Strašení ruskou agresí už je trapné

ukraine silnice tabule
3.12.2021 09:36
Ukrajinští představitelé na sebe minulý týden opět upozornili vypuštěním fake news o chystané ruské invazi na Ukrajinu začátkem příštího roku. Hra na protiruskou notu je již značně vyčpělá a logicky uvažující člověk musí nad těmito dezinformacemi kroutit hlavou. Obzvláště když přicházejí z tak nedůvěryhodné země, jakou Ukrajina je.

Moskva na rusko-ukrajinských hranicích soustřeďuje kolem stovky tisíc vojáků a těžkou techniku, což je údajným důkazem chystané invaze. Rusové prý plánují nálety na přístavy Oděsu a Mariupol a útočit budou i z běloruského území. Tato vyfabulovaná a pouze dojmy podložená tvrzení mají vtáhnout NATO do války s Ruskem, což je dlouhodobá strategie Kyjeva od dob Majdanu. Washingtonu vyhovuje, že Rusko od zbytku Evropy odděluje koridor nepřátelských států od pobaltských republik přes Polsko až na Ukrajinu. Bělorusko se mělo rovněž stát jeho součástí, avšak pokus o barevnou revoluci a změnu režimu zde nevyšel.

Každý nezaujatý analytik mezinárodních vztahů sledující politiku V. Putina ví, že jedná pragmaticky a nezačal by nějaký avanturistický podnik v podobě vojenského útoku na sousední stát. Rusko má plné právo přesouvat armádní jednotky na svém území, kam chce a nikomu se nemusí ospravedlňovat. Jedná se o strategický tah, kterým Moskva dává Kyjevu na vědomí, že nepřipustí silové řešení konfliktu na Donbasu. Ukrajinská vláda totiž ke spornému regionu přesunula polovinu armády, tedy 125 tisíc vojáků. Zelenskyj následně musel Moskvu ujistit, že usiluje o politické řešení sporu. Ani on sám by zřejmě nepřekročil červenou linii, ale je pod tlakem ultrapravicových fašistických radikálů, kteří jsou hlučnou menšinou a vyhrožují mu pučem.

NATO, které pořádá v Černém moři každoročně provokativní vojenská cvičení a systematicky expanduje k ruským hranicím, vyzývá Kreml, aby „snížil napětí“ v oblasti. Jak by NATO reagovalo, kdyby Rusko každý rok provádělo s Kubánci manévry v Karibském moři? Každá velmoc hájí své strategické zájmy a ruské obavy z rozmístění amerických raket na ukrajinském území jsou opodstatněné. Zelenskyj opakovaně prohlásil, že chce získat zpět Krym. V této situaci je pro Moskvu velmi cenný běloruský spojenec – Lukašenko by se nebránil rozmístění jaderných zbraní na území Běloruska. Tato eskalace napětí je však zcela zbytečná. Pokud NATO přestane ohrožovat životní zájmy Ruska a Ukrajina zahájí se svým východním sousedem smysluplný dialog místo chrastění zbraněmi, prospěje to celé Evropě.

NATO se do války s Ruskem kvůli zkrachovalé a zkorumpované Ukrajině jistě nepožene. Silná slova a varování adresovaná V. Putinovi mají čistě deklarativní charakter. Samotný generální tajemník NATO prohlásil, že „Moskva za případnou agresi ponese následky v podobě politických či ekonomických sankcí“. Tím vlastně do Kyjeva nepřímo vzkázal, že pokud dojde k válce, NATO nepřispěchá Ukrajině na pomoc, ale uvalí na Rusko sankce. Taková studená sprcha je pro válečné štváče v Kyjevu jistě nepříjemným překvapením.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Já se tady často zmiňuji o tom, že v Rusku a na Ukrajině jsem byl mockrát.  (Pravda - ta epidemie mi v tom brání)

A také, že tam mám řadu velmi dobrých známých.  Takže ve značné stručnosti:

To uvádím proto, že často jsme diskutovali: Proč proboha, by Rusko mělo nějakým způsobem zachvátit Ukrajinu?

