Došlo k rozhodujícímu přesunu velmocenské rovnováhy

Paul Craig Roberts
11.10.2015 10:59
Svět si začíná uvědomovat, že 28. září, kdy Putin ve svém projevu v OSN prohlásil, že Rusko už nemůže dál tolerovat nespravedlivou, hloupou a chybnou politiku Washingtonu, jež uvrhla Střední východ a Evropu do chaosu, se v záležitostech světa udála dalekosáhlá změna. O dva dny později se totiž Rusko chopilo iniciativy a spustilo v Sýrii vojenské akce proti Islámskému státu.

Snad se mezi Obamovými poradci najde pár takových, kteří nebudou natolik arogantní, aby nedokázali tuto změnu pochopit. Ruská agentura Sputnik dnes oznamuje, že několik z nejvyšších bezpečnostních poradců doporučilo prezidentu Obamovi, aby své vojenské jednotky ze Sýrie stáhl, vzdal se svého plánu na svržení prezidenta Bašára Asada a navázal spolupráci s Rusy v jejich úsilí zastavit příval uprchlíků do Evropy. Tento nápor podle nich přispívá k tomu, že Evropané si začínají uvědomovat vysokou cenu, kterou platí za to, že zahraniční politiku USA podporují. Tito poradci dále Obamovi sdělili, že idiocie neokonzervatistů ohrožuje dokonce i washingtonské impérium v Evropě.

Někteří novináři, jako např. Mike Whitney či Stephen Lendman, mají za to – a správně – že Washington v záležitosti ruského zásahu proti Islámskému státu v Sýrii nemůže prakticky nic dělat. Plán neokonzervativců, aby OSN vyhlásilo nad Sýrií bezletovou zónu a tak Rusko ze Sýrie vystrnadilo, je nesmysl, protože OSN takovouto rezoluci nikdy nevydá. Mimo jiné i proto, že tuto bezletovou zónu Rusové už v Sýrii de facto ustanovili.

Putin, aniž by se uchýlil k jakýmkoli verbálním hrozbám či k vyslovování jmen, změnil velmocenskou rovnováhu ve světě a svět si to uvědomuje. Odpověď Washingtonu pak sestává z kraválu, vyhrožování a lží, z nichž některé nacházejí svůj ohlas i u některých z jeho nejpochybnějších vazalů. Jediným výsledkem toho všeho ovšem je pouhá demonstrace washingtonské impotence.

Jestliže má Obama aspoň kousek zdravého rozumu, propustí ze své vlády neokonzervativní hlupáky, kteří veškerou schopnost a moc Washingtonu dodneška rozmrhali, a přikloní se k zájmu Evropy tím, že začne spolupracovat s Ruskem. Tak, že bude teroristy na Středním východě, zaplavujícími Evropu zástupy uprchlíků, nikoliv sponzorovat, ale likvidovat.

Jestliže si ovšem svůj chybný postoj z minulosti nepřipustí, budou USA ve světě i nadále ztrácet jak svou důvěryhodnost, tak i prestiž.

Přeložil Lubomír Man

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Václav Semerád

Pane Mane, dopouštíte se jedné (a nejen češtinské!) chyby. Proč používáte budoucí čas, když je na místě už jen čas minulý? USA nebudou ztrácet důvěryhodnost, neboť ji už dávno ztratily. Co dávno nemají, to už nemohou ztrácet! Ztrácet mohou už jedině vojenskou převahu (pokud nedělám tutéž chybu i já :-) Podle mě je ke ztrátě vojenské převahy USA čas nejvyšší...

Vladimír Štingl

Pane Mane, kéž by ztratily vše jednou provždy. Důvěryhodnost u soudných a normálních lidí nemohou mít absolutně žádnou a prestiž??? Ta válečná nenávistná a bezohledná nadutá sebranka??? Kéž bychom se toho dožili, našim dětem a vnukům by se v budoucnu zcela jistě žilo podstatně lépe.

Zdravím Vás.