Známý politolog Zdeněk Zbořil představil nepříjemnou vizi ukrajinských voleb a vyplísnil Schwarzenberga

zboril
15.9.2014 20:45
Dovolil jsem si zde přetisknout první polovinu výšeuvedeného článku. Zvlášť pikantní části jsem si dovolil podtrhnout. Například: "Nová Winterhilfe pod patronací novinářky Petry Procházkové"

Známý politolog představil nepříjemnou vizi ukrajinských voleb a vyplísnil

Schwarzenberga

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Znamy-politolog-predstavil-neprijemnou-vizi-ukrajinskych-voleb-a-vyplisnil-Schwarzenberga-335162

 

Na úvod svého pravidelného hodnocení politických událostí posledních dní se politolog Zdeněk Zbořil věnuje blížícím se ukrajinským volbám, které podle něj budou jen propagandistickou mlhou s podporou USA a Evropské unie, přičemž militarizace země a hrozba potenciálního konfliktu prý bude dále možná. Vyjádřil se také k sankcím vůči Rusku.

 

Na Ukrajině zatím vládne příměří, nicméně i nadále jsme svědky vyostřené rétoriky mezi politiky. Severoatlantická aliance zahájila na západě Ukrajiny obří vojenské manévry, do země přijelo přes tisíc vojáků. Kyjev začíná budovat bezpečnostní zeď na hranicích s Ruskem. Ukrajinské strany se připravují na říjnové parlamentní volby. V předvolebních průzkumech zatím vede Blok Petra Porošenka, nicméně druhá je strana nacionalistického radikála Olega Ljaška.

Ukrajinské volby budou jen propagandistickou mlhou s podporou USA a EU

Podle politologa Zdeňka Zbořila budou ukrajinské volby mezinárodním společenstvím, popřípadě Evropskou unií a Spojenými státy schváleny a považovány za regulérní, i kdyby při nich došlo k jakémukoliv nedodržování běžných pravidel, protože pro Ukrajinu budou důležité z hlediska propagandy.

 

V této souvislosti připomněl, že Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) schválila volby Janukovyče, přesto se proti němu později Evropská unie postavila a dokonce aktivně podporovala Janukovyčovo svržení. „Ukrajinské volby se budou odehrávat ve stínu občanské války, které se bude zřejmě i nadále podle rétoriky Kyjeva říkat antiteroristická akce. Volby budou jen propagandistickou mlhou, které se dostane velké podpory z Evropy a z USA. Militarizace země a možnost potenciálního konfliktu bude dále existovat,“ řekl ParlamentnímListům.cz Zbořil.

 

A upozornil na tvrzení řady politických komentátorů nejen u nás, ale zejména v zahraničí, kteří se domnívají, že příměří je jen předvolebním oddechnutím a že po volbách, ať už dopadnou jakkoliv, se obnoví činnost bojových útvarů, které příměří využívají pouze k tomu, aby se přezbrojily a zaujaly lepší výchozí pozice pro budoucí konflikt. Poté zdůraznil, že zaznívající prohlášení v rámci ukrajinské krize se týkají i pokusu o použití jaderných zbraní.

 

Poznámku novinářky Petry Procházkové o obstarávání teplých oděvů pro kyjevskou armádu považuje v tomto kontextu podle svých slov za komickou. „V roce 1941 se tomu říkalo Winterhilfe. To svědčí o tom, že tyto volby nebudou zajímavé pro ty, kteří si myslí, že by mohlo na Ukrajině dojít k nějaké pozitivní změně,“ sdělil.

 

Politolog se ve svém pravidelném hodnocení politických událostí zaměřil také na protiruské sankce. „Sankce nejsou jen hrozbou pro Ruskou federaci, ale správně je pojmenoval předseda sněmovního zahraničního výboru Karel Schwarzenberg, který o sankcích říká, že to je válka a že si musíme uvědomit, že jsme ve válce s Ruskou federací, kdy je třeba, aby Putin dostal po kebuli.

 

 Já tato slova beru jako slova váženého politika, který je předsedou zahraničního výboru a nikdo z vlády nebo těch, kteří jsou na významných místech a mají odlišný názor na danou problematiku, mu nedokázali nic namítnout.

 

Předpokládám, že tolik zkušený politik Schwarzenberg se zřejmě od významných evropských politiků, s nimiž udržuje kontakty, dozvěděl, že máme dát Putinovi po kebuli a že jsme ve válce,“ míní politolog.

 

Sankce se budou dle Zbořila dále používat jako klacek na Ruskou federaci a bude záležet na jejich vyhodnocení, což, jak dodává, bude velice obtížné. „Zatím víme, že padá rubl, což Ruské federaci přinese nějaké škody, ale jaké to škody přinese nám a ostatním zemím v Evropě? Francouzi řekli, že nevydají vojenská plavidla z Francie do Ruska, ale už tam vyplula loď na zkušební plavbu s ruskou posádkou. Takto mohou sankce nakonec vypadat.

 

Stanoviska budou tvrdá, ale jejich dodržování může být různorodé,“ nastínil pro ParlamentníListy.cz a připomněl, že všechny sankce už od dob Napoleonovy blokády Velké Británie na začátku devatenáctého století byly vždy obcházeny a pomohly rozvoji černého obchodu a dalších negativních jevů, které s tím souvisejí.

 

„Ale to hlavní, co sankce přinášejí, bez ohledu na to, které straně ublíží více, je, že narušují dosavadní ekonomické a obchodní pořádky. Představte si, co sankce znamenají pro všechny možné firmy ze všech koutů světa, jak musí přehodnocovat smlouvy, které buď připravovaly, nebo je už měly podepsané. To je v každém případě destabilizace, a jestli dáme Putinovi po kebuli, je samozřejmě ve hvězdách.

 

Já kdybych byl politikem tak malého státu, jakým je Česká republika, a měl tak velký majetek, jako má pan Schwarzenberg, tak bych vážil slova mnohem více, než jak činí on nebo jemu podobní v řadě jiných evropských zemích,“ doplnil Zbořil.

 

 

 

 

antoninsebek
1/ Mám rád češtinu. (Proto mě píchne do oka, když je někde napsáno například O mne místo správného o mně). \r\n2/ Rád si vytvářím vlastní názory. A to z faktů, nikoliv z nějakých nápověd.\r\n3/
Klíčová slova: politolog Zdeněk Zbořil

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.