P.C. Roberts: Severní Korea má za to, že Pompeo nedrží dohodu

craig roberts 0717
8.7.2018 18:28
Pchjongjang vyjádřil svou lítost nad postojem, který na probíhajícím jednání mezi delegací USA a Severní Koreje zaujal americký ministr zahraničí Mike Pompeo, a obvinil Washington z toho, že mu jde mu výhradně jen o jednostranné a vynucené nukleární odzbrojení Severní Koreje. „Očekávali jsme, že USA přijdou s konstruktivními návrhy ke zbudování obapolné důvěry v duchu vzájemných rozhovorů vedoucích ke sjednocení obou Korejí, avšak přístup, se kterým na jednání přišla americká delegace, je skutečně politováníhodný“ píše se v prohlášení, které právě vydala Severokorejská ústřední zpravodajská agentura.

Nechť je tento vývoj v Severní |Koreji poučením pro prezidenta Putina, jestli nějaké potřebuje, že žádné dohodě s Washingtonem se nedá věřit. Jak řekl syrský prezident Asad: Slovo Washingtonu nic neznamená, říká jedno a činí druhé.

Čerstvý příklad této věrolomnosti musí přece Putin vidět v nedávném Trumpově roztrhání nukleární dohody s Iránem - a nyní zřejmě i předběžné dohody se Severní Koreou. Vždyť konečně i Rusko samotné má dlouhodobou a bolestivou zkušenost se slovem Washingtonu, když se na ně tolikrát a naivně spoléhalo. Stačí vzpomenout na americké zrušení smlouvy o antibalistických raketách atd.atd. Jestliže má ovšem Putin svázané ruce hvězdnýma a pruhovanýma očima ruských atlanticistů a nebude proto schopen na schůzce Putin-Trump zaujat pevný postoj, čeká Rusko další bolestná zkušenost. Západ vychvalující atlantističtí integracionisté už ostatně zveřejňují seznam ústupků, které je prý Putin připraven Washingtonu učinit.

Proč ale by měl Putin činit nějaké ústupky? Problémem je washingtonská hegemonistická ideologie a nikoliv Rusko. A proto by Putin na žádné ústupky přistupovat neměl. A jestliže tak učiní, je jedno jisté. Nedostane nic na oplátku.

Překlad: Lubomír Man

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Ten, kto pozorne počúval každé Trumpovo a Pompeovo slovo - doslova každé - a nepodliehal dojmom, ilúziám a nedomýšlal si to, čo tam nebolo, ten musel vedieť, že Spojeným štátom ide o jedno jediné : o denuklearizáciu Severnej Kórei. A tým o odstránenie hrozby pre USA. O nič viac, ani menej !

Predpokladala som, že nebudem jediná, ktorá dobre počúvala. Naviac, prítomní každej Trumpovej reči kdekoľvek bol, boli stovky novinárov i politikov. Pri čítaní komentárov sa dalo vidieť, že koľko ľudí, toľko názorov, toľko rôznych výsledkov z posluchu Trumpových prejavov. Hlavne, veľa nádeje v niečo, čo USA nemali  ani v pláne urobiť.

Najväčšiemu sebaklamu podľahla KĽDR - ktorá si myslela , alebo skôr dúfala, že dohoda bude niečo za niečo. A to je tragický omyl . Trump jasne deklaroval, že najprv úplné odzbrojenie, potom môže prísť zrušenie sankcií a pomoc USA k svetlejším zajtrajškom v KĽDR.  Svet má skúsenosti so sľubmi USA. 

Severná a Južná Kórea môže využiť situáciu iba na zlepšenie vzťahov a hospodársku spoluprácu medzi nimi - bez pomoci a dozoru USA - ak to pravdaže Južnej Kórei Spojené štáty dovolia. 

Kým budú USA ovládať medzinárodné bankovníctvo pomocou USD, dovtedy sa nič nestane a neurobí bez " dobrej " vôle USA. Dnes to tuším vedia všetci, okrem naivných svetových lídrov - ako je Merkelová, Putin,  ........