P.C. Roberts: Řecko – zmarněná šance

atheny noc
16.7.2015 10:42
Tak hodnotí výsledek jednání řeckého premiéra Tsiprase v EU náměstek ministra financí v někdejší Reaganově vládě P.C. Roberts a píše dále:

Syriza se obrátila zády k šanci zachránit Řecko tím, že vyvede svou zemi z EU. Cena tohoto ekonomického i politického fiaska jde – bohužel – dál než jen k hranicím Řecka. Fiasko Syrizy ohrožuje totiž suverenitu všech členských států EU, hlavně pokud jde o jejich dosavadní systémy sociálního a zdravotního zabezpečení. A ještě osudovější je, že Syriza tím, že nesetrvala na svém púvodním stanovisku a nepřivodila tak rozpad aliance NATO, zmarnila šanci Světa vyhnout se světové válce.

Kolaps Syrizy týden poté, co obdržela nejsilnější mandát řeckých občanů v referendu, vyvolává logicky spoustu otázek. Pochybuji např. že by Syriza dokázala ustát tlak, který byl na ni v minulosti vyvíjen, kdyby měla zrníčko tušení, že její vůdce a současně řecký premiér vystoupí nakonec se stejnou politikou vyprodávání řeckých zájmů, jak to činily vlády předchozí.

Syriza jako politická strana dnes totiž nedává smysl, zvlášť když k takovémuto vyústění dochází v okamžiku, kdy má za zády vítězné referendum, jež její pozici v konfrontaci s tzv. trojkou (Mezinárodní měnový fond, Evropská komise a Evropská centrální banka), nesmírně posílilo.

Zřejmě padly výhrůžky tak hlasité, že hlas řeckého lidu v bruselském sále přehlušily.

Vybral a přeložil Lubomír Man

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.