Návrat starého Procházky a vyhnání Fučíka

fučík
11.6.2017 22:54
Jak jsme se dozvěděli z médií, do Prahy se nám vrátí císař František Josef I. (1830 – 1916) a císařovna Alžběta. Císaři se této pocty a čestného místa v panteonu Národního muzea, dostane nejspíše u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa. Stane se tak díky návrhu či iniciativě ředitele Národního muzea Michala Lukeše. Ředitel pro média vyzdvihl, že císař přispěl významnou částkou na výstavbu této ctihodné budovy. Má nahradit novináře J. Fučíka.

Domnívám se, že císaři nejsme nic dlužni. Naše vklady do monarchie byly daleko vyšší než příjmy z monarchie. České země plnily nejen císařskou pokladnu, ale i umírali za zájmy rakousko-uherské monarchie.

Za rakouského císaře pána a jeho rodinu, za první světové války bojovali naši pradědové, jen z českých zemí jich bylo přes 1.5 milionů. Umírali na srbské, na ruské a na italské frontě. Domů, ke svým rodinám se jich nevrátilo na 150.000, v každé i v té malé zapadlé české, či moravské vesničce, je pomník obětem první světové války. Desetitisíce vojáků se vrátilo z války domů zmrzačených, tisíce dalších bylo císařem Františkem Josefem I. uvězněno.

V roce 1916 byl vynesen rozsudek smrti nad řadou českých politiků, jako byl Karel Kramář, Alois Rašín či Václav J. Klofáč. Od popravy je zachránila smrt císaře Františka Josefa I. a amnestie nového císaře Karla I.

Císař František Josef I. bude tedy zařazen mezi význačné osobnosti našeho státu. Naopak z panteonu budou „odejiti“ novinář a nacisty popravený Julius Fučík (1903 – 1943) a spisovatel, básník Fráňa Šrámek (1877 – 1952). Císař František Josef I. bude vedle takových osobností českého národa, jako je TGM, Jan Hus, František Palacký, Jan Amos Komenský, Karel Havlíček Borovský, …..Zejména TGM a Karel Havlíček Borovský si toho s císařem budou mít co říci, Havlíček mu poví o svém vyhnanství v Brixenu, TGM zase o exilu, o odboji i o legiích….

Ti co museli odejít z panteonu se nehodili do nové režie Národního muzea. Ředitel ukázal prstem na básníka Fráňu Šrámka a na nacisty popraveného novináře a vlastence Julia Fučíka. Jistě nic nového, také za nacistů či komunistů se kádrovalo a proto museli mnohé české osobnosti z pantheonu zmizet do depozitáře….

Přemysl Votava

autor je místopředsedou strany Národní socialisté 

premysl-votava
Místopředseda strany Národní socialisté.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Je to marné, je to marné, je to marné. Národy, které cíleně či nevědomě zapomínají na svoji historii jsou nuceny ji prožít znovu. Mnohé naznačuje, že právě to našim lidem hrozí.