Cesta do otroctví

david rath 2
21.5.2016 01:06
Míra nezaměstnanosti v Česku se přibližuje hranici takřka 100% zaměstnanosti, tedy stavu, že pracují všichni, kdo pracovat chtějí. Mnohé firmy už začínají mediální ofenzivu, že nemají lidi a potřebují dovézt pracovní síly ze zahraničí, rozuměj ze zemí, kde jsou ještě chudší lidé, než jsme my. Prý potřebují další expanzi…

Nízké mzdy a slabá koruna

Nízká míra nezaměstnanosti je nepochybně lepší než vysoká nezaměstnanost. Je však potřeba říci, že u nás je dosahována díky mzdovému dumpingu, který je umocňován uměle vytvářenou „slabou“ korunou . Srozumitelně řečeno ,nízká nezaměstnanost je díky chudobě ( lacinosti) těch, kteří pracují.

Příběh Amazonu

Kousek za Prahou vyrost gigantický sklad Amazon. Mezi obludnými halami jde o mimořádnou obludu. Různí politici se tam ukazovali s tím, jak je to super, že vzniknou tisíce pracovních míst. Vznikla hlavně místa skladníků a řidičů, navíc v místě, kde je nezaměstnanost z celé země nejnižší - pár kilometrů od Prahy. Megaskladiště funguje především pro německou klientelu. Nadnárodnímu gigantu se vyplatí zásobovat německé zákazníky ze skladu v Česku u Prahy a to jen proto, že český skladník a řidič dělají za zhruba třetinovou mzdu oproti německému zaměstnanci. Zajímavé by bylo zjistit, zda Amazon nakoupil alespoň za tržní cenu pozemek a nebyl taky příjemcem nějakých „dotací – úlev“ opět vybraných z daní chudého obyvatelstva. Pokud ano, pak je to ukázka toho, jak velcí jsme troubové.

Volíme si chudobu

Český zaměstnanec dostává necelou třetinu toho co jeho kolega v Německu, nebo Rakousku, ale přitom nakupuje zboží za takřka stejné ceny. Podívejte se na cenu pohonných hmot, ale i řady potravin, o ošacení ani nemluvě. Český pracovník je tedy zhruba 3x - 4x chudobnější, než srovnatelný Němec. Takto se prosperující stát s bohatými občany vybudovat nedá- za 25 let se na tom takřka nic nezměnilo. Je skoro jisté, že se budeme další desítky let plácat v tomtéž. K tomu se sem nahrnou práci odmítající migranti s požadavkem, abychom je živili, čímž se situace ještě zhorší.

Ne investice, ale kvalitní investice

Proč spojuji příklad jednoho Amazonu se situací v celé zemi? Proto, že mi připadá pro poslední roky takřka typický. České vlády dlouhodobě selhávají ve schopnosti přitahovat do Česka kvalitní investice. Tedy ty, které pro zemi přinesou nevyšší zisk a přitom mají nižší doprovodné negativní náklady, co se týče dopadů třeba do životního prostředí, nebo co do nebezpečnosti a náročnosti práce. V tomto ohledu je v podstatě nejlepší přitáhnout finančnictví, bohatší turisty a malé, střední podnikání.

Neumíme přitáhnout peníze

Ve finančnictví nemáme co nabídnout, vyjma toho, že každému jeho peníze prolustrujeme horem dolem, což je sílící trend. Není pak divu, že je sem ze zahraničí nikdo nechce posílat, ukládat a zde investovat. Řadu bohatých cizinců jsme i v duchu „naší tradice“ spektakulárně stíhali a zavírali. Naposledy cirkus okolo pana Zadeha. Kdo by si z bohatých podnikatelů pak takovou zemi vybral jako svoji základnu? V USA vyškolení „Bradáčovci“ je asi mají od nás vyhánět, aby se raději usídlili ve Spojených státech, kde existují daňové ráje i utajená konta a podnikání. Samozřejmě korupce a špinavé peníze jsou jen u nás a bohužel u nás je i velká koncentrace troubů, co této propagandě věří a jsou šťastni, že peníze netečou k nám, ale někam do USA. Zase další příběh o užitečných idiotech tentokrát z řad represivních složek.

Jen Praha...

Turistický ruch je výhradně omezen na Prahu a nedokážeme nabídnou takřka nic jiného. Třeba ucelená síť cyklostezek je stále snem, oproti tomu co nabízí Rakousko, nebo Německo o inlineových centrech či různých zábavních a vzdělávacích parcích ani nemluvě. Tady jsme spali celých 25 let.

Megabohatým dávat a chudším tvrdě brát

Malé a střední podnikání vlády dlouhodobě ignorují, tedy vlastně hledají cesty jak je co nejvíc přidusit. Bohužel premiér Sobotka a ministr Babiš ještě přitvrdili. Tak nadnárodním gigantům se daří stát ždímat na nejrůznějších úlevách a pobídkách. Chceš tu skladovat, smontovat kde co? Dáme ti zdarma pozemek v tzv. průmyslové zóně, nemusíš platit daně. Zatímco malopodnikatel se dočká veřejného označení za „zloděje“ a napaří se mu evidence tržeb a přidají další kontroly k současnému zástupu kontrolorů z nejrůznějších úřadu. Proto je potřeba nabrat dalších 13 tisíc úředníků, aby byla buzerace co nejefektivnější.

