P.C. Roberts: Země bez jediného poctivého média je ztracena

nyt
17.7.2020 06:46
Už nějaký čas upozorňuji na to, že namísto médií, na která naši Otcové zakladatelé spoléhali jako na něco, co má naši společnost chránit, mají dnes Spojené státy ministerstvo propagandy, jehož jediným smyslem a účelem je naši společnost zničit.

Od několika svých přátel jsem se dověděl o dopisu, zaslaném redaktorkou listu New York Times Bari Weissovou A.G. Sulzberbergerovi, ve kterém tato na další své působení v tomto listu rezignuje. Tito přátelé se mě současně ptají, nejsem-li skutečným autorem dopisu já sám, natolik jim prý styl dopisu mé psaní připomíná.

Samozřejmě jsem dotyčný dopis nepsal. Jde o dopis zcela výjimečný, napsaný rukou novinářky ctící zásady a mravní integritu a současně si uvědomující, že právě tyto vlastnosti už nejsou v New York Timesech vítány. Dopis Bary Weissové je lepší, než cokoli co bych dokázal napsat já. Je totiž psán její vlastní osobní zkušeností, do které mohu já dnes už jen nahlédnout.

Jako někdejšímu přidruženému vydavateli a sloupkaři deníku Wall Street Journal a pravidelnému přispěvateli do listů Los Angeles Times, New York Times a řady dalších prominentních tiskovin mi už dnes není dovoleno jakýmkoli způsobem se na jejich práci podílet.

Důvodem je to, že pravda už s poselstvím, které tyto listy vysílají do společnosti, nemá nic společného.

A to je též poznání, ke kterému při práci v New York Timesech dospěla Bari Weissová: „V tisku a zvlášť v tomto listu (míněn New York Times), se prosadil nový společný názor: pravda přestala být výsledkem kolektivního zkoumání, ale stala se věčně platnou ortodoxií známou jen hrstce osvícených, kteří ji rozšiřují dál“.

Zde jsou některé části jejího dopisu:

„Drahý A.E.

S lítostí Vám oznamuji, že rezignuji na další své působení v listu NYT. Nastoupila jsem do něj před třemi lety naplněna vděčností a optimizmem. Přijali jste mě s tím, že do listu uvedu hlasy, které by se jinak na jeho stránkách neobjevily. Hlasy začínajících spisovatelů, centristů, konzervativců a dalších, kteří New York Times nikdy nepovažovali za svůj domov. Účel toho byl jasný: Neúspěch listu odhadnout výsledek voleb v r. 2016 byl důsledkem faktu, že list NYT do svého referování nedokázal pojmout všechny, kteří v této zemi žijí. A mým úkolem bylo tento nedostatek odstranit.

Bylo mi ctí být takovéhoto úsilí účastná. Avšak lekce, které po volbách měly toto úsilí podpořit – to je lekce o potřebě pochopit nejen některé Američany, ale Američany všechny,  bránit se jednostranným pohledům a podporovat svobodnou výměnu názorů všech lidí, se nenaplnily. A namísto toho se prosadil nový společný názor, podle kterého přestala být  pravda výsledkem kolektivního zkoumání, ale stala se věčně platnou ortodoxií známou jen hrstce osvícených, kteří ji rozšiřují dál.

V NYT se příběhy vybírají a vyprávějí tak, aby uspokojily jen úzkou vrstvu čtenářstva,  a nikoli tak, aby se široká veřejnost to podstatné o světě dověděla a poté si pak si na věci a události, takto jí podané, udělala svůj vlastní názor. Vždy jsme se učili, že úkolem novinářů je psát první hrubý nástin budoucí historie, avšak v NYT se historie stala pomíjivou záležitostí, která se přeformovává tak, aby vyhovovala příběhu předem zadanému.

Nerozumím tomu, jak jste mohl dovolit, aby se tento druh psaní stal v NYT běžnou praxí. Jak jste za ním mohl stát a zároveň mě v soukromí chválit za mou odvahu. To už jsme na tom skutečně tak špatně, že psát pravdu vyžaduje odvahu? Jistě, proč riskovat, když si zaměstnání zajistíme nejbezpečněji tak, že tisíckrát napíšeme, že Donald Trump je nebezpečím pro zemi i svět.

