P.C. Roberts: Ekonomický dopad koronaviru by mohl být revoluční

craig roberts 0717
16.3.2020 06:53
Koronavirus a globalizmus nám už brzy udělí životně důležité lekce. Otázkou je, zda budeme umět tyto lekce, které tentokrát nejdou k dobru vládním zájmových skupinám a ideologiím, správně pochopit a využít.

Koronavirus nás poučí o tom, že země bez bezplatné zdravotní péče je znevýhodněna. Miliony Američanů žijí od výplaty k výplatě. Nemají na to, aby si koupili sdružené platby. Nejsou ani pojištění. Což neznamená nic jiného, než že milionům lidí, nakažených koronavirem, se nedostane lékařské péče. A umírání lidí díky takovémuto stavu věcí se dá v jakékoli společnosti snést jen velmi obtížně.

Přerušení podnikových provozů, jako výsledek naší snahy zastavit šíření koronaviru, odepře výplaty milionům Američanů, žijících od výplaty k výplatě. Kde pak tito lidé vezmou peníze na jídlo, ubytování a dopravu? Nemusíte vidět do velkých dálek, abyste na obzoru spatřili hrozivý scénář.

Globalizmus sebral naději mnoha příslušníků střední třídy na lepší mobilitu a živobytí obecně tím, že jejich pracovní příležitosti vyvezl do Asie. Což vše dohromady způsobilo stav, v němž populace, která si dokázal dřív i něco ušetřit, je dnes zadlužena.

Globalizmus zredukoval i možnosti přežití naší společnosti tím, že ji učinil závislou na zboží, vyráběném v cizině, jehož přísun do USA může být ovšem cizími nepokoji kdykoli přerušen. A také když  ji ohrozil svoji zahraniční politikou neshod, vedoucí k sankcím. Anebo když zemi přivedl do stavu, v němž trvale převažuje dovoz nad vývozem, což je konečný výsledek současné praxe vyvážet americké formy do zahraničí.

Spojené státy mají tak dnes nechráněnou populaci a ekonomiku v potížích.

Existuje z tohoto bludného kruhu cesta ven?

Pro mnoho Američanů je znárodnění špinavé slovo, ale nese s sebou mnoho výhod. Národní zdravotní péče dnes dokáže snižovat své výdaje např. tím, že ze svého systému vyřadila možnost vybírat z něj zisky soukromých jedinců či společností. Kdyby se stejnou cestou vydaly i farmaceutické společnosti, mohly by se pak namísto honby za ziskem zaměřit víc na potřeby léčebné. Každý přece ví, že společnost Big Pharma ovlivňuje zdravotní školy a lékařskou praxi ani ne tak, jak by to  vyhovovalo zdraví lidu, ale jak to jde k duhu jejím ziskům. Stanovisko bez předsudků by tedy v této oblasti mohlo učinit mnoho dobrého.

Socialista je další americké sprosté slovo, které se dnes lepí na zvláště na B. Sanderse.

Já sám jsem se socialistou nestal přes noc. Jen prostě nahlas myslím. Jak se může naše ekonomika zvednout ze dna, když jak populace, tak společnosti jsou dušeny zadlužením? Odpuštění dluhů je tedy dnes jedinou cestou, jak se lze z této smrtelné dluhové pasti vymanit. Avšak je možné odpustit dluhy bez znárodnění? Nikdy, pokud by manažeři Wall Streetu a současně i členové „jednoho procenta“ nerozdali všechno, co mají. Tihle pánové zvýšili od roku 2008 své zisky o 95 procent.  Dá se čekat, že se takovéto výnosné živnosti vzdají?

Nahlíženo z této perspektivy existuje tedy už jen jediná možnost. Že je prostě znárodníme.

A co koronavirus?

Ten se buď může stát katalyzátorem naznačené revoluční změny, anebo se jen jako další časovaná bomba uloží do arzenálu.

Vybral a přeložil Lubomír Man

 

 

 

 

 

 

 

 

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Znárodnenie ako recept v Spojených štátoch neprejde, súdiac podľa toho, že tí najbiednejší v primárkach hlasujú za J. Bidena, nie za B. Sandersa. Kedy zmeniť status quo, ak nie teraz ? Zrejme  nie je dosť biednych, zrejme sú spokojní tak, ako teraz žijú. To len tretia strana vidí ich biedu a ľutuje ich.

Medzi americkými konzervatívcami a kvázi demokratmi je rozdiel len minimálny. Obe strany stoja a padajú na svojich členoch a podporovateľoch = miliardároch, zbrojnom priemysle, technologických firmách a vojnách. Obe strany nedovolia nikomu, aby im vzal Wall Street...a už vôbec nie B. Sandersovi s jeho socialistickými nápadmi. Evidentne zaúčinkovala milionárska klika na odstránenie B. Sandersa. Američania mali šancu niečo zmeniť, ale nechali sa kúpiť a oblbnúť.

Globalizmus sa trasie v základoch, ale obávam sa, že sa zásadne nezmení. Aj preto, že národné štáty sa každým dňom viac a viac združujú pod jednu strechu, ľahko sa vzdávajú najmä hospodárskej a bezpečnostnej nezávislosti v nádeji, že ľahšie odolajú konkurencii a bezpečnostným hrozbám. Globalizmus zašiel priďaleko - odkiaľ " niet " návratu. Nezmení to ani koronavírus.