Kam se vypravit na nejtajemnější místa u nás

obrazek
8.8.2011 19:36
Máte-li rádi mystéria a nevysvětlitelné záhady, jste-li odvážní a hloubaví, pak vám dnes nabídneme pár tipů na víkendové výlety za „husí kůží“ po těle. Tajemnými místy, která nějakým způsobem rezonují v lidských duší, bývají obvykle lesy, hřbitovy, kostely, vrcholy kopců, cesty nebo třeba zdánlivě prachobyčejné kameny. A bývají to zpravidla také místa, kde došlo k událostem, jejichž původ nám nepomůže vysvětlit rozum ani nejmodernější technika a jejichž kouzlu nám nezbývá než se podlehnout.

Naříkající kámen v Podolí u Brna

Několik kilometrů východně od Brna se nachází vesnička Podolí. Zde došlo zhruba před 150 lety k podivné události, ve které hrál hlavní roli smírčí kámen s rytinou kříže, který stál ve vesnici od nepaměti. Roku 1805 se nedaleko vesnice odehrála slavná bitva tří císařů u Slavkova, ve které padlo mnoho vojáků, a které bylo potřeba uložit do hromadného hrobu. Podolští občané neměli žádný předmět, kterým by přítomnost hromadného hrobu označily pro příští generace, použily proto onen smírčí kámen. Nic zvláštního se nedělo až do chvíle, kdy byla v obci budována studna a občané přemístily kámen k ní.V noci po přesunu se začal od kamene ozývat strašlivý křik a pláč, což se opakovalo každou noc.Vyděšení obyvatelé vísky pro to neměli žádné vysvětlení. Už totiž zapomněli, že kámen byl odebrán z hrobu padlých vojáků. Hlásný, který v noci obcházel ves, žádal, aby kámen byl vrácen na původní místo, jinak že prý se své služby vzdá. Na jeho stranu se začali přidávat i ostatní občané, a kámen byl proto přemístěn na původní místo. Od té doby mají lidé ve vesnici klidné spaní.

Díra do pekel

Uprostřed krásné a romantické Dubské pahorkatiny (nedaleko Mělníka) stojí hrad Houska. Je zajímavý už jenom tím, že z obranného hlediska je bezúčelný, v široširém okolí není nic, co by chránil. Sami archeologové potvrzují, že stavba a důvody proč byl hrad Houska vystavěn, patří dosud k nevyjasněným historickým otazníkům. Staré kronikářské zápisy potvrzují výjimečnost Housky: odedávna zde konali službu nejlepší páni z celé české země. Proč asi elita sloužila právě na hradě údajně tak bezvýznamném? Pověst traduje, že v jeho sklepení se nachází brána do pekla a kronikáři nás upozorňují na to, že je zde střeženo něco, co se "nesmí dostat ven". V dávné minulosti byla údajně nedaleko hradu nalezena díra, která byla plná démonů škodících lidem i zvěři. Jiná z legend vypráví příběh vězně, který se za odpuštění trestu podvolil prozkoumat hradní studnu, z níž se ozývaly strašidelné skřeky a vycházel smrdutý kouř. Když vězně ze studny vytáhli, měl vlasy šedivé hrůzou a pomátl se na rozumu. Co ve studni viděl, nikomu neřekl... A na tomto místě byla později – k vyrovnání démonických sil – postavena hradní kaple. Celý hradní komplex by pak plnil funkci jakési gigantické zátky proti zlu.

Psychotronikové označily některá místa v okolí hradu jako místa styku s jinou dimenzí a podivné pocity popisuje i řada návštěvníků hradu. Pokud byste se rozhodli odhalit tajemství pekelného hradu, možná, že byste měli být opatrní. Ďábel totiž nikdy nespí!

Tajemství hlubin táborských katakomb

Návštěvník, který se rozhodne projít zpřístupněnou trasu táborského podzemí, ani neví, co za poklad se skrývá pod jeho nohama. Podle pověsti má být ostroh, na kterém se staré město rozkládá, úplně provrtán tunely, chodbami a chodbičkami. A někde uprostřed nich, v nejméně přístupném místě, je údajně ukryta tzv. táborská archa. Podle některých badatelů jde o monstranci, kterou husité za dob vojevůdce Jana Žižky z Trocnova nosili před vojskem. Je nabita nesmírnou energií, díky níž se stalo husitské vojsko neporazitelným. Podle některých badatelů je táborská archa dokonce biblickou Archou úmluvy! Podle jedné z verzí ji do Čech přinesli francouzští templáři. Táborské katakomby stále čekají, až někdo odhalí jejich skrývající se srdce...

katerina-vaclavu
Vystudovala Fakultu humanitních studií, obor Elektronická kultura a sémiotika. Na volné noze pracuje jako redaktorka internetových stránek. Zajímá se o filosofii člověka, umění a především literaturu.
Klíčová slova: kultura, volný čas

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.