Ukrajina – nebezpečný klient USA

neonazi ukraine
4.9.2021 08:21
Americké zacházení s Ukrajinou jako se spojencem vytváří významný zdroj napětí v mezinárodních vztazích. USA tuto zemi líčí jako mírumilovnou liberální demokracii usilující o obranu svého území a nezávislosti vůči agresivnímu Rusku. Prezident Biden ve svém rozhovoru s ukrajinskou hlavou státu potvrdil „neochvějnou podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny tváří v tvář pokračující ruské agresi na Donbasu a na Krymu“.

Zelenskyj směřuje k autoritářské vládě

Klíčové předpoklady, z nichž vychází politika USA vůči Ukrajině, jsou chybné. Pro Kyjev je příznačné rozvíjející se autoritářství a zahraniční politika znepokojivě agresivní vůči mnohem většímu a mocnějšímu sousedovi. Ukrajina je pro USA velmi nedůvěryhodným a nebezpečným partnerem. Zelenského vláda nejenže nic moc nedělá s všudypřítomnou korupcí, která sužuje zemi od získání nezávislosti, ale také zintenzivňuje politiku podkopávající základní občanské svobody. Zelenskyj a jeho stoupenci tvrdí, že jsou nutná restriktivní opatření, která by zmařila „ruské podvratné snahy“. Tyto restrikce jsou však zaměřeny i vůči politickým subjektům, jež nemají žádné věrohodné spojení s Kremlem. USA tak čelí vyhlídce na podporu maskované autokracie, nikoli demokratické vlády.

Mnohem znepokojivější je však válečnická rétorika Kyjeva vůči Moskvě. Přestože Ukrajina není členem NATO a Kongres nikdy nebyl požádán, aby schválil jakoukoli dohodu (tím méně formální smlouvu vyžadující dvoutřetinový souhlas Senátu), Washington považuje Kyjev za oficiálního plnohodnotného spojence. Trumpova i Bidenova administrativa schválila opakovaný prodej zbraní za desítky miliard dolarů, vycvičila ukrajinské vojáky a americké síly (spolu s jednotkami z dalších zemí NATO) uskutečnily společná vojenská cvičení s ukrajinskou armádou. Kyjev však ve skutečnosti není spojenec; je to slabý stát závislý na americké ochraně s výrazně nepřátelskými vztahy vůči Rusku.

Kyjev požaduje navrácení Krymu

Vedoucí představitele Ukrajiny od smělých plánů neodrazují ani vojenské limity jejich země. Na konci srpna uspořádala Ukrajina první vojenskou přehlídku za několik let u příležitosti 30. výročí nezávislosti, a prohlásila, že získá zpět Krym, který Rusko připojilo v roce 2014, a území ve východní oblasti Donbasu pod kontrolou separatistů podporovaných Kremlem. Oficiální dokument obranné strategie přijatý v březnu výslovně obsahuje tyto cíle. Navíc se zdá, že tyto cíle nejsou pouhou rétorikou. Letos na jaře začal Kyjev u Krymu rozmisťovat jednotky a tanky pro vojenské cvičení. Rusko reagovalo několika velkými manévry vojsk a vše hrozilo přerůst v globální krizi zasahující i USA a NATO. Naštěstí převládly chladné hlavy a obě strany začaly couvat, ale Krym a Donbas zůstávají znepokojujícími sudy střelného prachu. Zelenskyj v srpnu vystoupil na ustavujícím summitu „Krymské platformy“, setkání zástupců 46 zemí, které Kyjev zorganizoval, aby vytvořil na Rusko větší mezinárodní tlak. Na summitu byl kladen důraz na zvýšenou diplomatickou podporu Ukrajiny doprovázenou přísnějšími sankcemi vůči Moskvě, aby ji donutil vrátit Krym.

Ukrajina v NATO = válka s Ruskem

Zelenskyj v dubnu výslovně uvedl, že jediným způsobem, jak ukončit ruskou „agresi“ na Donbasu, natož zvrátit anexi Krymu, by bylo poskytnout Ukrajině členství v NATO. Takový krok je ovšem mimořádně nebezpečný. Představitelé Kremlu při několika příležitostech jasně uvedli, že členství Ukrajiny v NATO překračuje červenou linii, pokud jde o bezpečnost Ruska, a nebude tolerováno. Ukrajina v NATO také znamená, že USA by podle článku 5 Severoatlantické smlouvy byly povinny přijít zemi na pomoc. Pro Kyjev by bylo jednoduché zinscenovat vojenský incident a prohlásit, že šlo o akt ruské agrese. Navíc, ukrajinští politici tvrdí, že anexe Krymu a podpora Moskvy povstalcům z Donbasu již představují akty agrese.

Pokračující podpora USA nerealistickým územním ambicím Ukrajiny je nerozumná a nebezpečná, avšak pozvání Kyjeva do NATO, které učinila každá americká administrativa počínaje Georgem Bushem jr., je čiré šílenství. Ještě horší než slabý a zranitelný klient je slabý a zranitelný klient prosazující agresivní politiku, kterou není schopen udržet vlastními vojenskými zdroji a očekává podporu od svého mocného protektora. Nemá-li začít 3. světová válka, měl by Washington Ukrajinu nechat, aby se o sebe postarala sama.   

 

Ilustrační foto: Neonacismus je na Ukrajině jasně viditelný

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Lubodoc

Bejt Zelenským,tak na USA moc nespoléhám.Jednak jim dali na frak pasáci koz a pak je tu výrok H.Kissingera-Usa nemají spojence ani přátele,mají jenom svoje zájmy,Přeloženo do Trumpovštiny.Amerika first

luis

Nejsem si jist, ale pokud vím, pan Zelenskyj se proslavil hlavně jako herec. A ani slovo o režisérovi. To mě mate.

Dona

Myslíte , že len Ukrajina je nebezpečný klient USA ?  Čo tak pozrieť na problém z opačnej strany ?   Sú Spojené štáty bezpečný klient pre štáty NATO, pre Gruzínsko, pre Moldavsko, pre štáty Afriky, Latinskej Ameriky , ...?

Spojené štáty sú rovnocenným partnerom len Británii, Japonsku, Austrálii a Novému Zélandu. Ostatní sú len nástroje, vhodní pre proxy vojny a nevyhnutné obete bez ceny.

Standa

Ukrajina - obtížný uměly hmyz vytvořený Amerikou k obtížím Ruska. Ukrajina není v žádném ohledu státem. Je to kolonie řízena Amerikou. Suverenita žádná, zdroje malinkaté, hospodářství v rozvalu, fašisté a banderovci na každém rohu. Amerika by je ráda putila z řetězu na Rusko, ale i Americe je jasné, že to okamžitě odnese a to si Amíci rozmyslí. Odveta by byla skutečná a tvrdá i pro Evropu!  Ukrajina by prostě přestala existovat, zatím je nárazníkem.