Zapomenutá Venezuela

nicolas maduro
1.12.2020 09:09
V poslední době se o Venezuele příliš nemluví, ale je zřejmé, že prozatím došlo ke stabilizaci Madurova režimu, který byl ohrožen masovými občanskými nepokoji po posledních prezidentských volbách. Většina evropských a amerických států uznala za hlavu státu jeho rivala Juana Guaidóa. Možný budoucí vývoj naznačí parlamentní volby, které se v zemi konají 6. prosince a také přístup nové americké administrativy Joe Bidena.

Maduro blahopřál Bidenovi

Venezuelský prezident Nicolás Maduro gratuloval zvolenému americkému prezidentovi Joe Bidenovi k jeho nedávnému volebnímu vítězství. Rovněž vyjádřil sympatie budoucí viceprezidentce Kamale Harrisové a prohlásil, že je ochoten participovat na dialogu založeném na respektu a spolupráci a dosáhnout shody s novou demokratickou administrativou, která se ujme úřadu 20. ledna příštího roku. Madurova slova vyvolala spekulace o možném détente mezi Caracasem a Washingtonem. Obě země zcela přerušily již dříve omezené diplomatické vztahy v roce 2019, kdy došlo k uzavření ambasád a konzulátů v obou metropolích. Joe Biden již dříve avizoval, že nevylučuje setkání s Madurem, ačkoliv ho – stejně jako Trump – považuje za diktátora a ani nerozporuje uznání samozvaného lídra Juana Guaidóa prozatímní hlavou státu.

Trumpova politika „velkého klacku“

Během čtyř let Trumpovy vlády se bilaterální vztahy mezi USA a Venezuelou prudce zhoršily, neboť republikánská administrativa zaujala mnohem tvrdší postoj k radikálně levicovým režimům na americkém kontinentu oproti předchozí Obamově demokratické vládě, ve které byl Joe Biden viceprezidentem. K eskalaci napětí přispěly sankce uvalené v letech 2018 a 2019 na Caracas, které vyústily v plnohodnotnou hospodářskou blokádu a prohloubily již tak katastrofální situaci na ropě závislé ekonomiky. Mnozí experti tuto restriktivní politiku kritizují jako neefektivní „kolektivní trest“, který nejvíce postihne nevinné řadové občany. Například americký právník a odborník na lidská práva Alfred de Zayas uvedl, že „americké sankce vůči Venezuele jsou nezákonné, protože představují hospodářskou válku a podle mezinárodního práva mohou představovat zločiny proti lidskosti “. V březnu letošního roku Donald Trump vyhlásil odměnu 15 milionů dolarů za Madurovu hlavu a často hrozil přímou vojenskou intervencí za účelem svržení venezuelského socialistického režimu.   

USA po volbách a Maduro versus Guaidó

Maduro přirozeně využil rasových nepokojů, které se odehrály v USA po násilné smrti černocha George Floyda, aby podrobil americkou demokracii tvrdé kritice ve věci porušování lidských práv Afroameričanů. Během gratulačního proslovu prohlásil, že „Demokratická strana nevyhrála, nýbrž Trump prohrál… Biden obdržel hlasy naděje od ohromné většiny obyvatel USA, kteří chtějí změnu.“ Bidenovi blahopřál ke zvolení i prozatímní prezident Guaidó, který v únoru navštívil Trumpa v Bílém domě, a vyzval americké demokraty i republikány, aby ho společně podpořili v úsilí o změnu režimu. Nicméně Guaidóovo poselství se na sociálních sítích setkalo vesměs s negativními reakcemi a někteří jeho stoupenci ho vyzvali, aby razantně podpořil Trumpa v jeho tvrzení, že vyhrál volby. Maduro na to škodolibě reagoval vzkazem adresovaným Trumpovi: „Stvořil jste Frankensteina, hada, který vás zradil během pěti minut, přestože jste mu dal 800 milionů dolarů.“

Nejisté détente

Přestože Biden avizoval změny v dosavadní zahraniční politice, jeho tým se dříve zaručil, že bude prosazovat multilaterální sankce proti Venezuele „inteligentnějším způsobem a s konkrétními cíli.“ Slíbil také oficiální ochranu desítkám tisíc Venezuelanů žijícím ilegálně v USA. Je otázkou, zdali zachová Trumpův tvrdý kurz, nebo uvolní sankce a vrátí se k mírnější Obamově politice s opětovným navázáním diplomatických vztahů. To by však znamenalo faktické odepsání Juana Guaidóa jako prozatímního prezidenta a Trumpova chráněnce. Během prvního roku Bidenova prezidentství se zřejmě příliš mnoho nezmění. Samotný Maduro opakovaně zdůraznil, že „Trump i Biden reprezentují stejného imperialistického nepřítele.“ Oboustranná skepse a vzájemná nedůvěra tak poněkud zamlžuje vyhlídky na možné détente.  

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.