Nejvyšší americký velitel v Afghánistánu: Taliban nelze porazit

craig roberts 0717
6.11.2018 04:50
Válka v Afghánistánu se nedá vojensky vyhrát a míru lze dosáhnout jen politickým řešením s účastí Talibanu, přiznal nově jmenovaný velitel amerických sil a sil NATO v Afghánistánu generál Austin Scott Miller. Učinil tak ve svém prvém interview pro televizi NBS News poté, co v září t. r. převzal vedení sil NATO v Afghánistánu.

 

„TOTO NELZE VOJENSKY VYHRÁT. TO SE BUDE MUSET ŘEŠIT POLITICKY“, posoudil s překvapivou upřímností generál už 17 letý konflikt, který byl zahájen americkou invazí do Afghánistánu v říjnu 2001. Generál vyjádřil přesvědčení, že neustálým válčením je už unaven i Taliban a že proto snad nebude problém dostat jej k jednacímu stolu.

Takže shrnuto do faktů: Všechno bylo zbytečné. Jak oněch 17 let války, tak výdaje na ni a všechny její oběti. A to v zájmu lži o 11. září 2001 a o Bin Ládinovi.

Paul Craig Roberts

Překlad: Lubomír Man

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Bylo by od věci zeptat se našich válečníků, myslím tím politiky, kteří obhajují naši vojenskou účast v Afganistánu, ohledně závazného data, do kdy Taliban porazí. Datum by zůstalo přísně utajeno, ale urážek a zlostných výlevů by vytryskl nadbytek. 

V knize "Bushova válka" mne zaujala skutečnost, že už po prvním dni neměla americká letadla prakticky žádné cíle, na které by mohla útočit. Pro Američany je těžké, přetěžké bojovat s nepřítelem, kterému nelze téměř nic zničit.