Zvítězí v Chile Pinochetův pohrobek?

obrazek
4.11.2021 08:21
21. listopadu se uskuteční všeobecné volby v Chile, ve kterých budou voliči vybírat nejen novou hlavu státu, ale i poslance, senátory a regionální zastupitele. Současnému pravicovému prezidentovi a miliardářovi Sebastiánu Piñerovi končí druhé funkční období a znovu již kandidovat nemůže.

Největší šanci postoupit do druhého kola a vystřídat ho v úřadu mají krajně pravicový kandidát José Antonio Kast Rist a levicový politik Gabriel Boric Font. Zatímco poslední průzkum z 20. – 22. října favorizuje Kasta (23 %) před Boricem (20 %), předposlední průzkum z 18. – 22. října predikuje vítězství levicového kandidáta (30,8 %) před pravicovým (27,7 %). Kdo jsou vlastně tito dva politici a co už mají za sebou?

Gabriel Boric je 35letý bývalý studentský předák chorvatsko-katalánského původu, který je od roku 2014 poslancem za nejjižnější region Chile. Vystudoval práva a vstoupil do studentského hnutí Autonomní levice. Během studentských protestů v roce 2011 se stal hlavním mluvčím Federace chilských studentů, čímž vešel ve všeobecnou známost a v následujících volbách byl zvolen poslancem jako nezávislý. O čtyři roky později mandát obhájil s největším počtem hlasů ze všech kandidátů. Během prvního volebního období se angažoval v komisi pro lidská práva a domorodé obyvatele. Letos v červenci byl nominován prezidentským kandidátem za širší levicovou volební koalici Schvaluji důstojnost, která zahrnuje stoupence přímé demokracie, zelené, progresivisty, socialisty, chávisty i komunisty.      

José Antonio Kast Rist (JAK) je 55letý právník a bývalý poslanec, potomek německých imigrantů. Na prezidenta kandidoval jako nezávislý již v roce 2017 a o rok později se stal lídrem konzervativního hnutí Republikánská akce. V roce 2019 založil krajně pravicovou Chilskou republikánskou stranu a think-tank Republikánské myšlenky propagující křesťanský ultrakonzervatismus, chilský nacionalismus, ekonomický liberalismus, antikomunismus a odmítání imigrace. Během prezidentské kandidatury před čtyřmi lety sliboval nižší daně a boj proti ilegální imigraci, což mu vyneslo podporu konzervativců, libertariánů, nacionalistů a penzionovaných důstojníků. Kontroverze způsobil jeho návrh zprostit viny příliš staré a nemocné funkcionáře Pinochetova režimu, kteří se dopustili porušování lidských práv. Obdržel více než půl milionu hlasů (necelých 8 %) a skončil na čtvrtém místě, ačkoliv mu průzkumy přisuzovaly třetinovou podporu. V druhém kole vyzval své voliče, aby hlasovali pro S. Piñeru. V zahraniční politice navrhoval uzavření hranic s Bolívií za účelem boje proti obchodu s drogami a v roce 2018 v brazilských prezidentských volbách podpořil Jaira Bolsonara.  

Z výše uvedených profilů dvou nejsilnějších kandidátů je evidentní, že chilská společnost je silně polarizovaná a oba politici jsou výrazně ideologicky vyhranění. Fakticky půjde o to, zda se Chile přihlásí k odkazu diktátora Augusta Pinocheta, nebo levicového prezidenta Salvadora Allendeho. Pokud zvítězí JAK, zůstane Chile součástí reakční pravicové fronty v čele s Brazílií a Kolumbií, naopak jeho soupeř Boric by posílil současné směřování Latinské Ameriky doleva. Doufejme, že Chilané rozhodnou ve prospěch druhé varianty.  

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.