Lágry ministra Pelikána

david rath 2
11.2.2018 17:45
Ministr Pelikán otevřeným dopisem kárá „kolegu“ poslance Okamuru za jeho výroky o táboře v Letech. Celou diskusi o této věci dlouhodobě považuji za cílené odvádění pozornosti od skutečných problémů dneška. Když nezvládáte řešit současné problémy, rozvíříte vášnivou diskusi o minulosti. Lidé třeba zapomenou na to, že jste neschopný ministr a nechají se unést polemikou, jak vysoký byl plot okolo tábora v Letech a zda tam byly podmínky jen špatné nebo nesnesitelné.

Pokrytectví

Ministr Pelikán by si měl především zamést před vlastním prahem. Již druhé volební období odpovídá za české vězeňství, a to věru není v dobrém stavu. Objektivní čísla hovoří sama za sebe - máme jednu z nejvyšších recidiv a jeden z nejvyšších počtů vězněných osob na 100 tisíc obyvatel. Přeloženo do srozumitelného jazyku - zavíráme spoluobčany více než třeba Rakušané a Němci, přitom naše věznice fungují jako školy k páchání další trestné činnosti. Navíc za jednoho vězně zaplatíme měsíčně více než 30 tisíc. Porovnejte to s platy a důchody.

Dnešní Romové ministra nezajímají

Místo polemik, jak moc živořili cikáni v táboře v Letech, by měl ministr Pelikán především trávit čas usilovnou prací s cílem zlepšit podmínky v jeho vězeních, kde je odhadem více než 50% osob patřících k romskému etniku. Co pro ně udělal? Ono je samozřejmě lehčí z luxusu ministerské kanceláře poučovat o historii a rozohňovat se nad nelidskými podmínkami nějakého vězeňského lágru než „zvednout zadek“ a jít zásadně změnit nelidské podmínky ministrem řízených kriminálů.

O smítku a břevnu v oku

Co kdyby třeba začal tím, že umožní se zavřeným lidem denně sprchovat. Umožní jim nosit vlastní, a ne odpudivý a asi i předražený mundůr, který navíc může působit i řadu zdravotních potíží stran použitého materiálu. Nebo by měl zajistit, aby se po jeho „lágrech“ mohli svobodněji pohybovat a trochu i sportovat a nebyli odkázáni na zamřížované kotce horší než kotce pro psi. O nějakém užitečném využití času, třebaže aby se naučili nějakému řemeslu, nemá asi cenu ani psát.

Nezájem o změnu

Mimochodem ve věznicích nefunguje po většinu dne ani elektřina a při existenci malých okének tak nejde ani pořádně číst, o sledování nějakých populárně vzdělávacích pořadů a filmů ani nemluvě. To už vůbec nemluvím o věci v cizině běžné, tedy o možnosti se naučit s počítačem (internetem) a ten v rámci vzdělávání a prevence recidivy i používat.

Pouze represe jako kdysi v Letech

Prostě lágr v Letech nebyl určitě nic dobrého a už vůbec ne hezkého, ale Pelikánovy věznice jsou na tom dost podobně a dnešní zavření si s těmi v Letech asi nemají moc co závidět. Základní principy jsou totiž stejné - minimum osobního prostoru, špatná hygiena, nevalná strava, nedostatek možností něco užitečného dělat, zima, zanedbané, často i špinavé prostory. Je možné, že to ministr Pelikán ani neví, protože při jeho inspekcích věznic mu ukazovali těch pár míst, která stačili opravit. To z něj však odpovědnost za neutěšený stav nesejme. Nově postavená věznice situaci nevyřeší, jde jen o vyhozenou půl miliardu. Místo poučování kolegů by konečně měl začít ministr Pelikán něco dělat, aby ostudnou situaci alespoň trochu změnil.

david-rath
Lékař, bývalý poslanec a exministr zdravotnictví. Od listopadu 2008 do května 2012 také hejtman Středočeského kraje.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

,, Maryčko, mrzne a není co jísti…

Na horách, na horách plno je dřeva…

Burmistr Hochfelder viděl tě sbírat,

Má mlčet , Maryčko Magdonova ?

 

Cos to za ženicha vybrala sobě  ?

Bodák má k rameni, na čapce peří,

Drsné má čelo, ty jdeš s ním do Frydku,

Půjdeš s ním, Maryčko Magdonova.“

 

                                                            Petr Bezruč . Slezské písně.

 

    Lze sice souhlasit s tvrzeními autora aktuálního článku, v pasáži o účelovém odvádění pozornosti hrabáním se v minulosti, ale na straně druhé nutno dát za pravdu i rčení, že „Historie jest učitelkou života.“ Tedy není myslím od věci si připomenout, že právě zítra uplyne již šedesát let od doby, kdy v olomoucké FN skonal slezský bard Petr Bezruč. Když tehdy tuto smutnou zprávu hlásili v rozhlase, jako děti školou povinné jsme si čítali a vštípili s citovým pohnutím do paměti, sociálně zabarvené pasáže ze Slezských písních, o hrůzách tehdejšího kapitalismu, včetně též například románu Malý Bobeš, od dalšího, nyní již klasika J.V.Plevy, jak exekuoval příslušný k tomu orgán, rodině jeden z hlavních zdrojů obživy mléku dojnou kravičku. Ohledně tohoto autora posléze jistě budou příští rok při vzpomínce jeho 120. výročí narození na ÚSTR řešit proč dotyčný nestor české literatury podepsal ,,Antichartu“. Přičemž  spirála dějin vykazuje stále reversní chod a jestli v neděli otočí Na střelnici kormidlem  doleva, zůstává  stále ve hvězdách.

Jiří Volný st.

Jako inspiraci bych doporučil ministru Pelikánovi a jeho podřízeným postup, který je umělecky ztvárněn v jednom filmu s Robertem Redfordem. Obecně to platí i pro další ministry, zkrátka zakusit si aspoň na jeden den to, co prožívají ti, kteří jsou na nejnižších příčkách v jejich rezortech. Minimálně by ubylo alespoň pár povýšených spoluobčanů.

Jiří Volný st.

Piráti a další volají po odvolání místopředsedy dolní sněmovny Tomia Okamury. Záminkou je jeho prohlášení o volném pohybu internovaných v táboře v Letech. ČT uvedla svědectví, které vypovídalo o nelidském potrestání jedné dívky, která se ztratila při sbírání klestí v lese. Na jedné straně to dokazuje, že docházelo k exemplárním trestům, ale z druhé strany to také svědčí o pravidelných, topit se muselo asi denně, návštěvách lesa, které alespoň trochu usnadňovaly přežití.

Roland Olbert

Otevřený dopis, trestní oznámení a mediální třeštění, které následovalo po zveřejnění stanoviska k zmíněnému táboru,

nastartovalo na krátkou dobu jiné téma, než už nudné analýzy  o volbě prezidenta.

Navenek jednotný "blok" vyrazil do útoku, ale munice potřebná pro likvidaci protivníka , narazila  na historická fakta,

která jsou známa i širší veřejnosti.

Nevadí, tak  se zase příště lépe připravíme, že ano......ono se něco najde...

 

Již ve svém článku  "Koho zavřou příště ?"  z 9. prosince minulého roku, se  pan MUDr. Rath  zamýšlí, ač nechce být

prorokem, nad panem Okamurou, kterého považuje  za příští oběť  intrik, vedoucích k jeho odstranění.

Osobně o tom vůbec nepochybuji.