Sklady kam se podíváš

Přes optimisticky vypadající čísla o nízké nezaměstnanosti a celkovém růstu HDP jdeme ve výsledku špatnou cestou. Je to zase cesta do otroctví. I za socialismu ekonomika číselně rostla, ale lidé zůstávali chudí. Současný nárůst represe lidem zavírá ústa a ničí podnikatelskou iniciativu. Ani za totality jsme neměli tolik policistů, tolik vězňů, tolik odposlechů, tolik kamer a tolik úředníků. Nízké výdělky odsuzují lidi k údělu chudoby. Stahování skladů a montoven pak mění naše životní prostředí v těžko popsatelnou ohavnost. Čím dál tím víc se náš život začíná podobat tomu, jak jsme žili v podmínkách reálného socialismu. Sen o prosperující zemi s bohatými a svobodnými obyvateli, žijícími v harmonii s přírodou se rozplynul. Vítejte v zemi skladů, montoven a taky všudypřítomných úřadů a represe.

david-rath
Lékař, bývalý poslanec a exministr zdravotnictví. Od listopadu 2008 do května 2012 také hejtman Středočeského kraje.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Františku, zdravím Tě. Bohužel, jen takový "zákmit" z minulosti. Děs je největší v tom, že se naplňují právě ty nejhorší a nejodpornější "vize".....

Jsi jedním z posledních místních "harcovníků" co ještě občas reaguje. Bohužel, spousta dobrých komentátorů a i blogerů již odpadla a je to škoda nejen pro diskuzi, ale i jiné úhly pohledů a názorů, znalostí a zkušeností. BOHUŽEL.

Měj se a možná zase "někdy".....

Vladimír Štingl

Pane Palečku, jste příčetný? Co jsme si zařídili? Že nám 25 let vládnou gauneři, kteří lžou, kradou nebo k tomu vytvářejí co nejlepší podmínky.....? Myslíte, že jsem volil Klause, Kočárníka, Dlouhého, Ježka, Třísku a s nimi ruku v ruce jdoucí pakáž? Nevolil. Byl to např. M. Zeman - těžké zklamání, bylo to např. J. Paroubek - ještě horší..... Ani jeden z těchto pánů se mě neptal na minimální mzdu, ale zcela určitě věděli, že na nějakou "minimální mzdu" jeden jak druhý kálejí, protože by skončili..... Stejně jako při "nasazování" průměrné mzdy... Vy nevíte, že jde o kapitalistický režim ve fázi metastáz, který v koloniích ovládaných strýčkem Samem prostřednictvím "jásajících německých průmyslníků" NEDOPUSTÍ, aby se jakkoliv "zrychlil" růst "všech druhů mezd".... Proč, že "všude (kde??? V Polsku, Maďarsku, Řecku, Bulharsku atd. - tam to "pochopili"?) už pochopili, že....." vašimi slovy.....

A stupidita, "lidé by tedy měli při volbách.....", tak to se vám vydařilo dokonale. Kde žijete, kde jste byl posledních 25 let, čím se zabýváte? To jste tak tupý, nebo tak "vyzívaný" a nad věcí, že vypustíte slova hodná idiota - viz vaše poslední věta......

A "politické řešení"??? Co tím myslíte, pokud bych připustil, že myslíte? Takové jaké zařizuje např. Sobotka v OKD - NWR? Nejdříve to socani zašmelí za jidášský groš, nechají na pospas "trhu" ala bakalík apod. a desetitisíce lidí kopnou do ..... za almužnu, protože pro ně práce už není a nebude. Vy chcete "POLITICKY" rozhodovat v soukromých firmách o mzdách??? Jste skutečně tak naivní a nebo jste šmejd, který zde jen exhibuje? Kde jste hýkal, když Topolánek, Kalousek a dement s chemickou blondýnou "upravovali" mzdy ve státním sektoru??? Co vám říká Sobotka s nárůstem platů té party netáhel od parlamentu, přes sudí až po...??? O kolik že to upraví mzdy  ve zdravotnictví???? 10%? Kolik, že "politicky" upravili důchody? O 4 pětky? Příkladů stovky a tisíce...... Jen v represích, vyhrožování, omezování, okrádání, vykrádání, v tom to jde skvěle.....

Takže očekávám vaši vstřícnou radu "KOHO VOLIT"....? Dalšího gaunera, vola, zloděje, lháře, demagoga, slizouna v rouše "čestného a demokratického" politika?????? Ta komedie s demokracií už utahala hodně "volů" a výhled na změnu je naprosto odlišný od vašeho názoru a  vaší POVRCHNÍ DEMAGOGIE, která  mě svojí nabubřelou arogancí přece jen trošičku inspirovala..... Ona i blbost to někdy dokáže.

duchodce

Nízké mzdy? Jak jsme si to zařídili, takové to máme. Nikdo nás s revolverem na spánku nenutil zmrazit na mnoho let minimální mzdu od které se  víceméně odvíjí  mzdová politika na všech úrovních.  V podstatě všude už pochopili, že růst mezd, který se bude týkat všech (nikoli velmi úzké skupiny nedostatkových jedinců případně specifických oborů, kde si vyšší mzdy dokáží vymoci silou), lze  docílit pouze na základě politického rozhodnutí. Lidé by tedy měli při volbách věnovat výběru kandidátů větší pozornost. Zatím to ovšem spíše vypadá, že si v mizerně placené práci doslova libují. 

stvan

Vladimíre, dobrý exkurz do minulosti.... Nikdo se nemůže vymlouvat, že nevěděl či netušil...Pěkný večer.

 

 

Vladimír Štingl

V podstatě totéž sdělil "jakýsi" Štěpán již před 20ti roky..... Německá kolonie jako vymalovaná. Dobře se jim tvoří "vyrovnaný rozpočet", průměrná mzda dávno překročila hranici 100.000,-- Kč (v přepočtu...), pro nadlidi mají speciální zboží označené "D" a pro "východní pakáž" CZ, SK, H, PL, BG apod. za ceny sledující "světový vývoj" na burzách....... ve všech komoditách a zásadně vždy VZHŮRU.....

A bude hůře.