Caitlin Johnstone: Jen ti, co lžou, najdou uplatnění

orwell ilustrace
23.11.2020 14:18
Lidé, kteří teprve začínají uvažovat nad tím, co je se světem v nepořádku, podléhají často představě, že novináři západního zpravodajského mainstreamu prostě jen vědomě vtloukají své lži do hlav svých konzumentů. Že se prostě dají tak nějak dohromady a vymýšlejí způsoby a cesty, kterými by své publikum ošálili až tak, že to pak ochotně kývne na války, na vládu oligarchů i na svůj útlak, který jde ve prospěch jejich plutokratických pánů.

Když ovšem do věci blíže nahlédnete, zjistíte, že to takto nefunguje. Převažujícím důvodem který vede novináře mainstreamu k hlásání nepravd je ten, že podmínkou k přijetí do mainstreamového média je třeba přeprogramovat vaši mysl tak, aby ladila s panujícím velmocenským světonázorem, anebo abyste takto fungující mysl už předem měli. Čili abyste měli mysl, která upřednostňuje lež před pravdou.

Nabídka zaměstnání korespondenta deníku New York Times (NYT) v Rusku, zveřejněná v NYT    stávajícím korespondentem listu v Moskvě Bryanem MacDonadem, ilustruje tuto pravdu nadmíru přesvědčivě. Zní takto:

„Příběh Putinova Ruska zůstává jedním z největších světových příběhů. Rusko vysílá své čety, vyzbrojené nervovými plyny proti svým nepřátelům, naposledy proti opozičnímu vůdci A. Navalnému. Svými kyberhrozbami zasévá chaos a disharmonii v západním světě s cílem pošpinit jeho demokratický systém, a současně s tím podporuje svoji falešnou verzi demokracie. Po celém glóbu nasazuje soukromé dodavatele vojenského materiálu a tajně rozšiřuje svůj vliv. Doma se jeho nemocnice plní pacienty s Covidem-19 a Putin se skrývá ve své vile.

Jestliže ti tohle zní jako něco, o čem bys chtěl psát, máme pro tebe dobrou novinu. Přijmeme nového moskevského korespondenta našeho listu , protože Andy Higgins přebírá post předsedy naší právě zakládané kanceláři pro východní Evropu, která začne fungovat s nástupem Nového roku“.

Co myslíte? Zareaguje na tohle někdo jiný, než člověk s tím nejvyhraněnějším nepřátelským postojem k Rusku? Není ta nabídka de facto vyhledáváním jedince s chorobně nenávistným viděním světa, či přesněji jedné části tohoto světa? Vždyť už její znění dává jasně najevo, že list hodlá přijmout jedině protiruského hysterika, který svým psaním z Ruska bude prosazovat dlouhodobé geostrategické zájmy západních mocenských struktur a pomlouvat Rusko, co to dá. Že bude se zápalem referovat o ruském vměšování, o vraždách novičokem, o tom, že se Putin ukrývá ve své vile, když se v Moskvě dobře ví, že je každý den v Kremlu.

Samozřejmě normální člověk o takovouto nabídku pracovního místa zájem neprojeví, takže práci  korespondenta NYT v Rusku převezme jedinec už předem nenávistí k Rusku indoktrinovaný. Nu a podle toho bude jeho  zpravodajství z Ruska též vypadat. Bude o Rusku  lhát, až se budou hory zelenat, aniž by si byl vědom, že lže.

Což je úkazem jevu, kdy se ortodoxie mainstreamového establishmentu stává spíš náboženstvím, než čímkoli jiným. A jestliže chcete pracovat v mainstreamové politice či v mainstreamovém médiu, musíte demonstrovat, že právě toto je to náboženství, které vy vyznáváte. A pokud z každého vašeho řádku bude vyzařovat: Já jsem věřící, Já jsem členem víry, bude vaše další kariéra v mainstreamovém médiu zajištěna.

Takže už aspoň zčásti víte, proč New York Times a vůbec všechny americké listy píší tak, jak píší?

Vybral a přeložil Lubomír Man

 

 

 

 

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

 

" On ( redaktor ) , to hovorí preto, že je za to platený. "  - takto argumentujú obhajcovia nevinných  " chudákov " novinárov, či redaktorov TV, rozhlasu....  Vychádzajú z toho, že zaplatiť sa dá všetko. 

Redaktor je síce zaplatený za svoju prácu, ale jeho myslenie musí zodpovedať potrebám daného média. Veda ešte nevynašla taký prístroj, ktorý by vygumoval naše hlavy a nalial iné myslenie. Preto existujú konkurzy na vyhľadávanie " tých správnych " zamestnancov. To platí na každé zamestnanie.

Aj herec musí vynaložiť obrovskú psychickú silu, kým sa naučí repliky, ktoré nie sú v súlade s jeho myslením a cítením. Herci by vedeli rozprávať ako dlho, a ako ťažko sa učia svoju rolu, aké traumy prežívajú hraní niekoho, kto jeho naturelu nezodpovedá. Preto existujú skupiny komikov, bábkohercov,  tragikomikov.....

Dôkazom o nutnosti zhody novinára a média  sú - pozývaní diskutujúci do televízie, či rozhlasu. Najmä pri analýze politických udalostí. Len výnimočne je pozvaný " oponent ".