Yekta Uzunoglu: Erdogan bodl Putina nožem do zad – už podruhé!

erdogan putin
16.10.2017 09:27
Již roky se snažím tady, ve svém druhém domově, vysvětlit, že aby člověk mohl pochopit současnou Erdoganem prezentovanou "politiku", je třeba především pochopit tureckou mentalitu. Erdogan je totiž prvním tureckým státníkem, který v dějinách Turecka přichází se svou pravou tureckou mentalitou do politiky nejen doma, ale i v zahraničí! Po bezdůvodném sestřelení ruského letadla Turky, se Putin, který dlouho ignoroval upozornění svých blízkých poradců a "chlapsky" věřil Erdoganovi, kterého vnímal jako "chlapa", probudil.

Přestože při novém sblížení s Erdoganem byl Putin už opatrný a snažil se spíše diktovat Erdoganovi svoje podmínky přibližování ve vzájemných vztazích, přece jen asi pořád věřil, že se dá s Erdoganem leccos realizovat. Jen v tomto roce se opakovaně sešli a počet vzájemných telefonátů nelze ani sčítat.

V tom duchu přijel Putin do Turecka i 28.09.2017 a jak nám opět světová media prezentovala, vypadalo to, že se sešli dva praví "bratři ", co tahají za jeden provaz dokonce i proti EU a možná i proti NATO, jelikož šlo i mimo jiné o prodej SS 400 Turecku!

Ale ve stejných hodinách se ozval z Moskvy Peškov, který sdělil novinářům, že Rusko respektuje vůli kurdského národa vyjádřenou v referendu konaném v iráckém Kurdistánu dne 25.09.2017 a výsledky toho referenda byly sděleny světu 27.09.2017 a to neměl dělat !

Cesta skončila, média nám ukázala, jak se oba společně chlapsky usmívají při podávání rukou a podle toho to vypadalo, že Turecko už je spojencem Ruska!

Ale kdepak!

Ani ne za 12 dní se Erdogan jako z čistého nebe z pomsty objevil v Kyjevě a to téměř s celým svým kabinetem včetně náčelníka generálního štábu a odborníky z oblasti jádra a hned se pustil do Ruska, že se se svým přítelem Petrem Porošenkem na všem dohodli, že budou nadále v otázce Krymu a dalších obsazených ukrajinských území postupovat společně, že okupaci Krymu nikdy Turecko neuznalo a ani nikdy neuzná, že budou společně hájit celistvost Ukrajiny a silná celistvá Ukrajina je v zájmu Turecka….. Erdogan tvrdil, že učiní vše, aby dostal z vězení svoje bratry, kteří se nacházejí v zajetí okupantů na Krymu, protože Krymští Tataři jsou součástí turecké existence… ve svých útocích na Rusko Erdogan ještě přidal svůj popis zločinů Ruska spáchaných na Krymu a na Ukrajině a mluvil tak dramaticky, že by se člověk hned rozplakal… Petr Porošenko poděkoval Erdoganovi, že v tom boji jako přítel podporuje s celým Tureckem Ukrajinu. Následoval podpis řady smluv a dohod od oblasti letectva, společné obrany až k zemědělským produktům, k vyškolení Turků na Ukrajině v oblasti jaderné energetiky....

A to vše ani ne 12 dní poté, co objímal Putina v Turecku a prezentoval ho jako svého nejlepšího přítele....

Erdogana patrně nechápe jen Putin ale ani Trump, Merklová, prostě státníci z Evropy a z Ameriky a nechápeme ho ani my, občané! Ale to není chyba Erdogana, ale naše, protože nechceme vidět existenci jiné mentality či etiky, která nemusí být identická s naší....

Yekta Uzunoglu

uzunoglu
MUDr. Yekta Uzunoglu (1953) je kurdský lékař a podnikatel s arménskými kořeny. Mimo svých profesí se celoživotně angažuje jako kurdský aktivista, spisovatel a překladatel: Je například autorem překladů částí Bible a děl Karla Čapka do kurdštiny V roce 2006 obdržel cenu Františka Kriegla.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Po prvé : Rusko je v pozícii, v ktorej musí riskovať. Potrebovalo Turecko ako " spojenca " v Sýrii pretože je v NATO a má geniálne výhodnú geografickú polohu. Už mimoriadne riskovalo pri spojení sa s Assadom. Len moment prekvapenia ho zachránilo pred útokom zo strany NATO a Turecka. Rusko vedelo iste, že v Sýrii bude obkolesené len nepriateľmi. Preto mu nič iné neostávalo, ako hrať vabank : vyrokoval dohody, ktoré viseli na tenkom lane. Prvé lano prasklo v Turecku pri zostrelení stíhačky. Možno aj V.Putin to prečítal, ako varovanie, že sme len " partnermi " dovtedy, kým nám ty, Rusko, pôjdeš po ruke. Erdogan to už vtedy dal jasne najavo, že je " nebezpečný " priateľ. Spomeňme si na reakciu Stoltenberga : NATO nezasiahne, lebo je to problém Ruska a Turecka. Erdogan bol sklamaný, lebo očakával , že sa NATO spolu s ním pustia v Sýrii do Ruska. Zostrelenie stíhačky vymyslel ako dôvod vojny NATO - Rusko. Nevyšlo mu to. Erdoganovo sklamanie som cítila až tu, do Strednej Európy ! Žeby to V. Putin necítil ? Asi hej, veď vyhlásil embargo. Potom sa nechal pomýliť listom pre pozostalých - list mal byť adresovaný Ruskej vláde ! Zrejme situácia v Sýrii si vyžadovala opäť sa s Tureckom spojiť - už vtedy sa ukazovalo, že USA hraje dvojakú hru. Erdogan bol chvíľu spoľahlivý partner, až kým Rusko po druhý raz odmietlo turecké paradajky : vtedy sa vyjadril, že sa Rusku za to pomstia. Žeby  VP táto veta ušla ? Žeby si VP myslel, že Erdogan sa už o nič nepokúsi? 

Po druhé : Vieme, že Turecko( aj ako Osmanská ríša) už stovky rokov drží v šachu Rusko v Bosporskej úžine a v Dardanelách + Marmarské more. O prechod z Čierneho mora do Stredozemného bolo niekoľko vojen. Pre Rusko je tento prechod životne dôležitý - o dôvod viac, aby s Tureckom mali dobré vzťahy. 

Po tretie : Turecko má spoločné severné hranice s Ruskom a Ukrajinou cez Čierne more. Inak : NATO je na ruských južných hraniciach cez Čierne more. Ďalší dôvod, prečo má Rusko - no nie Turecko, dôvod na dobré susedské vzťahy . A práve toto zneužil Erdogan : vedel, že totálne podrazí a zasadí tvrdý úder Rusku, keď sa stane spojencom Ukrajiny a zablokuje lode z Krymu.!!! A to všetko pre paradajky a Kurdov !

Turecko s, alebo bez Erdogana je významný štát pre svoju geografickú polohu a členstvom v NATO. Vie o tom a priam bezočivo a arogantne to zneužíva. Preto si na neho netrúfnu USA, EÚ vrátane Nemecka, ani nikto iný. Preto sú len tri možnosti, ako s týmto faktom nakladať : byť priateľ v dobrom i zlom, byť nepriateľ, alebo nemať s ním spoločné nič - ani hranice, ani náboženstvo, ani spolok ( piva)