Vždy jsem se utěšovala, a utěšuji se tak i dnes, že ty nejlepší ideje ze všech se nakonec přece jen prosadí. Ale neprosadí se jen samy sebou, potřebují svůj hlas a potřebují být vyslyšeny. A především  je musí podpořit lidé, ochotní podle nich žít.

Upřímně

Bari

Tolik k dopisu Bari Weissové, ke kterému bych si dovolil dodat už jen toto: Země bez svobodných, čestných a poctivých médií pro něž je pravda hodnotou nejvyšší, nemůže přežít.

Což současně naznačuje, proč přežít nemohou Spojené státy.

P. C. Roberts

Vybral a přeložil Lubomír Man

 

 

 

 

 

 

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antonin vaclav

Promiňte že Vás obtěžuji, tak naši novináři kopírují asi prozápadní zahraniční novinářskou skupinu. Píšete "Zahraničie, spolky, ktorých sme členmi". A co ty ostatní státy světa? 

Chápu, že diktát států či organizací do kterých jsme vstoupili, je pro směřování našeho státu důležitý. Základem by mělo být ale poznání domácí politiky tedy politiků či politických stran.

Proto stále bude existovat naše a zahraniční politika což je defakto znak suverenity všech státu.

Dona

Naše novinařina kopíruje tú zahraničnú. Naše novinařina plní tie isté úlohy, ako tá západná. Čítať NYT je to isté ako čítať Reflex, Denník N,....

Keď hovoriť o našich - je to to  isté, ako hovoriť o amerických....

Kto chce poznať a rozumieť domácej politike, musí sa najprv pozrieť do zahraničia. Zahraničie, spolky, ktorých sme členmi absolútne diktujú domácu politiku. Preto už neexistuje naše a vaše, naše a zahraničná.

Kto  nájde a vidí rozdiel ?

antonin vaclav

Poctivé medium je scifi

P.C. Roberts lká nad tím když ho vyhodily z práce jako milony dalších lidí na světe. Jeho glosa "Země bez jediného poctivého média je ztracena"

je jen pláč nad rozlitým mlékem.

Emotivmí dopis s názorem od nějaké Bari nemusí být směrodatný.

Všichni novináři by měli přinášet zprávy tak jak se staly. Pochopitelně mají i své názory,emoce,vzdělání,prostředky a další, jako běžní lidé.

Takže se nám do zpráv dostavají už různě vybarvené skutečnosti, které už přesně neodovídají holému faktu. Zaměřením jednotlivých novin či novinářských společností a bůh ví jak se to nazývá je řízené (kým a proč nechám na vaší fantazii) a omezuje možné objektívní vyjádření které je nevhodné k danému stylu media. Cenzuru můžou v kvalitě posoudit třeba diskutéři kteří s ní mají dostatečné zkušenosti na jakémkoliv webu. Pak je na čtenářích či divácích aby podle svých již výše jmenovaných možností posoudili uvedenou zprávu.

Autor chtěl asi podpořit amerického novináře, který jak je nepřímo patrné z článku podporuje současného prezidenta Trumpa. Vhodnější by bylo se zaměřit na naši novinařinu.

Dona

Súdiac podľa stavu mysle a názorov väčšiny Európanov, ale aj podľa " nehybnosti " zvyšku sveta - USA prežijú všetko, na čo si človek len spomenie. Aj súčasné vnútorné problémy Spojené štáty vyriešia obvyklou cestou - vojnou v zahraničí. 

Pozrime sa na USA triezvymi očami : bezohľadu na vnútorné problémy spoločnosti,  aktivizujú sa bezohľadne  v zahraničí - akoby sa ani nechumelilo. Pripadá mi to, akoby zámerne nechali vnútorný chaos " vyhniť ", veď sa Američania ako obvykle spoja a zanechajú škriepky, keď Štáty  budú " napadnuté nepriateľom USA", a keď zaznie známa veta : Národná bezpečnosť USA je ohrozená.... ideme bojovať za demokraciu, slobodu a našu národnú bezpečnosť.

Takže sa vôbec o Štáty " neobávam ".  Naopak, čím ďalej, tým viac o zvyšok sveta, ktorý má hlavu v piesku, ako ten pštros.