Co by s ní potom dělali? 

Celý ten cirkus je jen o tom, že Amíci musí mít vyprázdněné sklady zbraní, jinak se výroba snižuje. 

A klasickým "byznysem" na Ukrajině je velmi dobře propracovaný systém korupce.

Klasickým příkladem je překažená snaha Ukrajinců prodat svoje podmořské základny Amíkům.

Za to si lidé v Rusku prezidenta Putina velmi váží. 

Dona

Pane Jib, minule som nemala ani chuť rozvádzať dôsledky toho, čo sa sype na nás. Nielenže súhlasím s vami, ale je možné doplniť váš názor o viaceré varianty a príčiny + následky -  budúceho konfliktu na Východe.

NATO ( vrátane Poľska, Pobaltia, Rumunska, Slovenska, ČR...) chce využiť Ukrajinu na proxy válku. A Ukrajina  zneužíva vlastenecké cítenie Rusov k Ukrajincom. Ale to nie je všetko. NATO cítí a vie, že Rusko skutočne nechce vojnu - čo oni považujú za slabosť . Preto sú čoraz odvážnejší pri plánovaní útoku zo Západu aj z Východu. NATO získalo odvahu obkľúčiť a zaútočiť hlavne kvôli rusofóbnym štátom, ktoré použije ako beranidlo na proxy vojnu. Keby Stredoeurópske štáty + bývalé satelity ZSSR neboli ochotné nechať sa obsadiť vojenskými základňami, zbraňovými útočnými systémami a vojakmi Západu, keby politika týchto štátov, a obyvateľstvo, nebola paranoidná a schizofrénna - USA +, by dodnes Ruskom len strašili protiruskou propagandou. Vďaka našim Stredo + Východoeurópskym štátom sme sa k 3. vojne priblížili - vraj na 30 sekúnd pred výbuchom ( podľa organizácie sídliacej vo Švédsku, ktorej názov si neviem spomenúť ).

Čo sa týka plynu, tak Ukrajina v prípade nutnosti dostane plyn reverzom zo Slovenska/ Nemecka.

Jedno je isté : Západ potrebuje vojnu ako soľ  = zakryť  vlastný úpadok, zakryť vyčerpanosť zdrojov, zakryť vyčerpanie možností ďalšieho rozvoja, pretože systém je na strope a treba začať odznova.....Preto prichádza NWO, Veľký reset, pandémie, umelá inteligencia, digitalizácia spoločenského života...... 

Každý rusofób k tejto radikálnej zmene systému úspešne a výdatne prispieva. Až sa z hypnózy zobudia, bude neskoro.

JiB

Souhlasím s Vámi paní Vernarská, strašení Ruskem není jen trapné, ale je mnohem víc. Mě přijde spíše nebezpečné. Může to totiž signalizovat informační přípravu na válku. Ukrajina je již komplet rozkradená, bez surovin a s prázdnými zásobníky plynu. Letos dokence už ani nebude moci krást tranzitní plyn, protože Rusové zavřeli kohoutky a Družbou do Evropy žádný plyn neposílají. Nelze proto vyloučit  nějakou provokaci na Donbase, na kterou by již Rusové museli zareagovat otevřenou intervencí obdobně jako v Jižní Osetii. Ukronáckové by se pak mohli stylizovat do role oběti a žádat Západ o pomoc.

Osobně nemám vůbec dobrý pocit z toho harašení zbraněmi. 

Dona

Označiť  strašenie Ruskom za " trápne " , je dnes už nedostačujúce, slabé. Napriek snahe, nenašla som v slovníku také slovo, ktoré by  zodpovedalo realite. Napadla ma však veta, ktorú povedala doktorka Augustiniová v Avatarovi : " Chčej nám na hlavu, a ešte to pokladajú za déšť. " Doplnila by som, že kydajú nám dnes skôr hnoj/ hnúj na hlavy - také množstvo, že nám už len uši trčia z tej kopy hnoja.

Čo sme chceli, to dnes máme.