Radim Valenčík: Babiš se otrávil rybou

babis 3x
7.4.2018 21:58
Nejbouřlivější diskuse včera na FB (ale i v publicistických relacích mainstreamu) byly na téma roztržky ČSSD s ANO. Co bylo příčinou a co se bude dít dále? Překvapilo mě, jak moc byly úvahy různých komentátorů doslova (slušnější výraz by nebyl přesný) "mimo mísu", a totéž se týká i některých diskutujících na FB. Tak jsem udělal malý experiment. Dal jsem na FB zvýrazněný výrok "Babiš se otrávil rybou" a vložil ho i do některých diskusních vláken k dané problemati

Výsledek mě docela překvapil. Velké množství těch, kteří reagovali, okamžitě věděli, o co jde, a myšlenku obsaženou ve formulaci, kterou jsem použil, okamžitě rozvíjeli a doplňovali dalšími podrobnostmi či postřehy. Část z účastníků diskusí však vůbec nechápala, o co jde.

Pozoruhodné je, že dělicí čára mezi "chápajícími" a "nechápajícími" vedla přesně mezi těmi, kteří jsou schopni vytvářet si vlastní názor, a těmi, kteří jsou pod vlivem mainstreamové propagandy.

Z podlehnutí mainstreamové propagandě se patrně opravdu blbne. Dokonce tak, že ti, kteří jí podlehli, nejsou schopni sami pro sebe odhalit smysl dost čitelné informace, byť sdělené v lakonické podobě "Babiš se otrávil rybou". Jasné a pro ty, kteří používají vlastní mozek, naprosto srozumitelné.

Pokusím se nyní stručně shrnout, co se vlastně stalo a jaké jsou alternativy budoucího vývoje, tj. rozvinout obsah sdělení "Babiš se otrávil rybou":

1. Babiš měl doposud dva velké trumfy – volební výsledek a image muže, proti kterému se všichni spikli a který jediný bojuje za správnou věc. Pro mnohé byl reprezentantem odporu vůči současné globální moci. Jak si to vysloužil? Jednoduše. Tím, že na něho útočili právě ti nejviditelnější a nejzřetelnější slouhové slouhů a poskokové globální moci. Všimněme si, že oba trumfy vzájemně souvisejí. Volební výsledek pocházel z toho, že měl výše uvedené image.

2. Jak jsem několikrát psal ještě před říjnovými volbami, bylo zřejmé, že Babiš bude pod obrovským tlakem současné globální moci a bude procházet dilematy – ustoupit jí a ustát tlak za cenu ztráty veřejné podpory, nebo se snažit vzdorovat alespoň v té míře, aby to "navenek" vypadalo (a pokud možno i částečně bylo), že se snaží současné globální moci vzdorovat. Tj. šlo o to, jak bude průběžně dilemata řešit, jak si zachová určitý odstup od nátlaku globální moci (alespoň v té míře jako Zeman, ze kterého se mainstream právě kvůli tomuto snaží, poměrně neúspěšně, vyrobit nenáviděnu figuru). Tedy šlo o to, zda bude koordinovat a harmonizovat v krizových situacích postoje se Zemanem.

3. V kauze SKRIPAL Babiš (použiji zase velmi slušné výrazy) podělal, co se dalo, a nadělal si do bot. Servilita vůči zcela zjevnému zlu, které přesáhlo meze, byla tak zřetelná a tak velká, že patrně nevratně ztratil podporu normálních lidí (nedovedu si představit, co by nyní musel předvést, aby tuto důvěru získal zpět, jaké hrdinské činy by musel vykonat, ale on se k nim patrně ani nechystá). Zkrátka "Babiš se otrávil rybou" (což je zkratkovité vyjádření pro to, jakým debaklem kauza SKRIPAL končí. Babiš mohl v kauze mnohem víc lavírovat. Mohl vysvětlit svým věrným, že si musí držet odstup od současné globální moci, jinak nejen on, ale ani ANO neustojí svoji pozici. Pro krásné oči Stropnického, Pelikána, Jourové nikdo ANO volit nebude. Babiš situaci hrubě podcenil. Částečně z nepochopení toho, o co ve světě zde. Snad i proto, že si vůbec nedovedl představit, že by všichni ti bezdětní EU-lídři, kteří tlačili svět k jaderné katastrofě brutálním a naštěstí i hloupým způsobem, byli schopni takového podrazu na lidi, takové lži, takového svinstva. To ho však neomlouvá.

