryka (1886-1948) a podobami pěti mužů na foto zavěšeném na webu kibucu vskutku existuje na první pohled nenáhodná shoda.

Nejedná se ale o neuvěřitelnou souhru náhod, ani o výsledek útoku hackerů na web. Na tom skupinovém foto jsou vypodobněni konkrétní občané našeho státu (jmenovitě uvedeni v hebrejštině-pozm.J.Ř.). Rovněž by bylo velmi zjednodušující uvažovat, že se jedná o výsledek biologických pokusů některého tajného vědeckého projektu izraelské armády (takto daleko ani věda nedospěla), případně o výsledek nějaké desinformační kampaně Mossadu., ani dané skupinové foto nic nepoodhaluje z tajemství atomové špionáže. Současně musíme vyjádřit své hluboké politování nad tím, že The Jewish Agency, respektive později vláda Státu Izrael neudělala nic pro záchranu holých životů našich zahraničních spolubojovníků ve válce o nezávislost našeho státu.

Na výše uvedeném skupinovém foto se jedná o výherce diváckého kola prvního ročníku soutěže Světové osobnosti kultury, politiky a vědy v našich kibucech, které se konalo v roce 1968, tedy při příležitosti 20letého výročí vzniku našeho státu, pod heslem Zasloužili se o Stát Izrael. První ročník soutěže, kterou v rámci dlouhodobého projektu Volnočasové aktivity seniorů spolufinancuje izraelská vláda, byl zorganizovan za aktivní spoluúčasti kibucu Kefár Masaryk. Soutěžící dostali za úkol zahrát scénku, jak by si představovali  stáří významné osobnosti ve Státě Izrael. Výhodou pro ně bylo, když se této osobnosti podobali, ale také museli prokázat své dokonalé znalosti jejich života, doby a prostředí.

Diváci z kibucu Kefar Masaryk přirozeně fandili těm soutěžícím, kteří si vybrali osobnost spojenou s Československem. Další ročníky soutěže, jejíž celostátní finále se koná jednou za pět let, se odehrály vždy při příležitosti kulatých výročí vzniku našeho státu. V jednotlivých kibucech nejprve proběhne první kolo, první tři vybraní soutěžící postoupí do vyšších kol, až nakonec jednou za pět se Izrael stane svědkem celostátního finále.  Nyní  probíhají přípravy již jedenáctého ročníku soutěže se závěrečným finále v  r.2013 pod heslem Nositelé Nobelových cen v našich kibucech. O soutěž je velký zájem, neboť je si možné vybrat z několika desítek osobností, které se hlásí k židovské národnosti.

Dané foto pochází až z roku 1973, kdy výherci, kteří jsou z různých částí naší země, se opět setkali v kibucu Kefar Masaryk, aby si spolu s divaky zavzpomínali na soutěž. V tomto případě máte pravdu, že se jedná o jisté zkreslení historické reality. Dodáme v nejbližší možné době na web vysvětlující popisky k daným fotografiím.

                                                           Vám oddaný

                                                                                      Podpis (nečitelný)

 

Můj komentář:

Děkuji představitelům místní samosprávy za rychlou a vyčerpávající odpověď. Proč ale mám ale ten dojem, že tato odpověď nic nepopírá a že naznačuje, že by mohlo jít o perfektní způsob, jak vlastním občanům, tak i nevlídné cizině vysvětlit, že potkávají na ulicích Masaryky atd. Izraelská vláda by nedávala do podobného projektu peníze pro nic za nic.

Vypadá to na další, tak už dvacátou vrstvu kamufláže plánu Dalet. Celá soutěž jenom dovědně využívá toho, že židé se v minulosti vdávali a ženili více mezi sebou ve větší míře podobně jako Habsburkové než ostatní okolní populace.

Konečně je zajímavé, že jsou jak hlasujícími diváky, tak samotnými seniory preferovány ty osobnosti, jejichž pozůstatky nebyly a nemohly být řádně pohřbeny.

rezjir10
Zajímám se o historii, politiku a ekonomii, protože Češi nerozumějí svým vlastním dějinám.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rezjir10

Ad pan Kulik, byla tu taková rozvědka a  měla v tom praxi. Jewish Agency, za války pomohla odejít mnoha židům, a tehdy to bylo snad ještě nesnadnější. Od toho r. 1947 zase organizovala přesun zbraní. Tak proč by nechali na holičkách Masaryka a další. Vždyt skutečně vděčili můžům na obrázku za vše, tedy za stát. A podívejte, co dnes dělají třeba jenom kvůli jednomu unesenému vojinovi. Nemá to logiku, že by izraelská vláda nehnula tehdy ani prstem. Ty možnosti oni měli, a byli relativně dost velké. Motiv taky.

A ještě jinak, nepřipadá vám ta míra shody mezi obličeji oblíbených českých politiků a obličeji skupiny mužů z webu Kefar Masaryk za zarážející?  

rku

Pane Řezníku,

nořim se do textu, dává slovo ke slovu a větu k větě, přesně tak jak mi zde vždy radí jeden bloger a vysledk je přesně podle něho-nevím nic. Možná je to tím, že nevím které části jsou myšleny vážně,které ironicky a které jsou mystifikace. Proces se Slánským a spol. si přece nevymyslili naši komunisté, byl jim nařízen z Moskvy a kdo do něj bude vybrán určovala také Moskva. To si myslíte, že někdo z našich politiků nebo nějaká rozvědka by měla takovou odvahu a možnost aby vyexpedovala odsouzené za hranice? Pokud jde o hroby, nemá ho ani Horáková a jiní. Popel zrádců komunismu se rozptyloval-spíše vyhazoval.

rezjir10

Ad pan Kulik

Ono museli někoho oběsit? Viděl snad někdo ty mrtvé? Naopak na žádném hřbitově nenajdete hrob, v němž leží Rudolf Slánský. Možná v Izraeli.

rku

Koho to tedy místo Slánského a dalších oběsili?