Ladislav Žák: Šance pro levici…

žák ladislav
31.10.2017 01:03
KSČM a ČSSD, které si po dlouhá léta zcela neoprávněně uzurpovaly atributy levicových stran v české politice ve volbách propadly. Navíc přijímaly spokojeně tuto „levicovou“ roli od lidí, kterým velmi záleželo na tom, aby levice byla v českém parlamentním životě reprezentována opravdu jen formálně.

Dokonalou parodií na levici pak byla oranžová frakce DOLEVA, která však tentokrát zřejmě neoklamala nikoho. K tomu je třeba připočítat i chování českých Zelených, kteří jsou tradiční ozdobou klubu nepřátel všeho levicového. I dnes jsme svědky komentářů na téma, že levice utrpěla debakl nebo Waterloo, ale to je jenom další manipulace. Levice v těchto volbách nic neprohrála, protože v nich vůbec nekandidovala. Čest několika výjimkám na kandidátkách celé řady stran a některé z nich se dokonce zuby nehty udržely i na kandidátkách KSČM a ČSSD…

Dění v obou stranách po volbách nenaznačuje, že by si v nich někdo uvědomoval programovou prázdnotu a je patrné, že se chystá opět pouze souboj o koryta. Korýtka to jsou podstatně mělčí a prázdnější než tomu bylo v minulosti. Pro menší nebo méně žravý brav toho je však ještě dost. Je zbytečné to nějak komentovat. Skutečností je, že bez dlouhodobé systematické práce se politickou sílu, která by dokázala čelit současnému dobře placenému politickému mainstreamu, tlačeného médii a nadaného neomylností, vytvořit nejde. Bude to o to těžší, protože už i Andrej Babiš a jeho ANO sní o solidaritě, tedy když náhodou spí… Psal jsem o tom už ve svém článku s názvem Vybydlená levice. Jen ho doplním v tom smyslu, že „vybydlená chatrná stavba levice“ v článku zmiňovaná, právě spadla.

Ani KSČM ani ČSSD nemají v současné době dost sil, aby bránily vzniku něčeho, co by dávalo lidem kromě zisku, individuálního prospěchu nebo tupého protestu ještě jiný smysl. KSČM je s vysokou jistotou na odchodu ze scény a ČSSD zůstane stranou bezzásadovosti a oportunismu do té doby, dokud se to bude poslednímu socanovi vyplácet. Je stále více patrné, že nemá dost lidských zdrojů, které by její chování mohli nějak změnit… Hlasy, které volají po změně, patří lidem, kteří jsou stejní, ne-li horší, než ti dosavadní. Kdo viděl závěr filmu „Vražda v hotelu Excelsior“ si umí dobře představit, jak bude personální obměna ČSSD vypadat. KSČM se naproti tomu změní a stane se nepřijatelnou…

Je načase něco zkusit… Je tu konečně šance pro skutečně jiné řešení… Padlé stromy ČSSD a KSČM mohou dát v politickém lese život a světlo něčemu novému.

ladislav-zak
Krizový manažer. Absolvent Fakulty strojního inženýrství ČVUT Praha a Právnické fakulty Vysoké školy privatizace a podnikání v Moskvě. Další studia na MFF UK Praha, VŠST Liberec, doktorandské studium ČVUT a vědecká aspirantura na Vysoké škole privatizace a podnikání v Moskvě u profesora Vitalije Koškina.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Bigo2

Vzkřísit opravdovou levici se prozatím odkládá, protože levice, aby prospívala potřebuje třídní boj, utrpení - lidskou tragédii. Všechno tohle přijde, to je bez pochyb, ale ne hned. Napřed bude muset být hůře, vstanou noví bojovníci a levice vyhraje, protože to, co dnes označujeme za demokracii - reprezentativní demokracii, již údajně máme ve většině tzv. západních států, je na pokraji krachu a už se nevzpamatuje. Přečtěte si tento článek, opravdu stojí za to: http://www.zvedavec.org/komentare/2017/10/7414-rozhovor-s-profesorem-franz-hormannem.htm

Jiří Volný st.

Jenom personální očista nestačí. Musí existovat nějaký lákavý cíl, nadějná vize. Naděje a očekávání patří k tomu nejlepšímu, co můžeme prožít. Těšíme se na víkend, prázdniny, dovolenou, léto, dobrý fotbal, setkání s rodinou nebo přáteli, zajímavou knihu a zajímavý film. Z minulosti známe například americký sen, ¨kde každý se může vypracovat z  čističe bot na milionáře nebo očekávání komunismu, kde každý bude pracovat podle svých schopností a dostávat podle svých potřeb. Má smysl udržovat tzv.tržní ekonomiku, když je stejně většna, tedy děti, studenti, důchodci, úředníci, vojáci, policisté, lékaři a učitelé víceméně v péči státu?? Navíc je spousta dalších firem ve vlastnictví státu nebo na stát nalepena. Čistý kapitalismus v Evropě nikde neexistuje, všude se jedná o kombinaci soukromého, družstevního, obecního a státního vlastnictví. Neměl nakonec Karel Marx pravdu že ten pravý socialismus musí přijít najednou skoro na celém světě?? Nevidíme jeho zárodky v osobách Bernieho Sanderse v USA a Jeremy Corbyna ve Velké Británii??

paysan

Souhlasím s autorem. Problém je ale v tom, že levicovost se v současné fázi společenského vývoje v celé Evropě nenosí. Přitom to je paradox, protože neoliberalismus tak, či onak končí a jeho pád sebou nese spoustu neřešených problémů. A je tu další potíž. Kde z toho českého politického marasmu vygenrovat vůdčí osobnost, která by byla schopná nějakou novou levicovou stranu v našich podmínkách tvořit? To ovšem neznamená, že by k tomu nemělo dojít. Mělo! K diskusi je možná naivní představa, že po důsledné personální očistě ČSSD a KSČM, by mohlo dojít ke sloučení skutečně levicově smýšlejících členů těchto stran do základu nového levicového politického subjektu.