4. První, komu to došlo, byla KSČM. Její reprezentace se současně ocitla pod tlakem intelektuálů, kteří po ní žádali, aby právě s ohledem na to, co se odehrálo v souvislosti s kauzou SKRIPAL, nepodpořila druhou Babišovu vládu. Veřejná výzva představitelům KSČM (adresovaná V. Filipovi, J. Dolejšímu a J. Skálovi), kterou uveřejňuji v příloze tohoto rozboru, se rozšířila po celé členské a sympatizující základně, setkala se i s částečnou podporou přímých adresátů. KSČM má před sjezdem a dopad toho, co Babiš provedl, nutně musel vést ke ztrátě její podpory pro případnou koalici ANO – ČSSD.

5. Ze stejného důvodu narazila na členskou základnu tato podpora i v ČSSD. Vedení ČSSD se dostalo do situace, že pokud Babiše podpoří, KSČM si ji doslova vychutná právě v souvislosti s chováním Babiše (a částečně i některých představitelů ČSSD) v kauze SKRIPAL. Pro vedení ČSSD nebylo rozhodování jednoduché. Ale část si stále ještě bláhově myslí, že se jí hlasy voličů vrátí, že za jejím propadem byla jen kauza LITHIUM. A tak stačilo málo – aby se Hamáček zamilovat do představy, že bude vykonávat funkci ministra vnitra; když ji nedostal, bylo rozhodnuto.

6. Doposud mohl Babiš strašit všechny oponující politické strany předčasnými volbami. Postupně jemu i jeho věrným bude zřejmé, že je tomu právě naopak. Že z hlediska případných voleb on má na sobě kůži medvěda, která se bude dělit. To si někteří jeho věrní uvědomují již nyní. Proto se budou snažit předčasné volby oddálit a to i za cenu obětování Babiše. Problém ANO je v tom, že většina širšího okruhu reprezentantů ANO je vůči současné globální moci slouhovsko-poskokovská, po odstavení Babiše se ANO dostane do pozice TOP. A s takovou pozicí toho moc neuhraje.

7. Možná je i pravicová koalice ztopkované ANO s nepoučitelnou ODS a původní TOP za účasti STAN. Přispěje to ke zrání a vyzrávání veřejného vědomí a sebevědomí. Lidem zkrátka ještě rychleji dojde, o co jde.

8. Uvidíme, co z tohoto hlediska vymyslí Zeman.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5607-jaka-vlada-priciny-a-dusledky-babisovy-otravy.html

Radim Valenčík
Vysokoškolský učitel - Vysoká škola finanční a správní, první soukromá ekonomická univerzita http://radimvalencik.pise.cz/

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

ANO, (chápejte jako Ano, nikoliv jako ANO):

JE TAM SPRÁVNĚ OZNAČENO POSTAVENÍ STÍHANÉHO BUREŠE

V ŘADÁCH SVOJÍ FIREMNÍ ANO:

 

BUREŠ BY CHTĚL BÝT SOUČASNĚ ŽENICHEM, NEVĚSTOU I FARÁŘEM.

Jiří Volný st.

Je pravděpodobné, že hnutí ANO, potažmo A.Babiš, mohlo ztratit část voličské přízně na kauze Skripal a na vydání milovníka luxusních vozů Nikulina. Do případných předčasných voleb je ještě daleko, takže to zatím není pro ANO nikterak tragické. Odhaduji propad v dalších průzkumech maximálně čtyři procenta.

Přepokládám, že ANO vyjde s kritikou ČSSD, která by mohla dostat prostor v médiích, na téma státotvornosti ČSSD. Nabízí se provokativní otázka, proč ČSSD, pokud má problém zasednout ve vládě s AB, proč nechce tolerovat menšinovou vládu a de facto se zařazuje po bok tzv.Demokratického bloku a Pirátů? Proč nechce, aby AB prokázal své kvality, případně nedostatky v omezeném časovém horizontu, tedy do přštího hlasování o rozpočtu?